Наличие на ембрион, но не и на жълто тяло

  • 15 033
  • 19
  •   1
Отговори
Здравейте!

Възможно ли е да говорим за бременност при липса на жълто тяло? Гинекологът при прегледа казал, че плодът е 12 мм, няколко дни след началото на 5та седмица, но в никой от яйчниците не е видял жълто тяло. Също така казал, че липсва "джоб".

До колкото разбирам положението е сериозно, бременната е в шок (първа бременност) и не знае какво да очаква. За момента й е изписал фолиева киселина и някакъв вид прогестеронови таблетки.

# 1
  • Мнения: 7 718
Въпрос на виждане на лекаря, да отиде на друг.

# 2
Имам един учебник по акушерство и гинекология под ръка и там прочетох, че жълтото тяло се образува от спукалия се фоликул, в който са останали клетки от обвивката на яйцеклетката. След имплантация на оплодената яйцеклетка, фоликулът получава от нея хормонален сигнал да не деградира, а да продължи ролята си на жлеза с вътрешна секреция като отделя прогестерон. И по този начин влияе на маточната стена - поддържайки нейното удебелено състояние, и спирайки настъпването на следващ менструарен цикъл. До колкото прочетох това влияние е важно през първите 6 лунарни месеца от бременността, след което жълтото тяло изчезва.

А липсата му ми се струва говори за бременност, която явно има някакъв проблем и се очаква да приключи като спонтанен аборт.

Знаете ли дали е възможно хормонална терапия да замести изцяло липсващото жълто тяло?

# 3
  • Мнения: 7 718
По-скоро не го е видял лекарят, отколкото да липсва.

# 4
При размери до 1/3та от яйчника (1-3 см или както видях на друго място - 2-6 см)?

А това за липсващия джоб нищо не ми говори - явно го е обяснил с по-прости думи, но ми звучи като липса на някоя от околоплодните обвивки? Или може би на неудебеляване на маточната стена в следствие на липсата на достатъчно нива прогестерон?

# 5
  • Мнения: 7 718
Казах ти да смени лекаря. Четвърта година висене из форумите съм се наслушала на какви ли не фантасмагории. Няма зародиш без плоден сак - джоб.
По всяка вероятност е видял плодния сак.

# 6
Благодаря за съвета! Наистина ще искаме и второ мнение, защото за момента прогнозите са прекалено черни за да се доверим на сляпо.

# 7
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
   Е как така ще има зародиш без да има плоден сак? Осмото чудо на света ли е това?
   И как така зародиша, ще се развива без прогестерона отделян от жълтото тяло?
   Това, че не го е видял не значи, че не съществува. Ох, има лекари, които публично трябва да си скъсат дипломите.
   Моля те, не се паникьосвай, просто потърси друго лекарско мнение.
п.п. Много голям плод за 5 г.с.  По това време на мен ми видяха САМО плодния сак, който беше с тези размери, които ти си дала, а седмица по-късно вече се видя зародиш със сърдечна дейност.

# 8
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
потърси друго мнение
и аз до колкото знам - плода НЕ БИ МОГЪЛ да се развие до 12г.с. без жълтото тяло - защото той се "храни" от него - после тазци функция се поема от плацентата - тов аса моите знания - но те не са научно базирани а кво съм чула...
както и да е - сменете лекаря - поне още едно мнение няма да навреди
успех и дано не е някаква аномалияи просто да не е видял

# 9
  • София
  • Мнения: 60
Аз също мисля, че трябва да посетите още един генеколог.Аз съм в 5г.с., вижда се плоден сак, чакам с нетърпение да видят и сърдечна дейност.Е, живея на страх, защото нищо не се знае.Бих препоръчала д-р Попов от Шейново, много добър диагностик, прям е, но не некомпетентен.

# 10
  • Мнения: 959
Мисля си,че доктора е имал предвид може би,че жълтото тяло не отделя достатъчно хормони,не че го няма.В такъв случай се предписват хормонали препарати,които подпомагат тази му недостатъчна функция.Моя случай беше такъв,а и много жени имат този проблем.

# 11
Благодаря на всички за вниманието! В крайна сметка момичето пие dophastone и neofolic. Но след като прокървяването продължило, звъннала на същия този поликлиничен гинеколог. Той по телефона й изписал Полижинакс - аз съм го ползвала, противоинфекционно средство при гъбични и бактериални инфекции и на листовката, която си пазя, пишеше, че е забранено да се ползва по време на бременност и кърмене! Така че "рецептата" по телефона не бе изпълнена, нито момичето можа да ми обясни що е решил да й го изпише...

За съжаление в събота е изкървяла по-силно, след което са отишли на Пещерско шосе (Пловдив) и там са я приели. Прегледът на ехографа бе чак в понеделник и тогава й казаха, че няма и следа от ембрион - явно е имало спонтанен аборт... Сега се чудят дали да има кюретаж - по мнението на третия гинеколог, който посети в същия ден, не се налага.

Жалко за момичето, много нерви обра и категорично не случи на лекар с подход! Иначе първият лекар твърдо казал, че не открива при ехографския преглед жълтото тяло в никой от яйчниците, не че не произвежда достатъчно хормони.

Желая повече успех на другите бъдещи мами и внимавайте много с избора на лекари!

# 12
  • Мнения: 4 324
Жалко за момичето, много нерви обра и категорично не случи на лекар с подход! Иначе първият лекар твърдо казал, че не открива при ехографския преглед жълтото тяло в никой от яйчниците, не че не произвежда достатъчно хормони.

Желая повече успех на другите бъдещи мами и внимавайте много с избора на лекари!

Съжалявам да го чуя Sad

Кой е въпросният д-р, който не е видял жълто тяло и "джоб", а е видял бременност?
И още един въпрос, малко гадничък, но трябва да попитам - потвърди ли се бременността при друг лекар?

# 13
Ще попитам за името на доктора и ще пиша. Колкото за вероятността изобщо да не е имало бременност - и на мен ми мина през ума. Питах я и дали има някакви симптоми освен закъснелия цикъл (който бе причина да иде на гинеколог) - оказа се, че усеща някаква разлика в миризмите, но нищо друго различно не забелязва. Повечето бременни около мен понасят доста тежко първите седмици, но едва ли това е наложително условие, така че не е доказателство. Второ, преди да иде на гинеколога си е направила тест - бил е положителен (знаем, че и те не са 100% верни). Но и в отделението на Пещерска също я питали дали е сигурна в бременността изобщо - всъщност първият, който я е видял след гинеколога, диагностицирал бременността, е казал, че плод няма.

Вече се чудя - дали може да се разбере на този етап имало ли е изобщо бременност??


# 14
  • Мнения: 4 324
Може.

С кръвен тест ще се разбере имало ли е или не бременност.

Общи условия

Активация на акаунт