Да дохранвам ли?

  • 634
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 268
Мили мами, моля за съвет, защото съм в страхотна дилема. Бебето ми е на 24 дни. Миналата седмица го теглихме - беше наддал 800 грама от изписването. Днес пак бяхме на консултация и се оказа -20 грама от миналата седмица. Педиатърката веднага му изписа АМ и каза да го дохранвам след всяко кърмене. Но новоизлюпеният ми майчински инстинкт ми подсказва, че Даниел яде достатъчно. Поведението му с нищо не се е променило от мината седмица. Спокоен е, спи си по три часа, в памперса има аки при при всяко сменяне (преди всяко хранене). Помолих лекарката да направим пробно хранене, за да видим колко кърма изяжда, но тя ми отказа с аргумента, че това не било показател и че бебетата поемали различно количество всеки път. Все пак имам вътрешното усещане, че нещо се обърка с това теглене- предишният път го теглихме веднага след като беше ял, а сега - три часа след хранене, буквално преди следващото. Освен това предишният път го теглиха с памперс (чист, не пълен), а сега гол. Някак си ми се струва нелогично - преди седмица педката обясняваше, че бебо наддава супер бързо и едва ли не за две седмици си е взел нормата за месец, а днес казва, че гладува  #Crazy. В петък пак ни викат на консултация. Аз на своя глава реших дотогава да не давам АМ, но сега почнаха да ме измъчват угризения...дали постъпвам правилно... Кажете какво мислите...?

# 1
  • Мнения: 1 559
Възможно е да е станала грешка при тегленето. Но дори и това да е реалното наддаване - 800 гр. за месец е чудесно постижение (а Даниел е наддал толкова за две седмици). Въпросът е да се успокоиш, че той се храни достатъчно.
Майчинският ти инстинкт не те е подвел - преди да се мисли за АМ, е добре да се пристъпи към други варианти за реакция.
Педиатърката ти е права, че едно единствено пробно кърмене не е показател дали бебето приема достатъчно кърма. На всяко кърмене бебетата изсукват различно количество мляко и за да е достоверен резултатът от пробното кърмене, би трябвало в рамките на едно денонощие бебето да се тегли преди и след всяко кърмене. Това ми се струва ненужна хамалогия, имайки предвид друг начин за определяне дали бебето изсуква достатъчно мляко.
Като майка на Даниел, ти си най-близо до него и със сигурност ще забележиш дали нещо не е наред. Ако Даниел изглежда сит, спокоен и доволен, малко вероятно е да гладува.
Това че ака редовно също е хубав признак. А как сте с напишканите памперси?
Кърмите ли се нощем? Даваш ли биберон залъгалка или вода?
От едната гърда ли кърмиш или и от двете?
А имаш ли някакви проблеми с гърдите - препълване или разранени зърна, дискомфорт или болка по време на кърмене?

# 2
  • Мнения: 19 289
тия лекари пак избухнаха.чак не знам откъде да започна.първо такова малко бебе не се тегли с памперс.малко да се е изпишкало  и прави разлика.първите две седмици бебчето е наддало доста.според ме може да изчакаш с даването на АМ.щом памперсите са мокри всеки път и ака редовно и е жизнено,няма проблем.освен това бебетата правят скок в растежа на определено време.тогава искат и да сучат по често.храни го на поискване и го дръж на едната гърда докато изсуче и задното мляко.
при нас също беше така,имаше период,в който беше наддала повече и после по-малко.

# 3
  • Мнения: 2 829
Абсолютно си права според мен. Аз имам електронна везна вкъщи и като беше съвсем малък дребния го теглех по-често и знам, че малкия понякога наддаваше по 200 грама за 4-5 дни,а друг път 20-30 грама пак за същото време. За твоя информация-1 сух памперс тежи към 20-40 грама, като добавим това, че малкия е бил с празно коремче-според мен бебето ти си е съвсем добре.
Ако все пак искаш да се подсигуриш-вместо да дохранваш с АМ опитай да кърмиш по-често, всеки път когато бебето промрънка, без да спазваш някакви интервали м/у кърменията (въпреки че ми се струва, че така както си го кърмиш в момента се справяте много добре)
Слушай си инстинктите!!! Hug

# 4
  • Мнения: 4 181
разбира се,че няма нужда да дохранваш  Peace
а тия педиатри вече ми иде да ги взривявам  #2gunfire
заради една такава "умна" моя близка заопчна точно по това време да си дохранва бебето и сега на 2 месеца поема по 80 мл добавка, смятай колко кърма й е останала  #Cussing out
По принцип кърмените бебета наддават скокообразно, дори и да е наддал само 20 грама, което откровено не ми се вярва (по-скоро е грешка при тегленето) това не е повод за притеснение. Затова в много страни ги теглят на доста по-дълъг период от време.
Не се притеснявай, кърми си спокойно   bouquet

# 5
  • Мнения: 268
Благодаря за съветите и подкрепата   bouquet.
А как сте с напишканите памперси?
Кърмите ли се нощем? Даваш ли биберон залъгалка или вода?
От едната гърда ли кърмиш или и от двете?
А имаш ли някакви проблеми с гърдите - препълване или разранени зърна, дискомфорт или болка по време на кърмене?
Пишка си нормално според мен. Памперсът винаги е доста натежал от пиш. Кърмя го и нощем - веднъж, когато се събуди - обикновено на три-четири часа. През деня е като часовник на три, но през нощта повече си поспива. Кърмя го от едната гърда, но вчера се замислих дали да не предлагам и другата... Проблеми с гърдите и зърната нямам никакви, Слава Богу!
Реших днес да се допитам и до друг педиатър. Още веднъж ви благодаря за окуражителните думи!  Hug [/color]

# 6
  • Мнения: 42
Според мен бебчо си наддава много добре. Това че първия път е теглен с памперс най вероятно е предизвикало грешката. Бебета преминават също през така наречените растежни фази през които наддават много бързо и след това имат кратък период на застой и наддават много малко. Най важен е общия резултат. Другият добър показател е пълния памперс. И аз смятам, че от контролни тегления няма нужда. За сега още не усещаш но по късно сама ще установиш, че на всяко хранене изяжда различно количество. След като бебето само пусне и след това е доволен значи, че се е наял. Ние когато изсучем едната страна започваме да плачем и когато продължим с другата и сами пуснем сме доволни. Ако ти се случи един път да нямаш кърма (което както разбирам не се отнася за теб) не се притеснявай след това бебето само ще си навакса като следващите хранения яде повече. На мен ми се случи веднъж. А за другия педиатър пак зависи на кого ще попаднеш. newsm12

Последна редакция: чт, 17 май 2007, 23:37 от vivi07

# 7
  • Мнения: 1 559
щом Даниел изглежда спокоен, пишка и ака добре, би следвало да приема достатъчно кърма.
щом не усещаш дискомфорт или болка по време на кърмене, нямаш проблеми с хиперлактация или разранени зърна, може да се приеме, че бебчето засуква правилно и суче ефективно (имайки предвид и наддаването от 800 гр. за две седмици).
Да, добре би било да предлагаш и другата гърда - така и двете ще получават сигнал (ще бъдат стимулирани) да произвеждат кърма по-често. Дай на Даниел едната гърда, а щом самичък се пусне доволничък от нея, предложи и другата.
Друго, което можеш да направиш, е да кърмиш на 2 часа през деня и на 3 през нощта. За целта не е нужно да будиш Даниел. Бебета сучат инстинктивно на сън. Просто го гушни и му предложи да хапне, както си спинка.
Идеята ми е да претеглиш Даниел утре (нали утре сте на консултация пак?) и да започнеш да го кърмиш по споменатата схема през следващата една седмица. И след седмица да го претеглиш отново. Как ти се струва този вариант, изпълним ли е?

 


# 8
  • Мнения: 3 760
Напълно подкрепям горните мнения, особено тези на Илиана_М  Peace
Браво на теб, че се вслушваш в инстинктите си, а не се хвърляш да дохранваш по повод и без повод!

800 гр е чудесно наддаване за месец! Щом бебето пишка и ака  нормално и е спокойно (не сънливо) значи папото му стига.

Странно е това желание на педиатрите всяко бебе да се тъпче и с изкуствени млека... Cry

# 9
  • Мнения: 268
Илиана, ще последвам съвета ти, още повече, че моята собствена интуиция ми подсказва да направя това. От вчера предлагам на дани да суче всеки път, когато се събуди, независимо, че не плаче. Слагам го и на двете гърди. И се наливам с течности от сутрин до вечер. Почнах да ям и кисело мляко - аз много обичам, но педиатърката беше казала да се ограничавам, за да не предизвикам алергия при бебето. Ходих и при друга лекарка, която ме подкрепи в решението да не давам АМ и каза, че през първия месец бебетата наддават доста нестабилно, защото това е период на адаптация. каза да го наблюдавам още седмица поне и тогава да реша.
Още веднъж ви благодаря за подкрепата. Това ми е първо дете и съм склонна да се притеснявам за всичко и имам нужда от окуражаване, за да вярвам повече на себе си и инстинктите си, а не на всяка дума на лекарите.

# 10
  • Мнения: 268
Искам само да се похваля, че днес пак бяхме на ДК, претеглихме Дани и се оказа, че е наддал 380 грама от миналата сряда, т.е. за по-малко от месец е качил 1.050кг newsm68 newsm44 ! Педиатърката първо се намуси, като й казах, че не давам предписаното АМ, но когато числата говорят и докторите мълчат  Mr. Green!
Безкрайно съм доволна и искам да вдъхна надежда на всички, чиито бебета временно губят тегло. Не се отчайвайте, направете всичко възможно да увеличите кърмата и да накарате бебо да суче колкото се може по-често. Аз започнах да кърмя Даниел на 2-2.5 часа през деня, през нощта - когато се събуди, пия по няколко литра течности, ям много орехи и варено жито. Но най-важното е да вярвате на себе си и на инстинкта си. При мен тази терапия имаше резултат. Но само колко сълзи изплаках и колко нерви изхабих от миналата сряда от днес... За малко наистина да ми спре кърмата...
Благодаря на всички от форума, които ми помогнаха със съвет и ме подкрепиха в решението ми да не дохранвам!  Hug

# 11
  • Мнения: 2 829
Браво! Продължавай все така да вярваш на инстинктите си!!!
Приятно кърмене! Hug

# 12
  • Мнения: 4 181
Искам само да се похваля, че днес пак бяхме на ДК, претеглихме Дани и се оказа, че е наддал 380 грама от миналата сряда, т.е. за по-малко от месец е качил 1.050кг newsm68 newsm44 ! Педиатърката първо се намуси, като й казах, че не давам предписаното АМ, но когато числата говорят и докторите мълчат  Mr. Green!
Безкрайно съм доволна и искам да вдъхна надежда на всички, чиито бебета временно губят тегло. Не се отчайвайте, направете всичко възможно да увеличите кърмата и да накарате бебо да суче колкото се може по-често. Аз започнах да кърмя Даниел на 2-2.5 часа през деня, през нощта - когато се събуди, пия по няколко литра течности, ям много орехи и варено жито. Но най-важното е да вярвате на себе си и на инстинкта си. При мен тази терапия имаше резултат. Но само колко сълзи изплаках и колко нерви изхабих от миналата сряда от днес... За малко наистина да ми спре кърмата...
Благодаря на всички от форума, които ми помогнаха със съвет и ме подкрепиха в решението ми да не дохранвам!  Hug

браво, че си устояла на изкушението  Mr. Green
пожелавам ти приятно кърмене, тук винаги ще намериш подкрепа и съвет  Peace
и един съвет, другия месец най-вероятно наддаването ще е по-малко, да не се стреснеш пак  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт