Моля за помощ компютърните спецове във форума

  • 2 901
  • 70
  •   1
Отговори
  • Мнения: 341
Имам едно притеснение и търся професионално мнение, за да реша как да действам. Предварително моля да ме извините за лаишкото обяснение и невъзможността за боравене с точните термини, но ще се постарая да го обясня ясно.
Притеснението ми е свързано с подозрението, че една конкретна особа  Laughing ми "шпионира" e-mail-а през интернет, без физическа връзка между компютрите и при разстояние от единия край на София до другия. Въпросът ми е: може ли "особата" по някакъв начин да ми тегли копия на входящите e-mail-и и да ми ги чете? Пощата си получавам чрез POP3 сървър на Орбител в Outlook Express. Възможно е от работната станция, на която е конфигуриран account-а, въпросната "особа" да ми е снела информацията за настройките - POP3 server, SMTP server и account name. Паролата на accounta няма как да ми е видяна, защото, както всички знаем, излиза със звездички, а бих забелязала ако някой седне и чак толкова се занимае да инсталира от онези програмки, които показват паролите. Освен това навремето в Yahoo например имаше възможност да се тегли поща от POP3 сървъри free of charge и съм го правила, но този вариант работи само за теглене на нова поща. Аз в случая говоря за вариант да си получавам пощата на основното място, където е конфигуриран account-a, но някой по-светнат да ми я копира другаде, без аз въобще да подозирам.
Пак моля да ме извините за лаишкото обяснение! Ако нещо не е ясно, ще доизяснявам. Дано може някой да ми каже нещо! Praynig 

# 1
  • Мнения: 768
Защо не опиташ да си смениш паролата

# 2
  • Мнения: 1 426
Пощенската ти кутия няма връзка с конкретен компютър. Най-вероятно човекът ти е научил паролата (или я е налучкал - обикновено човек си слага нещо лесно, за да не го забрави). Смени си паролата - и той няма да може повече да ти чете пощата.

# 3
  • Мнения: 341
Точно това ще направя сега, но не знам дали това ще ме защити на 100%.

# 4
  • Мнения: 1 426
да, ще те защити. Освен ако човекът не е писал сайта, в който е пощенската ти кутия - а това не ми се вярва

# 5
  • Мнения: 341
Пощенската ти кутия няма връзка с конкретен компютър. Най-вероятно човекът ти е научил паролата (или я е налучкал - обикновено човек си слага нещо лесно, за да не го забрави). Смени си паролата - и той няма да може повече да ти чете пощата.

А дали може с някаква хакерска програмка например този човек по някакъв начин да разчита всички настройки на пощата и колкото и да сменям паролата, винаги да я знае?

# 6
  • Мнения: 341
да, ще те защити. Освен ако човекът не е писал сайта, в който е пощенската ти кутия - а това не ми се вярва

Ама тя не ми е в сайт. В смисъл не е в нещо от сорта на abv.bg, yahoo, mail.bg и подобни. Това си е служебна пощенска кутия, за която си плащаме на Орбител абонамент.

# 7
  • Мнения: 1 426
мисля, че няма да стане с хакерска програма.... комбинациите са толкова много, а и всеки пощенски сървър си има някаква защита - след 10-тата примерно сгрешена парола ти блокира пощенската кутия или нещо такова. Сложи си парола от рода на gs12;h -и няма да имаш проблеми!
Няма значение, че ти е служебна поща - онзи човек нали не е програмист?

# 8
  • Мнения: 768
Обади се на Орбител и ги попитай каква защита имат пощите им

# 9
  • Мнения: 1 426
Имам пред вид - онзи човек нали не е програмист в Орбител

# 10
  • Мнения: 341
Не, не е програмист въобще. Но е по- на "ти" с компютрите от следностатистически потребител. Но не, въобще не е професионалист.

Благодаря ви за мненията! Ще се обадя ей сега в Орбител да си сменя паролата.

# 11
  • Мнения: 768
Ако е някой много навътре в нещата, може да ти е хакнал компютъра и да следи всичко, което става на него.

# 12
  • Мнения: 1 426
Орбител имат необходимата стандартна защита - знам го.
А защо ще се обаждаш в Орбител ? Ти трябва сама да си я сменяш и на никого да не я казваш.

# 13
  • Мнения: 1 426
Надали ти е хакнал компютъра - за това се иска да е много повече от  средностатистически потребител на компютри. И много повече от средностатистически програмист

# 14
  • Мнения: 768
Има едни малки шпионски програмки от две части - едната остава при него, другата я инсталира(ако има достъп до другия компютър) или я праща прикрепена към файл. Не е толкова сложно.

Общи условия

Активация на акаунт