Ранно затваряне на фонтанелата

  • 3 416
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 24
Здравейте!Синът ми е на почти 5 месеца и има фиброзно затворена фонтанела.При последното посещение педиатърът установи че главичката му е мека отзад и има леко деформиран гръден кош.Каза ми да давам по 3 капки вигантол.Детето е на фризопеп.Какви са последствията при ранното затваряне на фонтанелата и има ли вероятност да спре да расте главичката.Какво бихте ме посъветвали вие?Благодаря предварително за отговора.

# 1
  • Мнения: 5 760
Здравейте! След 4-5 м. действително вече се образува нещо като костна подложка на фонтанелата, но това не значи затваряне. Главата има множество черепни пластинки свързани помежду си със шевове,  Те на са вкостени и главата расте за сметка на тяхното почти невидимо раздалечаване. Въпреки, че фонтанерата се затваря около годинката, главата расте до пубертета. Така, че при вашия случай такава опасност от спиране на растежа на главата няма.

# 2
  • Мнения: 1
Здравейте Доктор Слънчева!Моята дъщеря е на 5 мес. и фонтанелата й е почти затворена.Едва се усеща на допир-може би е около 1 см.Педиатъра ми каза още от 2-рия месец да капя по 2 капки вигантол.Знам че не е добре да се затваря толкова рано.Какво бихте ме посъветвали и да ми кажете нещо по този въпрос.Благодаря предварително.

# 3
  • Мнения: 835
И на моята дъщеричка фонтанелата и се затвори много рано, но педиатърката каза, че това било мн.добре.Значи добре усвоява калция и няма недостик на микроелементи.
Тогава намалихме Вигантола на 1к-ка през ден/все пак беше лято, вит.Д се образува повече/ и в разгара на лятото го спряхме.
При баткото беше обратното-давах му го дооооо почти 1,5год.Зависи си от детето явно.Но смятам, че ранносот затваряне на фонтанелата е по-скоро добре.

# 4
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Виждам, че темата е много стара и едва ли е актуална за майката, която я е пуснала, но не мога да се стърпя относно това:

.....Но смятам, че ранносот затваряне на фонтанелата е по-скоро добре.

 Rolling Eyes Това пък за първи път го чувам. Изобщо не е за подценяване, ако фонтанелата се затвори рано.

Аз като препатила майка, при ранно затваряне на фонтанелата бих препоръчала да се следи състоянието на черепните чевове /за които е споменала и д-р Слънчева/.
При ранно затваряне на фонтанелата се следи внимателно нарастването на главичката. Ако то е в норми и няма изменения във формата на главата, тогава няма място за притеснение.
Иначе изказвания в стил "нормално е, не се притеснявай", звучат даже несериозно.

Общи условия

Активация на акаунт