За някои може и да е смешно за други да не е, но...

  • 2 611
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 069
Аз ще си задам въпроса.
Когато Виктор беше на 3 месеца без 1 ден, баща му обърна количката с него на улицата и детето падна от около 1 метър височина.Докато стигнем до Пирогов косите ми побеляха...
Веднага се заеха с детето и неврохирурзите казаха, че Господ е бил с бебо, защото подобни падания в толкова ранна възраст завършвали обикновено с 95% смърт а на Вики нищо му нямаше, само леко цепнат венец.
Това беше едно от най-кошмарните преживявания в живота ми, пътувайки към болницата и незнаейки дали сина ми в ръцете ми ще живее....
Та на въпроса:Не питам дали трябва да се курбан, РЕШИЛА СЪМ ДА ПРАВЯ, а как се прави?

Моля да пишат мами които имат инфо по въпроса а не да стане тема ЗА или Против КУРБАНА!

Благодаря Ви предварително  bouquet

# 1
  • Мнения: 5 026
 Избираш си един църковен празник, решаваш с какво ще правиш курбана (риба, пиле....) и всякак година го правиш със същото . Отиваш в църква с рибата, пилето.... или каквото си избрала, бутилка вино, питка и там вече ти казват колко свещички да купиш и така... Правиш го всякак година на този ден, като заължително храната трябва да мине през църква, иначе няма смисъл .
 Надявам се, съм ти била полезна  Peace И никакви премеждия вече  Peace

# 2
  • Мнения: 3 334
Избираш си един църковен празник, решаваш с какво ще правиш курбана (риба, пиле....) и всякак година го правиш със същото . Отиваш в църква с рибата, пилето.... или каквото си избрала, бутилка вино, питка и там вече ти казват колко свещички да купиш и така... Правиш го всякак година на този ден, като заължително храната трябва да мине през църква, иначе няма смисъл .
 Надявам се, съм ти била полезна  Peace И никакви премеждия вече  Peace

подкрепям,а и най-добре за по-точна информация да питаш някой поп,защото по-време на пости си има едни  ритуали,когато не са пости други.

# 3
  • Мнения: 2 950
Аз знам, че просто трябва да почерпиш близките си. Една мама от нашата градинка беше паднала с детето на улицата и се отърваха само с изкълчена ръчичка. Тя почерпи с бонбони мамите, а каза че в тях събира роднини. Радвам се, че всичко е минало добре  newsm17

# 4
  • Мнения: 5 391
Уточнението е, че животното което носиш в църквата за курбана трябва да е с глава, т.е пилето автоматично отпада.

Най-удачно е цяла риба и то не всякаква, а такава, която има по принцип люспи.

За питката и виното са ти казали.

# 5
  • Мнения: 4 300
Мисля че ако не си силно религиозна е достатъчно просто да черпиш всяка година на една и съща дата.
Наша съседка беше преживяла по чудо падането с мост във Варна и всяка година ни носеше курбан ( супа). Това си е истинската традиция, но мисля че няма проблем и с друго да се черпи, въпросът е просто да благодариш на съдбата че ви е спасила.
Честно казано не мисля че да се черпи по такъв повод е по смешно отколкото да се черпи за рожден ден.

# 6
  • Мнения: 5 026
Мисля че ако не си силно религиозна е достатъчно просто да черпиш всяка година на една и съща дата.
Според църковните канони, това не е курбан  Naughty. Задължително се минава през църква.

Уточнението е, че животното което носиш в църквата за курбана трябва да е с глава, т.е пилето автоматично отпада.
Да, Филип@ е права, задължително с глава, съжалявам, не съобразих  Confused

# 7
  • Мнения: 111
Мога да поясня,че има безкръвен и кръвен курбан. Безкръвния също се носи в църквата в знак на благодарност- червено вино,олио и брашно. както са ти казали на един и същ празник,всяка година,т.е става си ваш празник на благодарността:)

# 8
  • Мнения: 2 401
Мога да поясня,че има безкръвен и кръвен курбан. Безкръвния също се носи в църквата в знак на благодарност- червено вино,олио и брашно. както са ти казали на един и същ празник,всяка година,т.е става си ваш празник на благодарността:)

Що за животно е тоя кръвен курбан??? Shocked
Иначе по темата.   Нашето семейство правеше курбан на съответната дата с едно яко плюскане и пийване в ресторант.

# 9
  • Мнения: 999
На моя брат му се прави курбан с петел от който майка ми прави " курбан чорба". От тази чорба раздаваме на някои от роднините, който живеят близо до къщи /може и на съседите/. Сутринта на курбана ходят на църква. Правят го на съответната дата както е написала и МИНЗУХАР.

# 10
# 11
  • Мнения: 207
АМИ НАЙ-ДОБРЕ ДА Е НА ПРАЗНИК, НО МОЖЕ И ДА НЕ Е.ИЗБИРАШ СИ ДЕН, КУПУВАШ СИ АГНЕШКО,СВИНСКО И Т.Н. /СПОРЕД ВКУСА ТИ /, ИЗБИРАШ СИ ХУБАВА ПОЛЯНКА С ЧЕШМА И КАНИШ ПОЗНАТИ ДА ХАПНЕТЕ И ПИЙНЕТЕ ЗА ЗДРАВЕ.ТОВА Е. Grinning

# 12
  • Варна
  • Мнения: 567
Щом си решила коя да ти е датата, сутринта отиваш на църква да ти четат сол и ако искаш носиш нещо и за църквата (вино, олио, брашно). Като ти прочетат солта си я взимаш заедно със свещичката от църквата, със солта готвиш корбана ( останалата сол ще я прибереш да готвиш после с нея), от корбана трябва да раздадеш на комшии, за здравето на детето. Свещичката от църквата си я палиш вкъщи да изгори.
Това е в общи линии.  bouquet

# 13
  • Мнения: 941
не мога да ти дам съвет за курбаните,но другите са го направили.Искам само да ти кажа,че едва ли на някой му е смешно това,което питаш,представям си какъв ужас си изживяла и ти пожелавам оттук нататък детенце да ти поднася само положителни емоции Peace

# 14
  • Мнения: 46 511
Щом вярваш в него, няма значение как.
Майка ми и баща ми си правят на Гергьовден- просто събират близки хора.

Общи условия

Активация на акаунт