Помогнете ми за проекта ми по инвестиции!

  • 805
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 685
Имаме да изготвяме задание по инвестиции, но аз съм толкова смотана, че не мога да се справя. Rolling Eyes
Трябва да изчисля модифицираната вътрешна норма на възвращаемост MIRR, като ползвам процента на дисконтиране, приложен при изчисляване на NPV, т.е. цената на капитала.Дадени са ми няколко страници с цифри и данни, а аз не знам кое и по коя формула трябва да сметна.
Също трябва да отговоря на въпроса, защо цената на акционерния капитал е по-висока от цената на банковия кредит и на облигационният капитал.Тук ми е ясно, че това е така защото върху последните две се плащат лихви, но не мога да го опиша по-така, че да заеме повечко редове.
Бихте ли ми помогнали Praynig

# 1
  • Мнения: 91
Нямаш ли си учебник с формулата за MIRR  Rolling Eyes
За втората част ще кажа само, че лихвите нямат нищо общо с верния отговор. Лихвите са де факто цената на капитала, а не основанието за нея.
Тук става въпрос за риска, т.е. акционерния капитал е много по-рисков от другите два, които са доста по-добре обезпечени в случай на ликвидация или неплащане. При фалит първо се изплащат облигациите, и чак ако остане нещо, покрива се номиналната стойност на акциите.   Банковият кредит пък е обезпечен чрез поръчители/имот и пр.

# 2
  • Мнения: 3 405
Ето пример за изчисляване на NPV (чиста актуална стойност) (на английски):

http://www.investopedia.com/terms/m/mirr.asp

Използвана е Вътрешната норма на възвращаемост IRR и  Модифицираната вътрешна норма на възвращаемост MIRR.


Подобен пример има в учебника по Инвестиции на Пламен Пътев от СА в Свищов Simple Smile

# 3
  • Мнения: 1 685
Благодаря ви!
Полезни ми бяха и двата отговора.
Продължавам да се мъча с пустата формула.

Общи условия

Активация на акаунт