Аз ли не съм добре или светът се е побъркал

  • 8 869
  • 157
  •   1
Отговори
  • Мнения: 283
Здравейте скъпи майки. Искам да чуя вашето мнение за следната случка.
Синът ми - 1г. и 10 мес. посещава часта ясла. Всяка вечер отивам да го взема заедно с кака му - почти на 5г., след като съм взела нея от детската. Това става към 17.15ч. Сега, когато времето се оправи, а и преди това, оставаме в двора на яслата да си поиграят, каквото правят почти всички родители - на детето не мму се тръгва, остава с двора, заедно с майка си и приятелите си и така. В този двор играят и децата от същата частна детска градина - около 3 годишни. Когато обаче аз отивам да взема сина ми заедно с каката, оставям да играят и двамата, срещу което са се възпротивили другите родители.
Не трябвало да оставам с каката - а те остават със своите деца и си седят по пейките.
Аргументите им: дали не е контактна - имат предвид с други деца,  които може да са болни или тя самата да е болна??? - ами естествено, че е контактна в детската градина. Аз не я гледам под похлупак. Пък и ако си заведат децата в Арена или на друго място, където играят на закрито много деца, не са ли и те контактни??? Ами самите родители не сали контактни с всякакви болести по градския транспорт, в работата, на улицата.
Втори аргумент: спречквала се сдругите деца за играчки. Ами ще се спречква. Това е дете, което иска да пипне и види всичко, което иска да играе не по-малко от едногодишно или три годишно. Естествено е когато има интерес към едно и съща играчка от две деца да стане и спречкване. Нали за това сме ние - възрастните, за да се намесим. Винаги съм се намесвала, когато видя, че положението го изисква. Те били седяли и търпяли. Ами ако са в парка и някое дете се спречква с тяхното, тогава какво ще правят. Не е ли това всъщност детската малка битка, с каквито битки тепърва ще се сблъскват в живота. За тях, това е сериозна битка и всяко дете се старае да победи. Като станат на 18г. ние пак ли ще бдим над тях в битките им с живота тогава???? Пак ли ще се намесваме оплаквайки се на тоз и онзи или ще научим децата си на толерантност и на умение да се справят с проблемите чрез разговори, личен пример или пример от идолите им. Аз поне така възпитавам. Оставям ги да се справят сами с конфликтите по площадките. Естествено, намесвам се, когато трябва.
И имам един такъв въпрос към тези, оплакалите се - Защо не дойдохте да ми кажете на мен и да разрешим проблема, а седите, търпите и се оплаквате на "моля другарката", която взима мерки и ме кани на разговор.
Е, кажете, аз ли не съм нормална или светът се е побъркал?
Аз впрочем ще се съобразя с желанието на тези "орлици", но ми се иска да не е така примиренчески - те казват, аз изпълнявам. Посъветвайте ме какво да правя, но по-важното е да чуя вашето мнение за тази ситуация, за да си "сверя часовника". Може и аз да съм побъркана

# 1
  • Мнения: 1 079
Аз не мисля ,че е здравословно за психиката на пет годишно дете да стои с деца от яслата .Това го казвам от лични наблюдения .

# 2
  • София
  • Мнения: 771
Това, дали е контактна не би ме притеснило особено. Повече ме смущава факта, че се стига до спречкване. Колко време седите в яслата с каката и колко често и се случва да се спречква с други деца? Очевидно е по-голяма от другите деца, както ти споменаваш, в яслена възраст и около 3 годишни. В такъв случай не ми се струва нормално да оставаш каката да стига до битки, че и да ги разрешава сама, в случая с по-малки от нея деца, защото битката е фактически предрешена.  

# 3
  • Мнения: 1 172
Би трябвало да има превилник в тази ясла/градина и всеки да знае какво може и не може там. Запознай се с правилата. Вероятно те са на тяхна страна, или поне така би било редно да бъде.
Аз също не съм съгласна детето ми да става контактно с кой да е заради удобството на родителите му.  Когато от мен се изисква да водя детето си здраво, очаквам  и в градината да има контрол. Отделно, има разлика между градина и детски кът в Арена. А именно, че в Арена ВСИЧКИ плащат еднакво, за да ползват съоръженията. Също така всеки, който си води детето в детски кът, си поема риска то да лепне нещо. И това е ясно на всички. А обясненията за играчките са смешни. Какви битки, какви 5 лв? Нали тези играчки се купуват с парите, които родителите на децата от тази градина плащат за месечни вноски, а не от посетителите, братя, сестри и братовчеди на децата? Ако плащам по 500-700 лв на месец, очаквам за детето ми да има осигурени условия, каквито са ми рекламирали, а не каквото остане когато всички посетители си поиграят. По твоята логика за битките, излиза, че ако платя на сина си 1 лв за люлка-клатушка, е нормално друго по-отракано дете да го избута и да я ползва, понеже от малки трябва да се учат да се борят.
Има достатъчно паркове и детски центрове, където можеш да си водиш децата. Ти защо предпочиташ да е точно в яслата на малкото ти дете?

# 4
  • Мнения: 2 266
Би трябвало да има превилник в тази ясла/градина и всеки да знае какво може и не може там. Запознай се с правилата. Вероятно те са на тяхна страна, или поне така би било редно да бъде.
Аз също не съм съгласна детето ми да става контактно с кой да е заради удобството на родителите му.  Когато от мен се изисква да водя детето си здраво, очаквам  и в градината да има контрол. Отделно, има разлика между градина и детски кът в Арена. А именно, че в Арена ВСИЧКИ плащат еднакво, за да ползват съоръженията. Също така всеки, който си води детето в детски кът, си поема риска то да лепне нещо. И това е ясно на всички. А обясненията за играчките са смешни. Какви битки, какви 5 лв? Нали тези играчки се купуват с парите, които родителите на децата от тази градина плащат за месечни вноски, а не от посетителите, братя, сестри и братовчеди на децата? Ако плащам по 500-700 лв на месец, очаквам за детето ми да има осигурени условия, каквито са ми рекламирали, а не каквото остане когато всички посетители си поиграят. По твоята логика за битките, излиза, че ако платя на сина си 1 лв за люлка-клатушка, е нормално друго по-отракано дете да го избута и да я ползва, понеже от малки трябва да се учат да се борят.
Има достатъчно паркове и детски центрове, където можеш да си водиш децата. Ти защо предпочиташ да е точно в яслата на малкото ти дете?

# 5
  • София
  • Мнения: 7 242
За всичко си права, само дето дворът на яслата не трябва да се обръща на детска площадка - такива има достатъчно. Но за това си е отговорен персоналът.

# 6
  • Мнения: 1 640
Аз бих се подразнила,ако често твоето 5-годишно дете изтръгва играчка,лопатка или топка от ръцете на моето 2 и 1/2-годишно дете.Щях да направя и забележка на каката.
 Относно теб-разбирам те, че ти е по-удобно с каката да отидеш до частната ясла и да си прибереш малкото дете и че е нормално каката да се включи в игрите на по-малките,но трябва да коригира поведението си и да бъде по-отстъпчива спрямо по-малките деца!
  Това е честното ми мнение.

# 7
  • Мнения: 6 167
не разбрах по колко време оставате след яслата, за да си играят децата.
логично е, ако дъщеря ти е на 5, а фъстъците на по 3 тя да печели играчките  Wink
това сигурно би подразнило останалите майки.

# 8
  • Мнения: 5 468
Когато преди 2 години ходих да записвам Гери с една приятелка и с нейното дете на ясла, подадохме молбите при директорката и след това децата хукнаха в хубавия двор на люлките. Бяха на 1 г. и половина. Ние седнахме на една пейка, да изпушим по една цигара и да обсъдим яслата.
Но след 5 мин. се показа една лелка и ни помоли да напуснем двора, защото нашите деца не са от яслата и съответно не било желателно да играят там newsm78. И се ометохме веднага...

Майките не са казали на теб, че голямото ти дете ги дразни, защото знаят, че реакцията ти ще бъде отрицателна. И може да стане скандал. За това на моля, другарката...
Знам, че ти е мъчно за голямото ти дете, което също иска да си играе, но на мен ще ми е неудобно, ако моето, което е на 3 г. задърпа от 1 годишно нещо и се кара с него. Битката е много неравностойна... и майките си защитават малките гарджета Peace.
Не се сърди, а потърси друго място за игра на двете си деца след яслата.

# 9
  • Мнения: 283
Става въпрос за 45 мин. Майикте са казали, че можело да оставам по 10-15 мин. Смешно, а?
Изобщо не става въпрос за грубо дърпане, блъскане или подобно, а да не говорим за вземане на играчки от ръцете. Дъщеря ми е много толерантна и възпитана. Отстъпва в повечето случаи, защото така е научена покрай брат й.
Това за битките, може би трябваше да го сложа в кавички. Нямам предвид разбира се битка в буквалния смисъл на думата. Битка е и когато две деца се надпреварват в тичане, сръчност, изобретателност. Не сте ме разбрали правилно. Не битка. Не напразно използвах думата спречкване, като най- лошото, което се е случвало е дъщеря ми да се озъби и опули на някое по-отракано дете.
Разсъжденията ми за играчките са по принцип, а не в конкретния случай. Оставям я да се оправя сама мавсякъде, не само в яслата и не само с нейни връстници , а дори и спо-големи. Дори се радвам, когато "води своите битки" с по-големи, защото може да се научи намного неща. /Този път сложих кавички на "БИТКИ"/
Ако тя тръгне да избутва дете от колата, за която си платила един лв. ще й направя забележка и няма да позволя да се случи, но някой директно на детето ми да направи забележка - това е недопустимо. Аз съм там, да дойде и да ми каже, аз ще се скарам ако трябва и ще взема мерки, на на детето директно - ще му издера очите.
Яслата няма правилник в това отношение. Ако имаше, по-нямаше да се издразня - да такъв е правилника, ще го спазвам, но в случая става въпрос за прищевки на "орлици", които така са се надвесили над децата си, че ще ги задушат от "Любов".
И защо всичко обръщаш в пари: 500-700 лв., парите за играчките, които си дала, един лев за количка. Не всичко е пари на този свят. Какво като си дала тази такса? Бъди добра, толерантна, разбираща и любяща към едно дете, не само към своето. Но това като чели е проблем на цялото ни общество. Всички обожаваме собствените си и тези на приятелите си, а другите са по-долно качество, лоши, дразнещи, хвърлящи пясък в очите на детенцето ми. Ядосайте се на майката, че си седи и си пие кафето докато детето й безчинства по площадката, а не на детето, което по-палаво, защото дете е и на 7 години, и на 11 г.. На 5 все още не са толкова големи, колкото ни се иска

# 10
  • Мнения: 4 668
Мисля , че не си права  Confused и не знам защо сравняваш частната детска ясла с площадката  Rolling Eyes Доста неуместно е !
А и наистина не смятам , че защото на теб така ти е по - удобно , трябва детето ти да се намесва в игрите на по - малките ...
Разбира се , не съм била там и не мога да съм 100% обективна , но по принцип другите майки са прави .
А и за да се стигне до оплакване , вероятно е имало няколко дразнещи случки !

А това , че не искаш примиренчески да отстъпиш ми говори , че до голяма степен си настроена за конфликт и не искаш да погледнеш доводите на другата страна .
Не се сърди , но това е моето мнение ... и аз лично щях да ти направя забележка , ако 5 годишното ти дете ежедневно е водено при моето двегодишно и се създава проблем .

Последна редакция: чт, 17 май 2007, 00:22 от Pipinka

# 11
  • Мнения: 2 032
Александра, значи, доколкото разбрах, след времето за взимане на по-малкия, той и каката си поиграват в двора на яслата. Т.е.-не оставяш каката на грижите на някой друг, ти си там, за малко си поиграват и си тръгват. На мен ми звучи да е на границата на приемливото (хем да, хем не). Ще обясня защо седя на оградата, както се казва.

-На територията на едно детско заведение, стриктно погледнато, не би трябвало да си играят деца, които не го посещават, поради съображения за сигурност на "записаните" деца, например, и за да има ясна идея за какво и кого са отговорни лелките.
-От друга страна, ако става въпрос за 15-тина минути при вземане на малкия, то всеки който води със себе си и друго дете би се озовал в (може би) сходна ситуация.

Може би, за да си отговориш за себе си, помисли ако ти беше в обратната ситуация, как би се чувствала?

Иначе, това за взимане на играчки е подвеждащо. Ами ако "записано" дете взима играчки, какво, да го пъдят ли. Е, ако иска да се заяде някой, може да ти посочи, че, стриктно погледнато, точно тези играчки са само за "записаните" деца.

Та такива неща си помислих аз.

И друго си помислих, за което ще ми извиниш, че казвам, защото е абсолютно неискан съвет. Знам, че за теб е важно, и може "светът да се е побъркал", но това е заради други неща; няма да посочвам примери. Недей също да поставяш като избор в тема кой не бил "добре", тонът може да ти постави, без да искаш, темата на махленска основа. Ако те подразни този последен параграф, просто го игнорирай, между другото; а за яслата си претегли гледните точни на двете страни.

Хайде, кажи сега доволна ли си от тази ясла, на хората им е полезно да сравняват впечатления.

# 12
  • Торонто
  • Мнения: 837
Става въпрос за 45 мин. Майикте са казали, че можело да оставам по 10-15 мин. Смешно, а?

 Аз съм там, да дойде и да ми каже, аз ще се скарам ако трябва и ще взема мерки, на на детето директно - ще му издера очите.

И защо всичко обръщаш в пари: 500-700 лв., парите за играчките, които си дала, един лев за количка. Не всичко е пари на този свят. Какво като си дала тази такса?

Никак не е смешно, аз на тяхно място също не бих искала което и да е друго дете да контактува с бебето ми (щом е в ясла си е направо бебе). Може да има и други такива деца там, но колкото по-малко толкова по-добре. През зимата никъде не ги водя за да огранича контактите но на ясла или на градина - нямам избор там са. 45 минути не са малко, хората са направили някакъв компромис съгласили са се 10-15 мин. да делят играчки и пр. , по-допустимо е.
Обръща се всичко в пари, защото частните детски заведения не са евтини, за теб ако не е проблем, за мен или друг би било да отделя тези пари, но ще го направя само за по-доброто на детето и следователно искам да получа удобството за което съм платила. Ти ако отидеш в 5 звезден хотел ще се сърдиш ако ти сервират чай сиренце и сладко на закуска нали?
Значи ти ще издереш очите на тази която направи забележка на детето ти, а иронично наричаш другите орлици? Явно всяка е орлица за детето си, какво тогава се сърдиш?
Общо взето както виждаш преобладават мненията, че не си права, по-добре се замисли и отстъпи приятелски а не враждебво както си се настроила. Категорично смятам че майките са в правото си, света не се е побъркал заради тази случка

# 13
  • Мнения: 1 640
...
Ако тя тръгне да избутва дете от колата, за която си платила един лв. ще й направя забележка и няма да позволя да се случи, но някой директно на детето ми да направи забележка - това е недопустимо. Аз съм там, да дойде и да ми каже, аз ще се скарам ако трябва и ще взема мерки, на на детето директно - ще му издера очите.

Е,това вече е прекалено-защо друг възрастен да не направи забележка на твоето дете?!Детето се е провинило,на него трябва да му се каже,че греши с премерен/не злобен/тон.
  Случвало се е да правя основателни забележки на чужди деца в присъствието на майките им-не са се сърдили,не сме се "драли".Ако моето дете стори нещо лошо-да му направят забележка,особено ако аз не съм видяла.

# 14
  • Мнения: 4 841
Естествено, от твоята гледна точка ти си права, но медалът винаги има две страни. От позицията на "другия" родител, аз също бих говорила с госпожите. Напълно подкрепям това, в двора на детското заведение да играят само и единствено деца, които го посещават. Едно е в процеса на взимане на малкото дете голямото да се заиграе докато размениш няколко изречения с госпожите, но това е наистина в рамките на 10-15 минути (максимум).

Това, което ми прави впечатление обаче, е нападателността в думите ти. Намирам я за пресилена и ненужна. Винаги съм се учудвала как може една любяща майка да дава грозни определения за друга любяща майка. Естествено, че за всяка една от нас "мойто гардже" си е най-най, нашите методи за възпитание и отглеждане - също. Така че нямаш право да си груба и язвителна, или поне прави грозно впечатление.

Има достатъчно градинки, детски кътове, паркчета и т.н., където децата ти да играят много по-дълго от 45 минути.
А като цяло светът се побърква именно защото всеки един от нас в по-малка или по-голяма степен не е добре  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт