Въпрос за зърната

  • 1 417
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 285
Здравейте, момичета,

Искам да споделя с вас, че вече 5 месеца и половина си кърмя бебчето(е, не без проблеми естествено) и искам да ви попитам дали някоя от вас е имала такъв проблем: на лявото зърно забелязвам нещо беличко, но не е като запушена пора, а по скоро като бели кожички, които стърчат и като ги дръпна се късат.... освен това понякога, най-вече след кърмене същото зърно побелява в средата все е едно че няма кръв в него и остава така няколко минути. На другото зърно не съм забелязала никакви промени. Това нормално ли е? Някой знае ли какво е това? Искам да отбележа, че в началото на кърменето имах проблем....не се стигна до мастит слава богу, но пак пих антибиотик аугментин защото получих някаква инфекция.....зърната ми бяха възпалени много ме боляха, не зарастваха и ми щипеха, бяха покрити с нещо като бяла финна мрежичка(никой естествено не ми каза какво е това, а само че били рагади....но мен много ме боля и щипа и не минаха с времето, мажейки ги само с гармастан и прочее), според мен беше кандидоза на зърната..... и сега пак се опасявам да не би да е това пак, защото пих 5 дни антибиотик и все още слагам вагинални глобули(появиха ми се незнайно откъде гъбички и сега ги лекувам).
Споделете мнение по въпроса, моля!!!

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Браво на теб, че вече 5 месеца кърмиш, макар че постоянно имаш проблеми Hug Сигурна съм, че не ти е било лесно при всичките проблеми, които описваш - само много голяма упоритост и мотивация може да те накара да продължаваш така - твоето бебче е случило на мама Heart Eyes
Нека да видим дали правилно съм те разбрала какво е положението в момента - засегнато е само едното зърно; на него има бяло петно, което се бели; след кърмене това зърно побелява сякаш остава безкръвно. Когато се случва това, зърното боли ли те или не усещаш нищо, а само виждаш промяната на цвета?
И още един въпрос - имаш ли предразположеност към екземи?
Вагиналните гъбички, които са се появили, по всяка вероятност са в резултат от антибиотика - приемът на аб може да предизвика както вагинална кандидоза, така и кандидоза на зърната. Ето тук може да прочетеш повече за млечницата на зърната и да прецениш дали е вероятно да имаш млечница (но тя по правило засяга и двете зърна, не само едното):
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=29217.0

# 2
  • Мнения: 285
Не, предразположеност към екземи мисля че нямам, а когато побелява зърното усещам лекичко щипване или боцкане..не мога точно да определя. Освен това мисля че побеляава не само след кърмене, а и от тежестта на гърдата.... сега не нося сутиен и зърното виси под тежестта.

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
След като няма болка, значи не е притеснително (при някои жени има състояние, което се проявява с побеляване на зърното, съпроводено с много силни болки, като изгаряне - затова те питах) - промени в цвета може да има по разни причини, без да е повод за притеснение.
А това, че се бели на въпросното място, на какво мислиш, че може да се дължи? Има ли постоянно разраняване там - и променя ли се преди или след кърмене по някакъв начин (освен за цвета) - примерно да се подува или да се спихва?

# 4
  • Мнения: 285
Ами за промени .... какво да ти кажа... когато е сухо зърното видимо изглежда нормално, като изключим кожичките, които си стоят там като "рошави", но след кърмене, когато бебо ме е смукал 10-ина минути, тези кожички подпухват и побеляват, след като зърното се намокри и накисне. От време на време в средата на зърното побелява, все едно се обезкървява... незнам дали е нормално състояние... на другото зърно няма нищо такова.

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
А имаш ли впечатление бебето да захапва по различен начин на тази гърда? Да не му е удобна и да не я харесва много - или пък обратното?

# 6
  • Мнения: 285
ами мисля, че е така...тази гърда ми е по-голяма от другата и освен това зърната ми не бих казала че са от най- изпъкналите  и затова в началото голям зор беше докато бебо се научи да захапва... що рев изревахме и двамата...сега вече му е по-лесно, може би свикна и се е напаснал спрямо мен

# 7
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Извинявай , че се намесвам в темата, но аз също имам такива безцветни петна след кърмени по зърното, не ме болят ... Не съм се притеснила, но и аз се чудех  от какво са ?

# 8
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Извинявай , че се намесвам в темата, но аз също имам такива безцветни петна след кърмени по зърното, не ме болят ... Не съм се притеснила, но и аз се чудех  от какво са ?
Зърната са много чувствителни, а в добавка са периферни за тялото органи (както крайниците), така че кръвоснабдяването при тях лесно се променя и понеже кожата е тъмна, си личат лесно промените в кръвонапълването. След като няма болки или друг проблем, промяната в пигментацията не е проблем (моите зърна също имат такива побелявания).
ами мисля, че е така...тази гърда ми е по-голяма от другата и освен това зърната ми не бих казала че са от най- изпъкналите  и затова в началото голям зор беше докато бебо се научи да захапва... що рев изревахме и двамата...сега вече му е по-лесно, може би свикна и се е напаснал спрямо мен
Т.е. вече няма някакъв проблем със зърната, не се разраняват постоянно - просто има място на едното зърно, което се бели, без да те боли и да представлява проблем по друг начин? Може би е разумно да направиш една консултация с дерматолог все пак, за да види дали наистина не става въпрос за някакъв тип екзема.

# 9
  • Мнения: 1 273
Ох аз вече втора седмица кърмя и рева.  Cry
Миналата седмица, взе много да ме боли лявото зърно, по късно болката беше в цялата гърда. . Появиха се ранички, бели петна и изскочили "зрънца' (не знам да ли ще ме разберете). Болката е непоносима. Накрая се стигна до там, че не можех да си пипна зърното и да дам на бебо да яде.  Цедях се, но гърдата се запуши и с много зор я отпуших, като хранех бебето с едната гърда и каквото успея да изцедя от другата. Познайте сега какво стана със здравата ми гърда.( Сега съм и дефектна-- едната гърда ми е значително по-голяма от другата.) Shocked Бях в дълбоката провинция и там нямаха никакви кремове и не знаеха какво да ме правят. Чак като си дойдох миналия ден в София, зълва ми, ми даде един крем, който го приготвят в МД та се мажа с него. Суша си гърдата на слънце. Изпрах си всичките сутиени.
Болката в момента намалява (пак е силна, но поне мога да храня детето от нея). Пак от време на време се чувства, все едно ми забиват игли през зърното до ребрата. Не знам вече с какво да се облекча. Честно казано така не ме е боляло докато раждах. Да не говорим, че сега не мога да си нормализирам лактацията на въпросната гърда. Защото ме боли и не мога да слагам бебо често на гърдата, а пък и той пищи от нея та е голям екшън. А с помпа и на ръка не успявам да се цедя хубаво (никак даже, щом се запуши)
Ох не знам защо пиша това. Просто имам нужда да споделя, а и от съвет. Praynig

Общи условия

Активация на акаунт