"Детска кухня - как да (НЕ!!!) храним детето от 1 ден до 6 години"

  • 2 628
  • 32
  •   1
Отговори
  • Мнения: 336
Всичко чудесно. Уводни страници, в които ни съветват да кърмим и то на поискване и ни разясняват неоспоримите ползи на кърменето. Само няколко страници по-нататък обаче:

"В кой момент на здравото и нормално развитото бебе за възрастта си кърмаче можем да започнем да даваме плодови сокове?

Това първо по рода си захранване става в края на първия и началото на втория месец. Започваме с няколко лъжички прясно изцеден плодов сок."... и така нататък, "като количеството му достига до 1/2 чаена чашка дневно".

"Кога в менюто на бебето се появява първата каша?

Според съвременните диетологични правила, към третият месец хранен то на бебето трябва да се разнообрази, като се добави определен вид брашно в млякото му".  малко по-надолу:
"Към третия месец някои бебета започват да се будят от глад или настойчиво искат допълнително шише с мляко и са доволни, когато е по-гъсто". [...] "Кашата снабдява бебето с допълнителни калории и с хранителни съставки, които млякото не притежава."

"Кога за първи път се дава на бебето зеленчукова супа? [...] края на шестия и началото на седмия месец"

Така, и стигаме до една много съществена част от книгата, на стр. 62

КЛЮЧОВИ МОМЕНТИ
Примерни схеми за захранване на кърмачето
Първи месец: (ще цитирам само графика при естествено хранене)
6 ч. кърма
9 ч. кърма
12, 15, 18, 21, 24 ч. - кърма

2ри и 3ти месец:
6, 9, 12 кърма, 15 ч. кърма + 20 мл сок
18, 21 ч. кърма

4ти месец:
..."бебето се храни така, както се е хранило и през третия месец, към края на месеца обаче започва постепенно му захранване със зеленчуково пюре, а количеството на плодовите сокове се увеличава - два пъти дневно му се дават по 30 мл."

5ти месец:

7 ч. кърма
10,30 - кърма и 30 до 40 мл плодов сок
13,30 зеленчуково пюре +1/4 яйчен жълтък (през ден)
17 ч. кисел + плодов сок
20,30 кърма

6ти месец:
накратко - включва се и месо, а плодовият сок става 100 мл

7ми месец:
10 ч. бебето яде попара, а половин час по-късно - зеленчуково пюре с месо и яйчен жълтък

после има рецепти за разни интересни напитки за бебета и следната рецепта за разредено кисело мляко (уточнявам, че принципно аз не съм сред противниците му и според мен има читави марки)

Та
"Разредено кисело мляко се използва само когато не разполагаме с АМ. Разреждането става с оризова вода в съотношение 1 чаша кисело мляко - 1 чаша оризова вода.
Когато искаме да постигнем по-голяма гъстота, съотношението е 2:1 (например 50 мл кисело мляко Данон-Фамилия и 25 мл оризова вода. [...] Този вид разреждане е предназначен за деца от 1 до 4-месечна възраст."

Необходимо ли е да продължавам??

Авторката е Павлина Попова
Консултанти проф. д-р Николай Цанков и д-р Маргарита Стефанова - педиатър
Издателство "Слънце"
цена 7 лв.

Благодаря за вниманието

# 1
  • Мнения: 8 242
Ухаааа... Как си си направила труда да го прочетеш всичките тия щуротии  Crazy
Те затуй не си гледам детето по книга, а по форум  Joy

# 2
  • Мнения: 336
Подарък ми е и стоеше низверганата, но започвам да се образовам отновно пюрета и каши и реших да видя какво пише...

# 3
  • Мнения: 1 559
 Shocked
Защо ни е да кърмим като Данон са се погрижили - Данон фамилия от първия месец на бебето...йеее.

# 4
  • Мнения: 134
Петия месец кисел, шестия - месо?!?!?! Ами да почвам вече да правя и по две кюфтета допълнително, за да хапва и детето! Laughing
Разбирам, че когато са учили за педиатри са им преподавали тези щуротии, но от истинските лекари се очаква, че ще се образоват цял живот, за да могат да препоръчват на пациентите си най-доброто ... или искам твърде много? Тъпото е, че тези явно не са чели достатъчно нови изследвания, но пък са си докарали някой лев написвайки истории от миналия век!  ooooh!

# 5
  • София
  • Мнения: 1 057
Петия месец кисел, шестия - месо?!?!?! Ами да почвам вече да правя и по две кюфтета допълнително, за да хапва и детето!... Laughing

А защо не споменахте лютеницата? Нима ще лишите бебето си от тази чудесна гарнитура?  hahaha hahaha hahaha

# 6
  • Мнения: 1 432
Ега ти простотията. Crazy

# 7
  • Мнения: 336
Аз се питам, няма ли да изтеглят подобни четива от пазара? В крайна сметка редовно има педиатрични семинари и конференции, на които се говори за съвременните тенденции и всичко, написано в тези книги, се отхвърля. Но въпросните продължават да се въртят в търговската мрежа и кой знае в какъв тираж... И колко майки без никакъв опит и без идеята за съществуването на тези форуми ги четат и им се доверяват...
Дали няма начин да задействаме съответните инстанции....

# 8
  • Мнения: 1 427
Имам подобна, но на издателство Тея. Мнооого полезна Mr. Green, невероятни бисери има. Не мисля, че някой ще си направи труда да изтегли от пазара подобен род литература ooooh!

# 9
  • София
  • Мнения: 3 064
И аз имам подобна, на д-р Мариана Маринова, от 1999г., сега вече е доцент, доколкото разбрах и проповядва същите дивотии.

Цитат:

"Хранене през 5-я месец
6.30 - кърма
10 - кърма + 30-40мл плодов сок
13.30  - зеленчуково пюре + 1/4 жълтък (през ден)
17 - кисел
20.30 - кърма"

5-и месец се разбира при навършени 4 доколкото разбирам...

И така нататък в тоя дух.

# 10
  • Мнения: 336
И аз така го разбирам.
Доц. Маринова, алерголожката?

# 11
  • Мнения: 97
Книги като тази са с голям тираж(нали и без това вътре се рекламират куп марки).Народът купува, чете и прилага.С най-добри чувства.То педиатърът е господ, та професори и доценти ли няма да знаят??!!
Никога няма да ги изтеглят от пазара.Те се пишат за тиражи и печалби.
А виж "Книга за кърменето" още не може да изчерпа тиража на първото издание от 1999г!!!Хем е единствена по този въпрос.Е, вътре и реклами няма...

# 12
  • София
  • Мнения: 3 064
И аз така го разбирам.
Доц. Маринова, алерголожката?

Не знам, тук някой беше споменал, че се появила в някакво предаване май, но дали е алерголог или педиатър, нямам идея.

# 13
  • Мнения: 5 401
...
Доц. Маринова, алерголожката?

Същата хубостница, която установи АБКМ на мойтУ бебИ опипом и ме нахока, че кърмя и че държа на късно захранване.. сори за  offtopic

# 14
  • Мнения: 336
Не е никак offtopic, pearly. Нали трябва да демитологизираме разни остарели идеи и разни непочтени хора...

Общи условия

Активация на акаунт