Пак за Монтесори училищата, имам спешно въпросче!

  • 3 349
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 091
Пускам темата тук, защото въпроса ми не е само към американските майки, а към тези, които имат опит с Монтесори училища.
Днеска ходих да разглеждам едно Монтесори училище , понеже търсим на малкия прискуул. До сега съм разгледала към 10 прискуула, имам да разгледам още 3 в следващите дни.
Поканиха ме да гледам 1 час какво правят децата. Събрани са в група от 3 до 6 години заедно, с един преподавател ( максимум 14 деца, но те няма толкова, бяха 9 ). Всичко, което видях много ми хареса, но сега след като се върнах и прочетох пакета с документи, които ми дадоха имам някои въпроси, за които естествено ще питам и самата преподавателка, но пък тя чак утре работи, а аз трябва до вторник да реша, но ми се искаше да чуя и майки с опит, които са минали от там.
Всичко звучи много добре, притеснява ме обаче как ще се справи едно двуезично дете там. Затова и ми е интересно да споделите опит дали детето имаше трудности с езика след посещения там. Става въпрос за 1 годишен договор ( независимо дали ходи или не детето се плаща за цяла година, като препоръчват и киндергартен да кара там и после направо в 1-ви клас), всеки ден по 3 часа сутрин. Преподавателкта каза, че са имали деца, които въобще не са говорели английски и пак са напреднали, но аз и не очаквам от нея да ми каже друго, затова ми трябва опит на майки, чиито деца говорят 2 езика.
Как се справиха вашите деца  или децата на познати след това в първи клас?Имаха ли затруднения?

Другото нещо, което ме притеснява е, не се ли отегчават големите деца по-късно и подготвят ли ги достатъчно за 1-ви клас? Да не се окажем в необрано лозе 1-ви клас?
Освен тези ми съображения, реално мисля, че на Калин такъв тип среда много ще му допадне като образование, но и не искам после в 1-ви клас да се чувства зле.
Ако имате опит, положителен или отрицателен, споделете!!!  bouquet

# 1
  • Мнения: 1 329
Аз нямам пряк опит, и аз търся училище за мойто дете и съм ходила в Монтесори в Германия. Да ти кажа честно, системата не е лоша, но аз не бих го пуснала тук в такова училище. Тук има разделяне на децата след 4-ти клас и не съм убедена че едно дете било в Монтесори може д апродължи в нормална гимназия.
Освен това доколкото разбрах децата правят това което те искат, т.е., един ден ако му се пише или рисува, цял ден пише и рисува, друг ден чете, трети ден играе. Детето трябва да се контролира само.
Но, може при вас да е различно, и на Калин да му хареса и да постига забележитлени резултати, мисля че тази система мотивира индивидуалността в детето.

Успех, дано попаднете на най-доброто за детето.

# 2
  • Мнения: 7 091
Аз нямам пряк опит, и аз търся училище за мойто дете и съм ходила в Монтесори в Германия. Да ти кажа честно, системата не е лоша, но аз не бих го пуснала тук в такова училище. Тук има разделяне на децата след 4-ти клас и не съм убедена че едно дете било в Монтесори може д апродължи в нормална гимназия.
Освен това доколкото разбрах децата правят това което те искат, т.е., един ден ако му се пише или рисува, цял ден пише и рисува, друг ден чете, трети ден играе. Детето трябва да се контролира само.
Но, може при вас да е различно, и на Калин да му хареса и да постига забележитлени резултати, мисля че тази система мотивира индивидуалността в детето.

Успех, дано попаднете на най-доброто за детето.


Ами и мен това ме притеснява, как преминават по-нататък в нормално училище. Понеже Калин и сега си е индивидуалист, всичко иска сам да прави, никой да не му показва, топлата вода вече си е открил почти сам в различни области, така че мисля, че за него е подходящо, но се притеснявам после, когато го пуснем в нормална училищна среда как ще се адаптира.  newsm78 И освен това ако си прави неща самостоятелно каквото си иска как ще напредне с езика? newsm78
Виждам много приимущества, но и много неща ме притесняват.  newsm78

# 3
  • Мнения: 1 220
 Дъщеря ми е в Монтесори- детска градина. Много съм доволна, с английския и немския се справя чудесно, явно методите им са резултатни.  Имат занимания като готвене, грижи за кукли-бебета, много творчество, броене , цветовете и много други. 

# 4
  • Мнения: 1 630
Тандури,
Синът ми е в училище, което не е Монтесори, но е под силно Монтесори и Френет влияние.
Аз съм изключително доволна, той също.
В момента е в края на началното училище - 6 клас, 12 годишен
Важно е да знаеш  какво за теб трябва да носи образованието на детето и според това да видиш дали тази педагогика ви подхожда.

Нашето виждане, е че образованието (особено в началните класове) трябва основно да даде на детето желание да учи и любов към знанието и научаването на нови неща
+ методология за научаване
Това, че като го бутнеш на сън не може да каже колко е 6*8 е според мен второстепенно
Знае, обаче как да си намери бързо отговора (примерно знае колко е 6*4 и смята 6*4*2)

Спрямо двуезичието - според мен това е идеален подход за такива деца
Основната идея на Монтесори педагогиката е, че учиш защото ти е интересно и виждаш за какво ти служи.
Съответно дете, което не говори езика, според мен по-бързо ще направи усилие да проговори, ако това което става в клас е интересно. 

Успех

# 5
  • Мнения: 7 091
Тандури,
Синът ми е в училище, което не е Монтесори, но е под силно Монтесори и Френет влияние.
Аз съм изключително доволна, той също.
В момента е в края на началното училище - 6 клас, 12 годишен
Важно е да знаеш  какво за теб трябва да носи образованието на детето и според това да видиш дали тази педагогика ви подхожда.

Нашето виждане, е че образованието (особено в началните класове) трябва основно да даде на детето желание да учи и любов към знанието и научаването на нови неща
+ методология за научаване
Това, че като го бутнеш на сън не може да каже колко е 6*8 е според мен второстепенно
Знае, обаче как да си намери бързо отговора (примерно знае колко е 6*4 и смята 6*4*2)

Спрямо двуезичието - според мен това е идеален подход за такива деца
Основната идея на Монтесори педагогиката е, че учиш защото ти е интересно и виждаш за какво ти служи.
Съответно дете, което не говори езика, според мен по-бързо ще направи усилие да проговори, ако това което става в клас е интересно. 

Успех

Рали, вашето основно училище е под влияние на Монтесори, така ли? При нас възможността да продължи по -нататък от киндергартен ( т.е може само до 1-ви клас) я няма и затова се притеснявам как би се приспособил към нормална училищна среда.
А синът ти преди това ( предните 6 години) пак в това Монтесори ли беше? Илиго преместихте от нормално училище?

Благодаря на всички включили се дотук!!! Много са ми полезни нещата, които ми пишете!!!!

# 6
  • Мнения: 7 091
Дъщеря ми е в Монтесори- детска градина. Много съм доволна, с английския и немския се справя чудесно, явно методите им са резултатни.  Имат занимания като готвене, грижи за кукли-бебета, много творчество, броене , цветовете и много други. 

Надя вие в коя държава сте, т.е кой е втория език? Немски или английски? А в къщи на какъв говорите?  Кога ще тръгва в 1-ви клас и ще продължавате ли с Монтесори училище или ще се мести в нормално?

# 7
  • Мнения: 3 491
Според мене, ако наистина много ти е харесало, можеш да опиташ с Монтесори. В класа на моя син в предучилищната имаше деца от Монтесори училището тук. Много от методите на Монтесори вече са стандартна педагогическа практика в добрите пъблик училища. Договорът ти на първо време ще е за една година, никой не те задължава за повече. Естествено, те ще препоръчат да продължите при тях, най-малкото поради финансов интерес. И други училища правят така. Но това може да се реши в последствие.

# 8
  • Мнения: 160
Точно това и аз мисля в момента - малкия ми тръгва на киндергартен от есентта и се чудя дали да го запиша на Монтесори или направо в пъблик скула където ще ходи от 1 клас. Проблема с местното училище е, че киндергартен е само 2-3 часа и след това трябва да ходи на афтер скул (понеже аз работя на пълен работен ден). От друга страна, ми се иска да ходи на киндергартен там където после ще продължи. Доколкото разбирам, има голяма разлика между монтесорите. Един познат наскоро ми разказваше, че дъщеря му нищо не е научила и е била абсолютно неподготвена на 1 клас, а една приятелка ми казваше, че училището е дало голямо самочувствие на детето й.

# 9
  • Мнения: 7 091
Доколкото разбирам, има голяма разлика между монтесорите. Един познат наскоро ми разказваше, че дъщеря му нищо не е научила и е била абсолютно неподготвена на 1 клас, а една приятелка ми казваше, че училището е дало голямо самочувствие на детето й.

Ей от това най-много се притеснявам! Няма как да знам предварително дали учителката е кадърна или не.... Rolling Eyes

# 10
  • Мнения: 3 491
Един познат наскоро ми разказваше, че дъщеря му нищо не е научила и е била абсолютно неподготвена на 1 клас, а една приятелка ми казваше, че училището е дало голямо самочувствие на детето й.
И тук са противоречиви отзивите. На мене пък една майка ми разказваше как синът й бил със смазано самочувствие в монтесори училището, буквално забутан в трета глуха, за да си развива способностите на свобода и с естествено темпо. Та в крайна сметка в пъблик в училището му вдигнали самочувствието, че не е толкова смотан.
Но, както и за много други неща - всичко е до конкретен случай.

# 11
  • Мнения: 2 959
Tandoori, за съжаление с личен опит не мога да съм Ти полезна, но неотдавна пак се обсъждаше Монтесори, виж тук . Има доста споделен опит.

# 12
  • Мнения: 1 630

Рали, вашето основно училище е под влияние на Монтесори, така ли? При нас възможността да продължи по -нататък от киндергартен ( т.е може само до 1-ви клас) я няма и затова се притеснявам как би се приспособил към нормална училищна среда.
А синът ти преди това ( предните 6 години) пак в това Монтесори ли беше? Илиго преместихте от нормално училище?

Благодаря на всички включили се дотук!!! Много са ми полезни нещата, които ми пишете!!!!
Тандури, тук в Белгия, има училища под Монтесори влияние + истинско Монтесори
от 2,5 годишни до края на гимназията
Синът ми е в едно и също училище от 5 годишен
Конкретно това училище е до края на 6 клас, тоест догодина ще го сменя.
Подготовката, която получават в неговото училище е добра, или поне така твърдят майките, които имат по-големи деца и са видели, че децата им се справят много добре и в гимназията
Не знам как е при вас  newsm78 newsm78

Това, което мен силно ме радва е че ходи с желание на училище
Като по-малък се е случвало да реве през ваканциите, че иска да ходи на училище.
За мен, трудно би могло да има по-добра реклама.

Ей от това най-много се притеснявам! Няма как да знам предварително дали учителката е кадърна или не.... Rolling Eyes


Е.... това е валидно за свяко училище
Освен това може да е кадърна за много от децата, но точно с твойто дете да не се сработи.
Много от майките в класа на сина ми много роптаеха против една учителка, която пък на него му беше любима.
 

# 13
  • Мнения: 7 091
Tandoori, за съжаление с личен опит не мога да съм Ти полезна, но неотдавна пак се обсъждаше Монтесори, виж тук . Има доста споделен опит.

Мерси Калида, аз първо нея темичка прегледах, но нямаше точно това, което мен ме интересуваше но така или иначе още го мисля, та всяко мнение ми е полезно!  bouquet

# 14
  • Мнения: 2 959
Предполагам че и таз си погледнала?! И успех с решението до вторник.

Общи условия

Активация на акаунт