Валидна ли е БГта здравна застраховка в ЕС

  • 1 071
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 945
Помня, че имаше няколко подобни теми, но нищо полезно не намерих...

Един приятел от БГ ще идва в Германия за 2 седмици на семинар и ме помоли да проуча как стои въпросът с българските здравни осигуровки. До колкото знам закона се промени при влизането на БГ в ЕС, ама какво точно му се промени, не знам...

Та въпросът е дали обикновената здравна осигуровка (имам предвид НЕ туристическа застраховка, а таи, която плащаш всеки месец на здравната каса или НОК) се признава в Европа. Трябва ли той да си извади някакъв документ от БГ (тип карта), която да покаже тук ако му се наложи да ходи на лекар и дали лекаря ще се разплаща директно с касата или моя приятел ще трябва да плати първо тук лечението и после да ходи да гони михаля да му върнат парите.

Проблемът ми е, че дори не знам кого мога да попитам тук в Германия. Мислих си да звъня в моята здравна каса, ама дреме им на тях дали българската застраховка е валидна тук...

Благодарна съм за всякакъв вид инфо...

# 1
  • Мнения: 1 299
Този твой приятел трябва да отиде да си издаде здравна карта.
http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2516&sectio … 16&id=0000101
Нека провери и в сайта на НЗОК

# 2
  • Мнения: 3 098
За да можеш да ползваш здравната осигуровка от България,трябва да имаш европейска здравна книжка(или някакъв подобен термин).Нея можеш да извадиш в здравната каса,тя прили4а на ли4на карта,но е синя.Бави се около месец.
Незнам оба4е какво покрива,спешните слу4аи със сигурност,но за другите незнам.

# 3
  • Мнения: 4 700
Покрива само спе6ните случаи.

# 4
  • Мнения: 247
Покрива наистина само спешните случаи,но и това е страхотно,майка ми ни е на гости и и се наложи да я използва-радвам се че я накарах да си извади картата. Peace

# 5
  • Мнения: 945
Ей, много ви благодаря Hug

Общи условия

Активация на акаунт