Кога влизат русалите?

  • 7 445
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 335
Покрай грижите за детето съвсем изключих за русалската седмица  ooooh! Снощи ли влязоха русалите или другата седмица  Rolling Eyes

# 1
  • Мнения: 143
Не знам дали ще ти помогна особено,но от утре започва панаира ни,които се води Русалски.Дали има нещо общо обаче,не знам newsm78   Peace .

# 2
  • Мнения: 5 317
Покрай грижите за детето съвсем изключих за русалската седмица  ooooh! Снощи ли влязоха русалите или другата седмица  Rolling Eyes
Shockedкакво е това?

# 3
Бри, това са глупости. Знам че се слага тв стаите листа от орех и пелин, ако не бъркам, но защо точно по-добре питайте бабите си.  Не вярвам на такива поверия.

# 4
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Незнам кога са, щото се пообърках вече. Мама твърди, че е родена в последния ден на Русалската седмица, а това е 11 Юни, та ако вярвам на това, май има време  newsm78
Незнам и какво значат, де, нещо не са много добри седмици  Thinking

# 5
  • Мнения: 1 425
http://novini.dir.bg/2007/05/17/news1687020.html
Май е тази неделя или предната (в различни части на Бг различно).

# 6
  • Мнения: 1 353
За първи път чувам за подобно нещо.Ще ми е интересно да разбера подробности.

# 7
  • Мнения: 25 568
Не съм се сблъсквала с такива поверия, явно в нашите родове не са се тачили.  newsm78
Но съм срещала в литературата термина "русалии", не си спомням в какъв смисъл обаче.  Thinking

Пантер, благодаря ти!   bouquet

# 8
  • Мнения: 7 109
Не съм чувала този русалски мурафет.
Но ако съдя по това, че в понеделник е черковният празник Св. Дух, сигурно има нещо общо с русалчовците.  Rolling Eyes

Panther,   bouquet

# 9
  • Мнения: 335
И аз не съм много суеверна,но откакто се помня винаги в русалската седмица слагаме вкъщи орехови листа и пелин.Знам че те предпазват дома и обитателите му от русалите.Ходих до една комшийка и тя ми каза че са влезли снощи.Благодаря на всички за отговорите и на Panther за инфото  Peace Ето като се поразрових какво намерих от Бг Митология: РУСАЛСКА НЕДЕЛЯ Русаля ­ седмицата след Петдесетница (50-ия ден след ВЕЛИКДЕН), в някои райони дните от СПАСОВДЕН до Петдесетница. Според нар. вярвания през Р. н. на земята идват русалии ­ персонифицирани нечисти, вредоносни сили, представяни като различни свръхестествени същества. Това поражда редица забрани и обредни действия с предохранителен характер ­ не се спи на открито, жените не предат, не тъкат, не перат, всички избягват да се мият. Не се ходи без път през нивите и полето, защото ако някой стъпи на трапезата на русалиите, ще се разболее. Със същата цел се носят треви, които имат силна миризма (пелин, орехова шума, лепка). Най-опасни от цялата седмица се смятат русалската сряда и русалският петък. През Р.н. водят болните да преспят "на росен" (на места, където расте билката росен) или до лековити извори с надеждата, че ще се излекуват. Друг интересен обичай за лекуване през тази седмица, познат в Северозап. Б-я, са РУСАЛСКИТЕ ИГРИ.
В съботата преди Петдесетница е една от най-големите ЗАДУШНИЦИ. Тя е свързана с представата, че мъртвите се прибират в гробовете си на Духовден или през Р.н. С нея се свързват и елементи от култа към прадедите, затова през тази седмица се извършват и поменални обреди. Предполага се, че корените на русалската обредност са в древнорим. празници в чест на розите и мъртвите .
Незнам кога са, щото се пообърках вече. Мама твърди, че е родена в последния ден на Русалската седмица, а това е 11 Юни, та ако вярвам на това, май има време
и аз съм родена в русалската седмица(10.06),затова и аз се обърках и си мислех че са другата седмица.


# 10
  • Мнения: 4 380
Цитат
жените не предат, не тъкат, не перат, всички избягват да се мият.

 Joy С преденето и тъкането може и да се ограничим, но останалото как така? Shocked Цяла седмица? Shocked

# 11
  • Мнения: 25 568
Хм, май само в Северна България ги тачат.  newsm78

# 12
  • Мнения: 7 109
В Югозападна България това с ореховите листа се прави на гробищата.
Цветята, които се оставят на гробовете на задушница, вечерта се заменят с орехови листа, с които се покрива целия гроб.

Петдесетница е днес.

# 13
  • Мнения: 25 568
В Югозападна България това с ореховите листа се прави на гробищата.
Цветята, които се оставят на гробовете на задушница, вечерта се заменят с орехови листа, с които се покрива целия гроб.

Петдесетница е днес.

А нещо друго прави ли се? Много ми е интересно, за първи път чувам това!  Hug

# 14
  • Мнения: 335
В Югозападна България това с ореховите листа се прави на гробищата.
Цветята, които се оставят на гробовете на задушница, вечерта се заменят с орехови листа, с които се покрива целия гроб.

Петдесетница е днес.

И аз го чувам за пръв път  Simple Smile Това свързано ли е с русалите или просто така се прави  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт