Помогнете и на мен, моля ви

  • 1 026
  • 16
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 853
Здравейте!Прочетох всичко, което намерих във форума, но не можах да се справя с проблема сама. Проблемът ми е следния - имам твърде малко кърма. Имам си кантар в къщи и затова казвам, че е малко. Понякога сутрин гърдите ми са напрегнати, когато кърмя от едната гърда кърмата тече от другата, но бебчо пак изсуква едва около 30-40 грама. Ядох какво ли не - овесени ядки, сирене, кисело мляко и т.н, но ефектът е нулев. Преди малко за 50 минути беше изял едва 20 грама.Извинявам се за дългия и объркан постинг, но отчаянието ме е сграбчило.
Благодаря ви предварително

# 1
  • Мнения: 1 559
Здравей,
Звучиш ми притеснена. Ако искаш, дай малко повече информация за теб и за бебчо, за да видим заедно какво може да се направи. Simple Smile
На каква възраст е бебчето ти? Предполагам, че е много мъничко.
Преди и след всяко кърмене ли теглиш бебчето? Бебетата изсукват различно количество кърма на различните кърмения. Важното е да си взима нужното количество млекце за денонощие, а не как е разпределено на храненията.
Опиши кърмаческото ви ежедневие - колко често се кърмите? Правите ли нощна пауза?
С желание ли суче бебчето? Пуска ли се самичко доволно от гърдата?
Колко често ака и пишка?
Как сте с наддаването?
Как са гърдите ти - имаш ли някакви проблеми с тях? Усещаш ли дискомфорт или болка по време на кърмене?
Доста въпроси станаха наистина. Нужна е малко повече яснота в ситуацията... и ще мислим заедно вариантите. Simple Smile

# 2
  • Мнения: 336
Към въпросите на Илиана_М едва ли има и е нужно да добавя нещо, но все пак да попитам - имаш ли съмения относно това дали бебчо суче правилно ~ ефективно? Опиши как го поставяш на гърдата и как захапва.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 853
Здравейте.
Бебчо е вече на 27 дена. Роди се с оттекла глава и поради тази причина беше на системи една седмица. Аз го видях едва на четвъртия ден - тогава ми разрешиха да го сложа на гърда за 10 минути, а мляко от притеснение нямах.Роди се 4 кг, изписаха ни 3900. На четвъртия ден от връщането ни в къщи се наложи да му дам АМ - чувствах се безсилна, но с подкрепата на мама през следващите дни кърма имах - сучеше по 90-100 грама.
Аз го тегля преди  и след всяко кърмене. Струва ми се че не засуква правилно - не обхваща ареолата и не знам как да го накарам да го направи.Гърдите ми са големи - качих доста килограми.
През изминалата седмица свекървата ми беше на гости и с нейните приказки "Нямаш кърма" ме притесни доста, вдига ми скандали, че бебо бил гладен и му даваше АМ. Слава богу, замина си и аз сега му давам да суче когато поиска
Не усещам гърдите си напрегнати - никога не съм ги усещала.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 853
Момичета, много ви благодаря, че отговорихте толкова бързо, аз наистина съм вече отчаяна. Кърмим се "на поискване", но това е отскоро, той спи през ноща и се събужда около 6 часа. От няколко дена го събуждам към 4 часа и после към пак към 7 часа.Той суче с удоволствие, но заспива на гърдата ми-оставям го да постои на едната гърда около 25-30 минути, като през това време постоянно го "побутвам", за да се събуди.Не усещам дискомфорт, докато кърмя, но гърдите ми са наистина отпуснати и меки. Колкото до наддаването - сега е около 4.600 кг, но съм му давала и АМ.
Забравиих да напиша - давам му и малко вода, защото му давах АМ

# 5
  • Мнения: 336
beb4o_fb, много искам час по-бързо тези твои проблеми и тревоги да останат в миналото.
Може би настина не засуква правилно... Карай го да засуче отново и отново, докато поеме правилно гърдата - нослето и брадичката към гърдата, нека дори я докосват, коремчето до твоето, крачетата към теб, устичката широко отворена (погалваш горната или долната устничка със зърното и не позволяваш да засуче, докато не е отворило широко устичка като при прозявка; притегляш бебето към себе си, не ти да се навеждаш). Щом гърдите ти са големи, може би е важно да придържаш гърдата в ръка докато бебето суче (нека кажат другите майки, моите са средни...)
Казваш, че е сукало по 90-100 гр. - ами това е направо отлично. Значи кърма имаш. Колкото до дългите нощни паузи - непробудно ли спи бебчо или се разшавва по някое време, без да се събужда напълно и да плаче? Аз слагам моето бебе да суче щом шавне и усетя, че не спи дълбоко, защото иначе може и цяла нощ да не суче, а не искам да правим толкова дълги паузи именно заради стимулацията на лактацията.
Няма да те отегчавам с по-дълъг постинг, очаквам отговора ти и пак ще пиша, ако се сетя нещо...

п.с. Опитай се (дано и съпругът ти ти помогне) да разкараш дразнителите и да не позволяваш друг да ти гледа бебето. Кураж!

# 6
  • София
  • Мнения: 1 853
Иглика, много благодаря за отговора ти.
Бебчо спи непробудно - понякога е неспокоен и тогава му давам да суче. Ще опитам да го накарам да засуче правилно, но днес той само спи и когато се събуди ме използва за залъгалка. Съпругът ми много ми помага и се разбрахме да си гледаме детето както ние си знаем - без намеса.
Надявам се да успея

# 7
  • Мнения: 134
Само кураж, щом имате желание няма начин да не се справите! За мой срам трябва да призная, че не бях чела достатъчно преди раждането за "техническата" страна на кърменето - пози, правилно поставяне и т.н. Поради това, а също и защото й давах изцедена кърма с шише, бебка си развали сукането и известно време не сучеше добре - издаваше едни цъкащи звуци и не захапваше добре. Отне ни няколко седмици да се оправим - за щастие бебка отказа всякакви биберони и залъгалки, а когато не захапеше добре вадех гърдата и почвахме отначало /"..хайде сега маме, отвори голяма уста...."/. Майка ми казваше, че така изнервям детето, но аз не й давах да яде, докато не засуче добре. Стискам палци всичко да се оправи!!  Simple Smile

# 8
  • Мнения: 1 559
 beb4o_fb, по какво съдиш, че бебчо не засуква правилно - изобщо ли не обхваща ареолата (ако е така, би следвало да е болезнено, тъй като зърното е най-чувствително в основата си и няма начин да не изпитваш дискомфорт, ако бебчо те дъвче именно там)? Или като засуче се изплъзва постепенно? Това че не изпитваш дискомфорт, докато кърмиш, ме навежда на мисълта, че е малко вероятно бебчо да не засуква правилно. чуваш ли цъкащи звуци по време на кърмене? Усещаш ли го да преглъща (няколко равномерни дълбоки всмуквания, преглъщане, пауза)?
Ако ареолата ти е голяма, нормално е бебчо да не успява да я обхване цялата. Важно е да обхване поне 2-3 см от нея.
Иглика ти е дала хубави насоки за правилно поставяне на бебето на гърда. Само малко допълнения от мен - устичката на бебето трябва да е обърната навън като на рибка (горната устничка - обърната нагоре, долната - надолу). Може да поразсъблечеш бебето и да кърмиш гола - така бебето ще те усеща по-добре. Пробвай и да изцеждаш мляко в устичката му и да го кърмиш докато спи (за целта не е нужно да го будиш).
Ето тази статия е за компресия на гърдата (това може да помогне бебето да суче по-ефективно): http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3683
А тук има информация за кърмене на поспаливо бебе: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=2768
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3137
Някои от описаните методи може да се окаже, че вършат работа във вашия случай.

Не разбрах какво имаш предвид под това, че бебчо те използва за залъгалка - изглежда, че не гълта мляко, а само утолява сукателния си рефлекс ли?
Като стана дума за залъгалки - даваш ли?
Добре е да преустановиш даването на всякакви биберони (и залъгалки, и шишета), поне докато си спокойна, че бебчето приема достатъчно мляко и суче ефективно.
Не пишеш колко често ака и пишка бебето - това е един от важните показатели за адекватен прием на кърма.
Не разбрах също така как сте с наддаването - знаеш ли колко е наддал бебчо от изписването до сега?
Във всички случаи най-доброто, което можеш да направиш, е да кърмиш възможно най-често. Давай на бебчо да суче от едната гърда, а щом се пусне доволничък, предложи другата (докосни устничките му с нея, пробвай да му се цедиш в устичката). Опитвай да го кърмиш докато спинка (тогава бебетата по инстинкт сучат правилно) и да сте по-разсъблечени (и ти и бебчо).

Виждам, че имаш желание и мотивация да кърмиш. Вярвам, че ще успееш! Grinning



 

# 9
  • Мнения: 458
Момичетата са ти дали правилни съвети ,само ще добавя успокой се ,всичко ще се нареди ,като го гушнеш мисли позитивно ,не се стягай отпусни се и се наслаждавай на тези прекрасни моменти Hug Heart Eyes  bouquet

# 10
  • Мнения: 190
Здравей,

Моите гърди също са големи - бебето ми захваща съвсем малка част от ареола. Според мен щом не те боли, значи си суче правилно. Не се притеснявай, че гърдите ти са отпуснати - това /както и колко изцеждаш/ няма голямо значение за количеството, което може да изсуче бебчето ти. Според мен не е необхдимо да го будиш нощем, щом спи спокойно. Има такива досадни периоди, в които бебета като че ли не се хранят. Важното е да продължиш да храниш на поискване, с не повече от 2,5 - 3 часови паузи, когато спи през деня. Настина  важни показатели са колко пъти пишка и ака и колко е наддало от изписването до сега - края на първия месец /нормално е да го изпишат по-малко кг., отколкото при раждането./ Ако сменяш 6 и повече памперси, значи се храни достатъчно.
Най-важното е ти да си спокойна и да не позволяваш разни роднини да те притесняват с приказките си.  Peace И не го мери непрекъснато, само ще се шашкаш, не е нужно, повярвай ми. Simple Smile

Последна редакция: нд, 20 май 2007, 14:36 от Ммария26

# 11
  • София
  • Мнения: 1 853
Много благодаря за подкрепата на всички ви!
Бебчо се чувства добре, сменяме памперса на всяко хранене, наддал е 760 грама от изписването ни досега. Мисля, че е лаком, но го измъчват и коликите и може би бъркам това с глада - не знам. Ще продължа упорито да го кърмя, надявам се да устоя. Благодаря ви, че ви има.
Илиана_М, много благодаря за линковете

# 12
  • Мнения: 336
Радвам се, че отново се включи, beb4o_fb, и още повече, че, струва ми се, си понавирила опашка Simple Smile (ако ми позволиш любимия ми израз)
Във връзка с бебешкия плач, който повечето майки (в това число и аз) веднага бързат да интерпретират като реакция на глад - действително през първите 3 месеца той може да означава колики, но също страх от заспиването (при нас е много силен), нужда да сучат (не да се хранят), нужда от гушкане и какво ли още не. Първият месец бебинка почти не слезе от ръцете ми, почти не спеше денем и всеки опит да я оставя за малко предизвикваше отчаян плач. Е, оказа се, че не е стояла гладна Simple Smile Първият месец е голям шок, скоро ще започнеш да се съвземаш и, както добре го каза майка ми, бебето ще престане да е до толкова неидентифициран обект. Вярвай в себе си и не се колебай да споделяш тревогите си с нас, но час по-скоро започни да се доверяваш на интуицията си или ако не усещаш да имаш такава, на решенията, които по един или друг път взимаш.

# 13
  • Мнения: 753
Успех и от мен!
Само упорство и спокойствие!
Не слушай свеки /от опит/ - всички са еднакви и ако я слушаш, ще ти вгорчи живота Wink
НО ТИ СИ МАЙКАТА И ТЕБ ЩЕ СЛУШАТ! - ОТ ОПИТ.
С ТЕБ СЪМ!

# 14
  • Мнения: 3 760
Момичетата са ти казали всичко! Браво на теб за желанието, за търсенето на информация...! От това, което си написала става ясно, че кърма си имаш, така че продължавай да си кърмиш без да се шашкаш толкова  Peace  Не се вторачвай толкова в кантара. Най-добре престани с тези непрестанни измервания. Следи броя напишани и наакани памперси и се ориентирай по тях и по състояниет она бебчо.
Успех!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт