Как да го накарам да яде с лъжичка??

  • 4 169
  • 10
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 6 927
Имаме си проблем - Иво (6м.) отказва да се храни от лъжичка - плюе или държи храната в устата и не гълта, дави се и накрая повръща. Аз вече не знам това дете как ще яде! Караме на мляко, сгъстено с малко каша от биберон, обаче му е много бедно менюто. Трябва вече да сме включили много неща, но как да минат през биберона попара, яйце, месо...  Rolling Eyes  Той и мляко понякога не ще и се дърпа. Подлудява ме това дете!
Някой имал ли е такъв проблем, как да го науча да яде с лъжичка?

# 1
  • Мнения: 6 243
Нормално е в началото да не знае за какво става дума. И на мен ми трябваше време, да се науча да ям с клечки, хем бях голяма вече... Grinning
Започни да му предлагаш по малко, като не е супер гладен, за да не е раздразнителен, като даваш храна, която той познава и харесва - напр. кашата, но с по-гъста консистенция.

Има време за месо, яйца и попари. П-добре по-спокойно, че ако си реши, че му даваш зор, може да ти спретне някоя стачка и после - злоядо! А и нали през първата година млякото дава 85% от нуждите на детето. Няма страшно, ще се научи.

Пробвай с различни по размер и форма лъжички. Някои бебета реагират отлично на металните лъжички, които ние традиционно избягваме.

Давай му храна с пръстите си. Това е сполучлив начин да му представиш нови вкусове, без да го има шока от лъжицата. Като свикне с идеята за новите храни, постепенно включи и лъжичката.

# 2
  • Мнения: X
Аз давах няколко дни лъжичката на Ния само да си играе с нея - да си я лапа и т.н Ядях пред нея, показвах и за какво е лъжицата и така. Трудничко е, остави го 2-3дни да я забрави и така. Успех.

# 3
  • Мнения: 2 534
Докато кърмех винаги след това и изплаквах устата с изварена водичка , която давах от началото с лъжичка . Така като започнахме с пюретата вече нямах никакъв проблем .
От другите майки знам , че става както Пандора ти е описала горе . Дай му да си играе известно време с лъжичката . Според мен ще сбъркаш , ако даваш всичко през шише , така привикването към лъжичката ще стане още по-трудно , но пък ако не иска да яде......

# 4
  • Мнения: 5 246
В началото и при нас беше много трудо,направо ми е идвало до гуша и даже съм си мислила да се откажа и да дам пак биберона  Embarassed За целта смених няколко лъжички (всички са метални и не съм му давала да си играе с тях) докато намеря подходящата,малко упоритост и настойчивост от моя страна и постепенно започна да свиква  Simple Smile

# 5
  • Мнения: 10 758
Дъщеря ми много трудно се научи да яде с лъжичка.Като не искаше, аз я оставях да си почине няколко дни. После пак пробвах.И така докато свикна. Но това ми отне месеци.

# 6
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 705
Въоръжи се с търпение и продължавай да опитваш. Пробвай да смениш температурата на храната, а също в началото може да я правиш по-рядка. И ние много трудно се хранехме в началото. Знам колко безсилна и изкушена да грабнеш шишето може да се чувстваш понякога.

# 7
  • out of space
  • Мнения: 8 572
Цитат на: sladka hapka
Нормално е в началото да не знае за какво става дума. И на мен ми трябваше време, да се науча да ям с клечки, хем бях голяма вече... Grinning
Започни да му предлагаш по малко, като не е супер гладен, за да не е раздразнителен, като даваш храна, която той познава и харесва - напр. кашата, но с по-гъста консистенция.

Има време за месо, яйца и попари. П-добре по-спокойно, че ако си реши, че му даваш зор, може да ти спретне някоя стачка и после - злоядо! А и нали през първата година млякото дава 85% от нуждите на детето. Няма страшно, ще се научи.

Пробвай с различни по размер и форма лъжички. Някои бебета реагират отлично на металните лъжички, които ние традиционно избягваме.

Давай му храна с пръстите си. Това е сполучлив начин да му представиш нови вкусове, без да го има шока от лъжицата. Като свикне с идеята за новите храни, постепенно включи и лъжичката.


Направо ми го взе от устата.....като изключим "пръстите".
Ще яде, къде ще ходи, само да свикне....
Няма мърдане....

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 6 927
Благодаря за съветите!
Май наистина трябва да се въоръжа с търпение, защото аз на всеки опит очаквам да стане работата и се изнервям от провала. С баткото нямах никакви грижи, от началото си прие лъжичката и досега - като е гладен яде всичко и от всякъде, и от вилица даже (той е на 1.6 г) . Значи ученето може да се проточи с месеци  Confused .
Различните лъжички приема еднакво - с отвращение!
Консистенцията на храната - колкото е по-рядка, толкова повече се дави и повръща, ако обаче е гъста я избутва с език, направо плюе, но не гълта!  
Ох, май на татко си прилича - яде малко, колкото да поддържа жизнените си функции. Ние с големия не сме на принципа "ям, за да живея", а на "живея, за да ям" (с удоволствие)!  Wink

# 9
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Вземи от тези лъжици, които нямат рьбчета отстрани (най-характерната е на Авент, Камера и Нестле имат подобни).
Храната, по-гъстия вариант, я гребваш с лъжичката,  държиш льжицата точно срещу устата, леко натискаш езичето и изсипваш настрани в бузката. Не насред езика, а отсрани, отвън на венеца.
Детето плюе не за друго, а защото досега само е сукало, независимо кърмено или с биберон, езика извършва само засмукващи движения и не знае да преглътне от лъжица. Като изсипеш в бузката, няма да се задави, остави го да си го помотае из устата известно време и дай следваща лъжица. Редувай лява и дясна бузка. Ще се научи много скоро, а този начин на хранене е много полезен за контрола на езика и правилно проговаряне по-нататък.

# 10
  • Мнения: 101
Дали са ти полезни съвети, само мога да добавя за техниката на хранене: то е ясно, че докато свикне с лъжичката ще мине време, но пробвай като държиш лъжичката в устата му, докато тя се изпразни, така дори е да изплюе ще остане в лъжичката, а не по дрешките. Tada

Общи условия

Активация на акаунт