Начална форма на мастит и недостиг на кърма

  • 555
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 844
Скъпи кърмещи мами,
От два дни ми е зачервена лявата гърда и почти нищо не мога да изцедя от нея. Бебо суче, суче, но като че ли на празен ходи и много бързо се уморява. На всичкото отгоре не съм с много кърма, даже се питам дали въобще имам, но положението стана неконтролируемо. Бебо се буди на 1/2ч. -1 ч. - 2ч. и иска да суче, понякога и въобще не заспива, мисля че просто гладува.Само да спомена, че се роди 3550 кг, изписаха ни 3380 кг, като още в родилното беше наддал последния ден 40 гр.Явно имаше достатъчно кърма в първите дни, щото взехме назаем теглилка и наддаваше по 40-50 гр. на ден. От вчера обаче го тресе това неспокойство, което си мисля, че е от несукането от лявата гърда и може би млякото не му стига.Според майка ми, която е детски лекар, това е начална форма на мастит.
Моля, дайте ми съвет какво да правя, на крачка съм да започна дохранване, а аз изобщо не искам.

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ако нямаш кърма,как ще стане мастит Grinning Той нали представлява задръжка на кърма в каналите Simple Smile Така че по тази точка се успокой - очевидно имаш съвсем достатъчно кърма.Честото сучене и безпокойството на бебе на тази възраст е съвършено нормално - то трябва денонощно да суче на час и половина-два часа,за да получава достатъчно мляко за нуждите си,ненормално щеше да е да не го прави.Имай предвид,че в момента е във фаза на бърз растеж - случват се около 10-тия ден,на 3 седмици,6 седмици,3 месеца и 6 месеца - тогава бебетата искат да сучат постоянно,може и на всеки час,като по този начин увеличават кърмата в зависимост от нуждите си.Не се страхувай,че бебе гладува - гърдите ти никога не са празни,а като суче постоянно,то си набавя необходимото количество мляко.И постоянното сучене няма да е завинаги - а само докато си регулира количеството мляко.Не се съмнявай,че имаш достатъчно,за да можеш да го храниш - детето ти не гладува!
Зачервяването на гърдата обаче може да ти докара проблем - едва ли е мастит все още,защото при него има рязко покачване на температурата,разтрисане и общо неразположение като при грип.Най-вероятно е запушен канал,което също е болезнено,свързано със зачервяване и може да доведе до мастит,ако не се оправи.
Мерките са:
Лягаш в леглото с бебе и го оставяш да суче колкото иска и когато поиска - за около 24 часа,след това би трябвало всичко да е ок
Пиеш много течности,така че да започнеш да пишкаш по-често
Топли влажни компреси на гърдите или горещ душ,като ги масажираш леко (без да натискаш!) отгоре надолу към зърното,за да тръгне млякото - след това можеш да опиташ да изцедиш млякото с помпа или на ръка,както ти е удобно
Започвай кърменето винаги от гърдата с проблема,нека бебе да я изпразни хубаво и след това предлагай другата - или го сложи на гърдата да засуче,докато тръгне млякото,премести го на другата да суче и с помощта на някого изцеди проблемната гърда (млякото ще тече лесно,защото сученето на бебето на другата гърда стимулира рефлекса за потичане)
Опитай се да се успокоиш,защото притесненията задържат рефлекса на потичане на млякото и не само затрудняваш сученето на бебе,но и ти няма да успееш да изцедиш хубаво гърдата,което е важно в момента
Погледни и в закованата тема Библиотека,там има още доста идеи какво да направиш.И най-вече - не давай никакви добавки!За да имаш проблем със запушени канали,значи имаш предостатъчно кърма,бебето не успява да изсуче всичкото мляко и затова стават проблеми.
Ще се справиш,мамче Simple Smile

# 2
  • Мнения: 3 161
Миналия месец за голям срам имах запушване на канал (след 16 месеца почти безпроблемно кърмене). Просто направих много голяма пауза с едната гърда и веднага даде резултат. Много се уплаших, защото не излизаше нищо с помпата, и мислех, че ще направя мастит. Не знаех и на какъв лекар да отида, беше ме страх че ще кажат да отбивам. Четох тук в Библиотеката, горещ душ и масаж - нищо. Не смеех да легна, да не стане по-зле до сутринта, но нямаше как. За моя радост, цяла нощ детето ме сука средно през 2 часа по своя воля (изумих се как само ми помага). На сутринта всичко беше ОК.
Та да обобщя: оправя се запушването, но иска внимание. Не го оставяй, опасно е. Дохранването точно сега ще обърка ритъма на сучене и ще задълбочи проблема. Давай да суче постоянно, често, топли компреси, масажи (все пак и това мисля че имаше ефект при мен), каквото прочетеш и чуеш и ти се стува разумно. Успех!

Общи условия

Активация на акаунт