Плодова торта за обръщаща се форма като на megi77

  • 3 499
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 927
Вече имам много успешна рецепта за плодовата торта, за която писах преди време в тази тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=149729.0. Първите ми опити с подобни рецепти не бяха с вкусен резултат.......

Плодова торта за обръщаща се форма (Obsttortenform) - 26-28 см

Продукти:
125 гр масло
80 гр захар ( 4 с.л. с връх)
2 яйца
150 гр брашно
1 равна ч.л. бакпулвер
2 с.л. прясно мляко
1 ванилия
щипка сол

Приготовление:
Всичко се разбърква в посочения ред и се изсипва в обръщащата се форма (http://www.zenker-backformen.de/produkte/produkte.php?id=9#3335 ), която е предварително намазана с масло. Пече се на 160 С около 20 мин. Блатът се обръща, и се намазва с разбита подсладена сметана или изцедено кисело мляко. Отгоре се нареждат плодове и се заливат с желиран сок/компот, а може и с лимонада, овкусена с лимон.

Блатът може и да се сиропира със сок/компот - става още по сочна тортата. В четвъртък я правих с ягоди и желирах с малко сироп, който приготвих от няколко ягоди, вода и захар. Хубавото на тази торта е, че блатът е сравнително малък, а плодовете може да са много  Wink

ето снимка


Последна редакция: нд, 27 май 2007, 12:38 от Taneto

# 1
  • Мнения: 6 243
Господ да е поживи, както се казва, Тане!

От два месеца подмятам такава форма из шкафа и се чудя как да се сборя с нея, защото е с обръщане и не мога да опека плодовете вътре. И пише, да не се реже в нея  Laughing А оригиналната рецепта е на немски (от който нищо не разбирам), някакси с преводача успях да схвана, че тестото е с мая и това съвсем ме отказа за пробвем.

При първия удобен случай ще пробвам твоя вариант!

# 2
  • Мнения: 4 380
Хапке, взимаш която и да е рецепта за кекс, печеш, обръщаш и гарнираш отгоре с плодове. Какви са ви проблемите, момичета с тези форми?

# 3
  • Мнения: 6 243
Идея си нямах, че ще стане с пандишпаново тесто. Стандартните пайове са с маслено, а оригиналната рецепта беше с мая. Това ме смути. Освен това пайовете, които съм яла, винаги се пекат с плодовете. Варианта с желирането въобще не ми беше минал през ума. Аз се канех да пускам тема за тая пущина, дето си я купих, а не погледнах, че е с повдигнато дъно, ама се отплеснах. В един момент установих, че в нея стават нормални пайове с печене и така си я ползвах.

# 4
  • Мнения: 4 380
Едва ли е с мая оригиналната рецепта.  newsm78 Може би не си превела добре бакпулвера?

Кексовото тесто не винаги е пандишпанено. Пандишпан също става обаче. Цялата философия на тази форма е в оставеното отгоре място за плодовете и за заливката, която не изтича поради повдигнатия леко край. Това е. От там нататък- простор на фантазията.

# 5
  • Мнения: 6 243
Възможно е да съм сгрешила, естествено. Като не разбирам от немски, ползвах автоматичен преводач, но излизаха такива явни глупости, че се отказах.

До немския текст имаше и френски, та него също се мъчих да преведа -  пьк с гугъл преводача. Все пак френски съм учила поне малко. Та там пише: 2 c.a.c. rase de levure. Това не е ли суха мая все пак  newsm78

Както и да е. Да не пълним темата на Таня с глупости.

# 6
  • Мнения: 3 927
Да, хапке, има и рецепта с мая, изобщо не си сбъркала. Изобщо за тези форми съм попадала на няколко различни рецепти, но едва тази се оказа успешна. Количеството е точно, получава се хубава основа с леко вдигнат ръб, така че плодовете и желатина отгоре да не изпадат....

xenia, не мога да се съглася с теб, че всяка рецепта за кекс е подходяща за тоз вид форми. Не случайно си има съответните рецепти. Я кажи тогава как изчисляваш кексова рецепта за кексова форма с дупка например - та това тесто е в пъти повече отколкото тестото, необходимо за плодовата форма!

Хапке, за немския друг път нямаш проблеми - само ми пращаш рецептата и ще ти превеждам  Simple Smile

# 7
  • Мнения: 780
   bouquet за Taneto  .Аз моята такава форма още не съм я ползвала , но сега с най - голямо удоволствие ще спретна тортата - и е лесна и изглежда вкусна
само това не разбрах : В четвъртък я правих с ягоди и желирах с малко сироп, който приготвих от няколко ягоди, вода и захар. - как точно направи сиропа ?

# 8
  • Мнения: 6 243
Мерси, Тане   bouquet
На немски дори не мога да напсувам някого. Но ако имаш нужда от човек за напопържане на испански или английски, свиркай  Wink)

# 9
  • Мнения: 3 927
маги, просто сварих няколко ягодки като за компот с 3-4 с.л. захар. Това направих предварително и оставих самия сироп/компот да изстине преди да напоя блата с него и да желирам останалото количество. Като приготвях компота сложих толкова вода, че да получа около 400 мл течност - повече не е необходима за желирането отгоре  Simple Smile

Сетих се още нещо, което съм писала някъде из темите за желиране. Хубаво желе и вкусно се получава с ябълков сок от купешкия. Разтваряш желатина според упътването, добавяш към ябълковия сок и с него поливаш или намазваш с четка плодовете. Може да се добави захар на вкус, защото самият желатин "убива" малко сладостта на която и да е смес (поне според моя вкус, де)  Wink Simple Smile

# 10
  • Мнения: 780
маги, просто сварих няколко ягодки като за компот с 3-4 с.л. захар. Това направих предварително и оставих самия сироп/компот да изстине преди да напоя блата с него и да желирам останалото количество. Като приготвях компота сложих толкова вода, че да получа около 400 мл течност - повече не е необходима за желирането отгоре  Simple Smile

Благодаря   bouquet - задължително ще се пробва тези дни / на двора имам и ягоди , но ще изчакам 2-3 дни да узреят добре Simple Smile /

# 11
  • Мнения: 3 927
Може и да не е само с ягоди. Става с всякакви плодове. Най-много ми харесват неподредените плодови миксове отгоре като този:
като този вид
щракнете под снимката на vergrossern за по-голяма картинка

това е една предишна моя проба за тази торта : ананасова торта

# 12
  • Мнения: 7 106
Тане, Бог да те поживи  Hug!
И аз имам такава форма, но рядко ми влиза в употреба, защото маслените теста ми идват малко тежички. Твоята рецепта обче ми вдъхва голямо доверие и ще я пробвам още днес или утре.

В интерес на истината съм експериментирала със пандишпаново тесто и се е получавало не лошо, защото то се свива леко след опичане и много лесно се вади от формата. За пълнеж съм пробвала крема от тирамисуто, който страхотно си отива със ягоди и малини, или заквасена сметана смесена със разбита сладкарска сметана. Пък  и това нещо ако го смесиш със конфитюр от ягодки...........Оххх, ......размечтах се  Laughing!

# 13
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
И аз ще го пробвам Grinning
Досега си правя в тези тавички само стандартните пайове, такъв вариант не съм пробвала - а изглежда много добре  bouquet

# 14
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
И аз ще го пробвам Grinning
Досега си правя в тези тавички само стандартните пайове, такъв вариант не съм пробвала - а изглежда много добре  bouquet
Peace

Общи условия

Активация на акаунт