Пак няма кърма...

  • 575
  • 7
  •   1
Отговори
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Хайде и аз на редичката за съвет...
Ще се опитам да бъда кратка. Първото ми момче кърмих (така си мислех) месец и половина, като през цялото това време то отслабваше ли, отслабваше. Приличаше на скелетче, горкото. Много държах да кърмя и до последно бягах от изкуствената храна. В крайна сметка стана твърде опасно за бебето, а кърмата съвсем спря.
С втория - същата работа. Тъкмо се радвах, че суче добре - като помпичка е. И то отслабва, вместо да наддава - от 3 800 гр. сега е 3 100. От няколко дни го дохранвам с изкуствено мляко (лекарката ме заплаши този път). Продължавам да го кърмя, колкото има - толкова. Бебето ми няма още месец. Досега не акаше повече от един път на ден, при това оскъдно количество. Откакто яде друго мляко имаме и пълни памперси.
Максимумът мляко, който някога съм имала е 40-тина грама. Кърмата ми тече на капки, а съм чувала (от кърмещи) че трябвало да бъде на струйки.
Яла съм какво ли не (само стрито ако не съм пробвала  Sad), пила съм сигурно всички видове лактогонни чайове. Спазвам всички препоръки за добро кърмене, за които прочетох тук. Опитах да се храня по-често и повече (десет дни) - абсолютно никаква промяна.
Само първите дни имах проблеми със зърната, но бързо се оправиха. Понякога усещам слабо напрежение в гърдите, дори и след нощната пауза нямам по-силна болка. Като размер са съвсем малко по-големи от обичайното.
Според педиатъра ни просто нямам достатъчно кърма и това е.
Може би проблемът е физиологичен - имам фиброкистозна мастопатия и на няколко месеца ходя на преглед в Ракова болница, тоест нещата са сериозни. И заради това също много бих искала да кърмя по-дълго и по-качествено, защото помага в такива случаи (за тумори и пр.).

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Сигурно ти е много много притеснено и тъжно Sad Особено предвид че очевидно си добре подготвена и опитваш всичко възможно за оптимално организиране на кърменето Hug Съвсем правилно си постъпила, че даваш допълнително АМ на мъничкия - важно е да се храни, докато се правят опити да се променят нещата с кърменето.
Искаш ли да разкажеш по-подробно точно как се кърмите - колко често, едната или двете, колко спи детето.
Понеже спомена, че си на наблюдение в Раковата болница - гледана ли си на ехограф и имало ли е коментари относно развитието на гърдите?
А в началото на бременността имаше ли някакви промени - болезненост, подуване на гърдите, видими сини вени?
Някакви хормонални проблеми да си имала? Не в момента - а по принцип, някога, преди забременяванията?
Лохиите как са?

# 2
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Благодаря ти, Хедра.  Hug
Кърмех бебето на три часа, по около 20-30 минути. Отначало си изкарвахме и по час, но в болницата ми казаха да не го държа толкова много. След храненето то продължаваше да иска да суче. Кърмех го само от едната гърда, после пробвах и двете - пак си оставаше гладно. Сега пак сме от едната (на три часа, три и половина - когато то поиска, плюс захранването с АМ).
В Ракова болница всеки път ме преглеждат с ехограф. Отначало даже ми казаха,че няма да е добре да имам второ дете, заради хормоналните промени в гърдите. После ми разрешиха - след няколко прегледа - засега нямало бучки.
В началото на бременността имах болки в гърдите първите три месеца, после отшумяха.
Предполагам, че с хормоните всичко е наред, поне няма някакви признаци за обратното...

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
От това, което описваш, изглежда имате около 6 хранения за 24ч? Обикновено за установяването на стабилна лактация и увеличаване на кърмата се препоръчва кърменията да са минимум 8, а най-добре - 12 за 24ч. Т.е. - да се кърми от двете гърди на всеки 2ч по твоя инициатива. Някои бебета са сънливи първите дни, особено ако имат по-засилена жълтеница - при вас има ли подобен проблем? Тогава не може да се разчита на тях и да се кърми когато те поискат, тъй като може да се будят много нарядко и да не поемат достатъчно мляко, което води до един омагьосан кръг - бебето получава малко храна, от което спи още повече (далеч не всички бебета плачат, ако са гладни - новородените много често се изключват и минават на режим сън, за да съхраняват енергия), а гърдите произвеждат малко, защото не се стимулират достатъчно.
Тази ситуация е обратима, особено предвид че гърдите ти са минали през необходимите промени за лактация по време на бременността, не си спирала да кърмиш и мляко има Grinning Въпросът е да се направи една по-различна организация на кърменето от досегашната.
Какво мислиш за варианта да кърмиш по твое настояване на всеки 2ч през деня, като предлагаш и двете гърди на всяко кърмене и прилагаш Компресия на гърдата, а нощем будиш бебето на всеки 3-4 часа, за да суче?
А какво количество добавка предлагаш в момента и на всяко хранене ли е или само когато прецениш за нужно?

# 4
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Ох, и това пробвах. След като видях, че още е гладно, минахме на по-често хранене, белким и кърмата се увеличи. Не се увеличи, ами даже намаля... Разбрах това от кърменията в поликлиниката, където мерят бебето преди и след хранене.
Лекарката каза да минем пак на хранене през три часа.
Компресията още си я правя, четох за нея.
Чудя се какво още не съм правила и въобще, има ли начин някакъв. В семейството ми всички жени кърмят децата си, имали са много кърма и никакви такива проблеми.
П.П. А бебето е много доволно от изкуствената манджа, заглади косъма, много по-живичко е, спи добре и плаче с гръмовен глас (преди мяукаше само). Кърмя го преди всяко хранене с АМ - и десет грама да му давам, все е нещичко (надявам се аз).

# 5
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
А какво количество добавка предлагаш в момента и на всяко хранене ли е или само когато прецениш за нужно?
Педиатърът нареди да му давам на всяко хранене добавка по 60 млл. (като имаше предвид, че яде от мен около 30 млл). След два-три дни дребният започна "да иска" повече, което ме кара да мисля, че и тези 30 гр. кърма май вече са по-малко. За неговите килограми препоръчват по 90млл. АМ, сега му давам 80 и е сит и доволен.

# 6
  • Мнения: 313
Бебето само ли пуска гърдата или ти решаваш, че вече е изсукало всичко и му предлагаш АМ. Аз бих ти предложила да редуваш на едно хранене двете гърди + АМ. Предлагаш първо и двете гърди като изчакваш да ги изпразни напълно и ако може да посуче малко и като са празни, след това предлагаш добавката и после пак да върнеш към гърдите, като го оставиш колкото иска да суче. Също е добре да даваш добавка с лъжичка или капкомер, спринцовка. Понякога възстановяването на лактацията отнема повече време, особено когато има и добавка. Другото което може да направиш, ако бебо не иска да суче, когато в гърдите няма мляко или не тече достатъчно силно, е сама да се цедиш на всеки 2 часа като напълно изпразваш гърдите. Събраното количество кърма може да дадеш след това с лъжичка. Пий повече течности (2-3л.), бирена мая, лактогенен чай. ОПитай така 1 седмица и виж дали ще има резултат. И не се притеснявай! Ти правиш най- доброто за детето си Hug

# 7
  • Мнения: 664
Късно виждам тази тема, но се размислих...Горните съвети са доста изчерпателни, ако и след една реорганизация на кърменето не се увеличи кърмата, дали има възможност да си изследваш нивото на пролактина?

Общи условия

Активация на акаунт