2 в 1 - Кърмаче с атопичен дерматит на ясла?

  • 996
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 282
Здравейте Simple Smile

Въпросите ми са: как приеха вашите кърмачета тръгването на ясла? И най-вече тези, които не сучат само вечер? Има ли някое дете с хранителни алеригии, което ходи на ясла/градина?

Щерката е с атопичен дерматит. В момента се лекува с хомеопатия, но все още няма осезаеми резултати - обрива се яко от разни салами, филета, домати (вкл. и манджи) и млечни продукти. Минаха почти 6 месеца от последния ми опит с млечни продукти, смятам пак да опитам с козе сирене, само съвсем да се изчисти физиономията след гостуването при баба и...
ТА: приеха я в ясла, и се чудя дали да я пращам. От една страна, яслената група ни е хубава, с каката нямахме никакви проблеми там, след това продължава в детската градина, която пък е направо страхотна. Ако не я запиша сега, ще пропусна "предимството", че има кака в градината (тя се дипломира), а след това шанса да се класираме за градината е евентуално ако спим пред нея...
Другата страна е ясна - кърмаче, с хранителни алергии. Че няма да могат да отделят специална храна за нея, е ясно. Но дали ще мога да разчитам на леличките да не дават нищичко от нещата с мляко и домати? вероятно ще трябва всеки ден да пращам ядене... Някой процедирал ли е така? Да не говорим, че сигурно ще иска да бърка в чуждите чинии.

И ще се радвам на повечко подробности за отделянето на кърмачето от циците за цял ден - как се получи, имаше ли проблеми?

# 1
  • София
  • Мнения: 1 254


И ще се радвам на повечко подробности за отделянето на кърмачето от циците за цял ден - как се получи, имаше ли проблеми?

Мило Облаче, мога да ти отговоря само на последния въпрос... При Иво няма никакви проблеми с отделянето за цял ден дори и за повече от 24 часа... Просто като ме няма не се сеща, но като ме види си наваксва. До колкото знам при по-големи кърмачета не е проблем да се отделят дори за няколко дни от безценните цици и после да си продължат по старо му.
Успех с пускането на ясла и много целувки на Ели Simple Smile

# 2
  • Мнения: 393
Е, честито ви приемане  Hug Не мога да ти дам отговор на въпросите , но ще следя с интерес, че и на нас ни предстои, а суче още доста често Heart Eyes

# 3
  • Мнения: 1 081
И аз се записвам да следя темата, че виждам, че си от Варна, пък моят Мартин е с АБКМ. И на мен не ми е ясно как ще става с яслите. Питах в оздравителната ясла, санаториална май се казваше, но там категорично ми отказаха да поемат такъв ангажимент. Кажи твоето детенце къде го записа?

# 4
  • Мнения: 2 282
Кажи твоето детенце къде го записа?
В кварталната детска градина. Но все още не съм говорила с никого за проблемите с храненето. Досега се надяват да отшумят, докато стане време...
А ти как разбра, че е АБКМ? Нашето педи така и не ни даде някаква твърда диагноза. Но това, че само майчино мляко понася засега, е сигурно.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 775
За съжаление и аз не мога да отговоря, но бебо е с Атопичен дерматит и по- нататък ще ми е полезно да имам информация  Hug.

# 6
  • Мнения: 1 081
Сребърен облак, на моя Мартин Миглена Георгиева-гастроентероложката му откри АБКМ, въпреки, че е само на кърма, и нищо млечно не му бях давала. Ама то беше една одисея, не искам да се сещам какъв зор видяхме 6месеца. Оказа се, че в родилния дом е отнесъл 1-2 бутилки АМ, и от там. Но и аз съм с АБКМ, все още не е отшумяла, на 15 години за пръв път oпитах сирене...Сега по малко кисело мляко-1 кофичка на седмица, това е. И като си представя, че майка ми ме е гледала до 7 години заради таз алергия, хич не ми се иска и с Марти да стане така.

А педито отдавна й ползвам само кантара и метъра, за съжаление...

Последна редакция: ср, 30 май 2007, 15:09 от desiteam

# 7
  • Мнения: 47 956
аз, аз по темата-моето кърмаче е с АД и е на ясла от почти 3 месеца
значи при нас реакциите са от храникоито имат ,( вкл. и бебешки )АМ или сухо мляко, прясно мляко, а мед, цитруси, горски плодове не давам...тези неща съм предупредила в яслата да не му дават, кисело мляко, сирене яде без проблем
значи там има понякога чай с мед, прясно мляко за пиене, кремове с мляко, плодове като киви и ягоди, които не му дават, иначе оставям бисквити които му дават, когато няма подходящаза него закуска
досега не се е изприщил от яслата
инае малко прди да тръгне на ясла, го оставях вкъщи по цял ден, естествено не му оставях кърма а на нормална храна

# 8
  • Мнения: 178
Стефи - на 2 години ,също е с хранителни алергии.Днес получих потвърждение от директорката на ДГ ,че за есента е включена в групите.Увери ме,че ще се съобразят с хранителната алергия на детето,като нямало да и дават това,което аз преценя,и което значи,че не можело  готвачките в градината да се съобразяват с нейното меню.Стефи е с алергия към яйца,реагира на оцветители,консерванти.Нямало как да отделят само за нея примерно супи без застройка.Т.е,когато има неподходяща за нея храна ,просто няма да й я дават.И когато попитах-ами нали им давате супи всеки ден и те  са със застройки -  отговор не получих.И мило Облаче-техните манджи и супи  са почти винаги с домати застроени с кисело мляко и яйце,а относно млякото-гледах вчера менюто им за цяла седмица-ми май нямаше много млечни закуски. newsm78 Утре може пак да погледна менюто и да ти пиша. В менюто присъстваха пастети,кренвирши и салам #CrazyПопитах за храна от вкъщи да й нося,но беше категорична директорката,че ХЕИ забраняват внасянето и от вън.
Аз също съм много притеснена за яслата,но със съпруга ми решихме да минем на вариант-ясла+детегледачка.Есента ще ходи на ясла,докато се обрине или получи разстройство и после вкъщи.Стефи е с алергия и към антибиотици-стигаме до урбазон.Абе,сложна работа,но дано нещата при децата отшумят,за да могат да ходят поне на градина,но кой знае.Затова и тук във форума съм писала не един път ,че на този етап в яслите и градините не е помислено за отделни рецептурници за деца с алергии.Защото в повечето случаи е свръх силите на родителите  да плащат на детегледачки или да надскачат себе си във всевъзможни варианти ,само и само децата да се гледат в къщи поради невъзможността в яслите и градините да се съобразяват с начина на хранене, и въобще с начина на живот на такива деца.
И мисля,че ще можеш да разчиташ на персонала в градината да не й дават това,което трябва.Разговарях с тези мед.сестри,които ще бъдат за групата на Стефи и те ме увериха,че и в момента имат дете с АБКМ и се спазва диетата му.Дано и при вас е така.

# 9
  • Мнения: 47 956
при нас все пак положението не е толкова сериозно, не сме стигали никога до урбазон, малкия доста позакрепна , но във няшята ясла(и каката е била там и доста добре си ги познавам) няма никога кренвирши, шоколади, вафли и др подобни, така че аз само съм им казала принципно кои неща да не дават, и не следя всеки ден менюто
единствено ме притесняваше крема с мляко, кус кус с мляко, чая с мед, който все пак е минимално количество , и факта че нашата директорка много държи зимаата децата да ядат в 10 часа лимони или грейпфрути с мед, но съм забранила да му дават, макара че са полезни
храни не се внасят, но са ми казали да му оставям бисквити, в случай че не яде или храната не е подходяща за него...сега ,знам че не е правилно, но аз когато нося бисквити за него(по-рядко от веднъж седмично, защото той яде по 1-2 дневно) нося и малка почерпка за сестрите, някакви сладки за тях, и така...все пак изисквам малко по-различно отношение и и се подмазвам малко Embarassed
ние нямаме проблем със застройката на супата, но все пак на обяд има и друго ядене, мисля че ако е нужно можеш да спреш супата им и да дават само второто и десерта newsm78

# 10
  • Мнения: 178
Разбира се,че не се притеснявам само за супата-Стефи и без това не е от много ящните деца.Аз също си мислех да оставям кисело мляко и бисквити за закуска,когато не е подходяща за нея.
Иначе и аз като Облаче съм много доволна от персонала на градината,защото голямата беше в тази градина и много добре се грижеха за децата.В крайна сметка и на персонала в ДГ не им е лесно да ограничават децата ни от храна-те са малки и искат да ядат това,което и другите,Стефи много обича да бърка по чиниите,да си облизва пръстчетата.

# 11
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
При нас със свикването на ясла нямаше никакви проблеми - Ева и досега си суче по много пъти дневно, но в яслата не търси, не плаче и изобщо не й е проблем, дори за заспиването. Проблем беше на сестрите първата седмица, докато ни гледаха да сучем преди да я оставя Shocked Но това трая само около седмица, след това си влизаше без да търси и повече не сме правили панаир с биологични чудеса на природата (2-годишни кърмачета) Laughing
За храненето е наложително да говориш предварително със сестрата в градината и да се уточните как ще процедирате. В зависимост от човека и опита с такива деца в градината може да е много несклонна да съдейства или пък обратното, да е много разбрана. При всички случаи е полезно да знаеш, че няма законово право да откаже да приеме детето на градина заради алергията - но няма смисъл да влизаш в конфронтации, а е добре да търсиш поле за сближаване, като предлагаш варианти (бисквитите или пък да яде само второто, без супата - винаги има какво да се предложи, дори да е само салата с хлебче; за закуските няма да е велик проблем да дават само филийка с масло и чубрица или сладко примерно, тези неща ги има непрекъснато в кухнята).

# 12
  • Мнения: 532
Облаче мило,  Heart Eyes, в коя ясла ви приеха, скъпа?

Аз днес (тъй де кат съмне) ще ходя да проверявам на вратата на нашата градина дали моето гардже е минало "кандидатстудентските изпити"  Joy Joy Joy "на стената на плача" нИ знам какво ще се случва.

Сегаааа, подочувам, че вече на доста места не им било проблем да заделят в шолички супа, която не застройват и да дават на децата с алергии.

Я разпечатай си един списък на какво не ви понася и отивай при госпожата на групата да говорите (не директорката). По принцип ястия не се внасят, но за разни пакетирани храни можете да се договорите. разгледай предишните седмични менюта да се ориентираш в храненето. В тази ясла там ли готвят или доставят от друга кухня?

А обмисляла ли си вариант - сутрин си я нахранваш и водиш, после си я вземаш преди обеда и следобяд с детегледачка или баба - да имаш още време да отшуми проблема?

Стискай палци, щото и мене ме чака същата процедура, ако са я приели госпожицата. За кърменето не ти казвам, щото нямам опит  Mr. Green, ама за второто ще черпя от теб, обещала си ми  Heart Eyes

# 13
  • Мнения: 1 081
техните манджи и супи  са почти винаги с домати застроени с кисело мляко и яйце,а относно млякото-гледах вчера менюто им за цяла седмица-ми май нямаше много млечни закуски. newsm78  В менюто присъстваха пастети,кренвирши и салам #Crazy

Това за ясла ли става въпрос Shocked Shocked Shocked ???Леле, съвсем ме отказахте да си пращам детето по такива чудесии...Аз и без пари като съм оставала, чак таквиз боклуци не съм яла...Ужас.(Сори за офф-а, ама не се стърпях)

# 14
  • Мнения: 2 282
Май не ме успокоихте особено Simple Smile Не ми беше хрумвало, че няма да допуска да и нося храна. Трябваше да се сетя, при условие, че тортите за рожден ден трябва да са със специална бележка за датата на производство.... Но пък е хубаво да знам, че на някои места персоналът се съобразява с алергиите.
За манджите не се притеснявам чак толкова, тя и без това не е особено ящна, ще изяжда максимум половината от второто. Обаче като знам как ще иска да докопа това, което ядат другите.... не ми се мисли.
За яслата - ще ни приемат (май) в "Детска радост". Списъка излиза утре, но директорката каза, че излизаме напред по няколко критерии заедно с още 4 деца, така че би трябвало да сме вътре. Ще говоря със сестрите по-нататък, засега само ще помоля Ели да тръгне възможно най-късно.
Алтернативите с баби и бавачки засега не стават. Добрата детегледачка ще взема повече от мен, а баби на разположение няма. Но пък може да помисля да тръгна на половин работен ден, колкото да не губим мястото си в яслата.
Много ви благодаря за съветите, ще ми свършат чудесна работа! Добавихте толкова подробности към картинката, за които не съм се сещала... Благодаря!
Май първия резултат от темата ще е пускането на Ели за половин ден при баба  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт