Трябва ли майката и бебето да се учат как се кърми?

  • 474
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 323
мили мами,
предстои ми съвсем скоро да родя и естествено да кърмя.
това винаги ми е било много странно-защо трябва ние да се учим да кърмим, а още по-странно - защо бебето трябва да се учи как да суче...това не е ли най-естественото нещо на света. вече чуденето ми преминава в начална фаза на страх #Shocked
и още нещо-защо е провлем да се изцежда кърмата и да се дава с биберон, ако кърменето създава толкова трудности. лично аз имам огромното желание да кърмя.

# 1
  • София
  • Мнения: 2 249
Цитат на: new_mama
мили мами,
предстои ми съвсем скоро да родя и естествено да кърмя.
това винаги ми е било много странно-защо трябва ние да се учим да кърмим, а още по-странно - защо бебето трябва да се учи как да суче...това не е ли най-естественото нещо на света. вече чуденето ми преминава в начална фаза на страх #Shocked
и още нещо-защо е провлем да се изцежда кърмата и да се дава с биберон, ако кърменето създава толкова трудности. лично аз имам огромното желание да кърмя.


Не се притеснявай, обикновено бебето знае как да суче. Проблеми могат да възникнат тогава, когато още в първите дни му се даде биберон, който обърква мехамизма на сучене. А защо не е препоръчително храненето с шише - защото е мнооого по-трудно - изваряваш, изцеждаш, храниш.., отделно понякога гърдите не се стимулират достатъчно. А и емоционалната страна на кърменето не е за пренебрегване.
Но ти не се притеснявай. Прочети повече неща преди раждането (в Библиотеката има достатъчно инфо), имай положителна нагласа и това ще ти осигури почти 100% успех:).

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Цитат на: new_mama
мили мами,
предстои ми съвсем скоро да родя и естествено да кърмя.
това винаги ми е било много странно-защо трябва ние да се учим да кърмим, а още по-странно - защо бебето трябва да се учи как да суче...това не е ли най-естественото нещо на света. вече чуденето ми преминава в начална фаза на страх #Shocked
и още нещо-защо е провлем да се изцежда кърмата и да се дава с биберон, ако кърменето създава толкова трудности. лично аз имам огромното желание да кърмя.


Първо поздравления за желанието - щом го имаш,ще успееш да се справиш,дори и да възникнат трудности,което изобщо не е задължително Simple Smile
Защо трябва да се учим - едно време изобщо не е било необходимо,защото докато расте момиченцето,непрекъснато е заобиколено от кърмещи жени - мама,леля,стринка,съседките и т.н. и несъзнателно попива всичко необходимо,включително начините за справяне с трудностите,защото са били част от нормалния диалог между жените.А как е днес - ти виждала ли си майка да кърми и още повече - виждала ли си отблизо как се слага бебе на гърдата?За съжаление огромната част от жените не са виждали и нямат представа - а ако ги попиташ какво суче бебето,ще ти кажат - зърното.ГРЕШКА!Ето я първата,откъдето идват първите пренеприятни проблеми - разранените до кръв зърна,а в много случаи и ненаддаващо бебе,защото като не захваща правилно голяма част от ареолата,а смуче само зърното,бебето получава единствено спонтанно изтичащото в устата му мляко,което е малко.
Има и още куп неща,които трябва да научиш за кърменето предварително - че се подчинява на закона на търсене и предлагане,т.е. колкото по-често суче бебето,толкова повече кърма ще има и че опитът да му наложиш режим да яде през определен интервал ще попречи да имаш достатъчно мляко.Че новороденото бебе е нормално да суче и на всеки час - и това не означава,че нямаш кърма.Че омекналите след няколко седмици гърди не означават,че кърмата ти е спряла,а че организмът ти не произвежда излишъци,а само колкото е необходимо на бебето на този етап - а когато му трябва повече,то отново ще суче често няколко дни,след което ще има повече мляко.
Трябва да знаеш също по какво да познаваш дали бебо получава достатъчно мляко,как да се справиш с разранени зърна,с препълването на гърдите първите дни,как да будиш бебето,ако спи прекалено дълго и т.н.,и т.н. - кърменето е естествено,наистина - но тези знания не ти идват естествено отвътре,а трябва да ги научиш отнякъде,след като не сме имали възможност просто да ги попием,докато растем Simple Smile
А за бебо не се притеснявай - много рядко се случва бебето да се нуждае от уроци как да суче,повечето бебета се справят чудесно сами,стига да ги сложиш правилно на гърдата Simple Smile Ако пък има такъв проблем,той обикновено е трудно разрешим само от майката,а се налага намеса на специалисти - но пак казвам,това е много рядко срещано.
Така че хващай се на работа,мамче - статиите в библиотеката ще ти дадат отговор на всичките тези неща и ако прочетеш всичко,ще си чудесно въоръжена за безпроблемно справяне с кърменето от самото начало Grinning

# 3
  • Мнения: 2 323
благодаря ви майчета! Heart Eyes

# 4
  • Мнения: 1 517
За мен кърменето беше нещо изключително лесно още от началото. В болницата единствено ми показаха как се държи бебето и... май нищо повече. Отначало то наистина не се досещаше какво точно трябва да прави  Wink и трябваше доста да го подсещам, но постепенно свикна и стана спец по сукането.  Stuck Out Tongue
А ти не се замисляй толкова и не се страхувай. Всичко ще си дойде само, когато бебето се роди. Кърменето наистина е нещо съвсем естествено и лесно. Успех!

# 5
  • Мнения: 3 927
Да, трябва.
И аз като теб дълго време се чудих как аджеба едно толкова природно естествено нещо трябва да е толкова трудно и да се учи, но сега вече знам: не съм знаела как да кърмя. Не говоря за самата техника - беба си знаеше работата, захапваше ареолата, не са ме боляли зърна и т.н. НЕ знаех, че режима е пагубен.....оттам дойде малкото наддаване, малко крокодилски сълзи от моя страна и малко нерви и.....началото на дохранването.
Но не се притеснявай отсега.....може при теб всичко да е по-вода.....

# 6
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 912
Поздравления, че се замисляш по този въпрос отсега!

И аз докато не родих първото си мислех, че това е най-естественото нещо и няма какво да се интересувам как става, мислех, само за раждането, а то какво се оказа Shocked раждането мина и замина, колкото и да е трудно поне има акушерка до теб, която да те напътства малко или много, обаче за кърменето...йок! И тогава почна едно питане, едно четене и пак допусках сума ти грешки Embarassed , които надявам се сега с второто няма да повторя!

Та моят съвет е чети, и питай, и учи-как, колко, кога, защо и т.н. докато си бременна, така после ще ти бъде много по-лесно!
Успех, леко раждане, здраво бебе и безпроблемно кърмене Grinning

# 7
  • САЩ
  • Мнения: 323
Цитат на: new_mama
и още нещо-защо е провлем да се изцежда кърмата и да се дава с биберон, ако кърменето създава толкова трудности. лично аз имам огромното желание да кърмя.


Защо е проблем да се изцежда кърмата и да се дава с биберон - защото:
1. Е много трудоемко (поне половин час отнема една сесия, а в началото когато още не си усвоила техниката, още повече).
2. През времето когато се цедиш  бебето може да плаче гладно.
3. Гърдите се стимулират по-некачествено отколкото чрез сукане => намалява кърмата.
4. Освен това при цеденето може да си разраниш гърдите докато се научиш как се прави. И при цеденето, и при кърменето се усвояват техники - защо да не се съсредоточим на кърменето?
Кърменето след първоначалния "учебен" период е по-лесно от храненето с изцедена кърма или изкуственото хранене. Щом искаш да кърмиш, прочети всичко, което можеш за кърменето и се  бори в болницата да не дохранват бебето с адаптирано мляко и да си е при теб (щото не знаеш докато не е при теб какво му дават). И още нещо - правилното поставяне на гърдата е основата на успеха в кърменето. Ето къде можеш да видиш видеоклипчета на поставяне на гърдата:
http://www.breastfeeding.com/helpme/helpme_video.html

# 8
  • Мнения: 2 323
много благодаря за отговорите ви! Heart Eyes
и най-вече на бу, че отдели питането ми в темичка  Hands Clap

# 9
  • Мнения: 967
При нас проблеми с кърменето нямаше и всичко тръгна по вода от самото начало, въпреки че изобщо не бях се подготвяла предварително, ами карахме на чист инстинкт. Много ми помогна само Реза, с която бяхме в една сатя в родилното, та от нея видях как се слага бебето на гърдата и ми даде няколко съвета за успешно кърмене. Всичко останало като че ли цял живот съм го правила, бебо също се оказа голям спец!  Wink
Така че не се притеснявай, ами прочети съветите от библиотеката и бъди сигурна че всичко ще е наред! НАй-вайното не слушай съветите на "доброжелателни" акушерки и педиатри, защото именно заради тях повечето деца се отбиват. Бъди убедена, че всяка здрава жена, родила здраво бебе може да го кърми минимум 1 година, стига да спазва няколко елементарни правила за правилно слагане на гърдата, кърмене на поискване а не под час и увереност в собствените сили.
Успех!

Общи условия

Активация на акаунт