Дзен, или изкуството да поддържаш компютър.

  • 63 617
  • 900
  •   1
Отговори
  • Мнения: 150
Беше време, когато да работиш на компютър беше привилегия на много тесен кръг вълшебници. И как иначе?! Тези копелдаци бяха чели вагони книги, говореха свободно на няколко езика, изчисляваха числото Пи на ум до двадесетия знак и други едни чудеса. А за да изсвири компютъра "Зайченцето бяло" беше нужно да се напише програма, дълга колкото всички страници на обикновен седмичник. Но вече не е така. Вече не се налага да правиш разлика между клъстер и глист, достатъчно е да седнеш и да хванеш мишката (помня компютрите не само без мишки, ами и без графична среда, а самите те бяха или шкафове с перфоленти или магнитофонни ролки, или кутии с портативен телевизор "София 32" вместо монитор... чернобял, естествено).

Реших да предам частица от моите знания на вас, низшите създания, обитаващи този форум Simple Smile (шегичка, ама донякъде). Ще се старая да пускам поне един съвет седмично. Може по-често, ама може и по-рядко. Нашето общо хоби са компютрите, ама всички имаме и други. Така че не се сърдете, ако случайно ви забравя. Дори може да е нарочно, знам ли...

И така, най-важното, което трябва да знаете, за да ви върши работа щайгата - тя се нуждае от храна (ток) и от профилактика. Как се прави профилактика без да се нарушава целостта на машината и без да се налага да се крещи?

Най-важната профилактика, която при това всеки сам може да направи, е да се освободи Уиндоус от ненужните боклуци, които се трупат при работа (различни временни файлове и прочие излишества).

Първо щракате два пъти на тази икона на десктопа ви (ако сте се изхитрили да я сложите и на по-удобно място - печелите бонус):

Следва една процедура, която ще ви предам с картинки и кратки обяснения:

1. В прозореца, който се отвори, избирате основния си твърд диск (казвам основен, защото на някои компютри той е разцепен на две, три и повече части... Основната част винаги е С)



Отваря се това чудо, където вие трябва да направите следното - да щрактнете на посочения бутон:



След което започва известно чакане, през което компютъра мисли:



Когато зареди, а това ще стане рано или късно, тъй като това е приоритетен процес, внимателно изберете какво да бъде изтрито (ще посоча с кое трябва да се внимава):



Подчертаното с червено не ви съветвам да посочвате (както виждате, аз също съм го оставил немаркирано). Това са файлове, които не са били използвани дълго време. Но лошото е, че не знаете точно какви файлове са. Затова не ги пипайте, колкото и голямо пространство да заемат.
След това просто трябва да натиснете бутон ОК (най-долу). Компютъра ще ви попита наистина ли искате да изтриете посочените файлове - искате. След като приключи процеса прозореца се затваря сам. Това е, вие току що освободихте компютъра си от ненужния му боклук Simple Smile
Тази процедура е добре да се прави един път седмично.

Има и още някои неща, но за тях друг път Simple Smile

# 1
  • София
  • Мнения: 2 371
М да, добра идея  Peace
А може ли и други да дават подобни съвети с указания?

# 2
  • Мнения: 2 591
отдавна не го бях правила това упражнение  Rolling Eyes мерси за напомнянето! ако сколасам и ще дефрагментирам  Mr. Green

# 3
  • Мнения: 150
Да, дефрагментирането ще е следващата тема. Също е важно, но може да се прави един път месечно Simple Smile

# 4
  • Мнения: 1 884
Изчистих си буклука от компютъра, мерси за напомнянето и се хилих като зелка на втория линк от сига ти.  Joy

# 5
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
И аз бях забравила. Ако има още нещо, което мога да направя с компютъра си - казвайте!

# 6
  • Мнения: 1 941
Профилактирах се ...

# 7
  • Мнения: X
Точно такава тема ми трябваше - че какъвто пишман инженер съм, и компютрите с талант ги бастисвам  ooooh!Rolling Eyes

# 8
  • на втория етаж
  • Мнения: 248
    И аз се записвам тук!И ще чакам по-нататъшни инструкции.

# 9
  • Мнения: 11 306
100яне, сега ако дадеш и акъл как да нацепя наново един диск без да загубя данни, много ща любя

# 10
  • Мнения: 2 051
100яне, сега ако дадеш и акъл как да нацепя наново един диск без да загубя данни, много ща любя

Ша та любят таман две Party
Живо се вълнувам от нацепването на диска!

Ако може да ме светне някой къде да чета за краденето на трафик по време на свалянето на нещо от торенти? В смисъл аз да се пазя и да проверявам дали всичко е наред, не да крада трафик, не мислете лоши работи Sunglasses?

# 11
  • Мнения: 6 472
Посмях се от сърце на лафа за клъстера и глиста, та даже се обадих на мъжа ми да го споделя:) Той ги оценява тези неща - системен администратор е Joy Joy Joy В работата се налага честичко да се впрофилактирам - вече почти не ми е останало място на диска Rolling Eyes

100яне, сега ако дадеш и акъл как да нацепя наново един диск без да загубя данни, много ща любя

с partition magic. Не е нужно да се прави при инсталацията на Виндоуса - може и в последствие без загуба на дани.

# 12
  • Мнения: 11 306
100яне, сега ако дадеш и акъл как да нацепя наново един диск без да загубя данни, много ща любя

с partition magic. Не е нужно да се прави при инсталацията на Виндоуса - може и в последствие без загуба на дани.
Не мога да го подкарам тоз Партитишън. Twisted Evil
А съм си нацепила кофти диска и сега дето са ми програмите вече издъхва Tired Едвам докарвам 10 % след дефрагментация Crazy

# 13
  • Мнения: X
100яне, сега ако дадеш и акъл как да нацепя наново един диск без да загубя данни, много ща любя

Ша та любят таман две Party
Живо се вълнувам от нацепването на диска!

Ако може да ме светне някой къде да чета за краденето на трафик по време на свалянето на нещо от торенти? В смисъл аз да се пазя и да проверявам дали всичко е наред, не да крада трафик, не мислете лоши работи Sunglasses?
Три, три...

# 14
  • Мнения: 150
100яне, сега ако дадеш и акъл как да нацепя наново един диск без да загубя данни, много ща любя
Ша та любят таман две Party
Живо се вълнувам от нацепването на диска!
Ако може да ме светне някой къде да чета за краденето на трафик по време на свалянето на нещо от торенти? В смисъл аз да се пазя и да проверявам дали всичко е наред, не да крада трафик, не мислете лоши работи Sunglasses?
Три, три...
Когато се съберете трийсет - тогава Simple Smile

А сега сериозно. Решил съм да давам съвети за начинаещи (пациенти). Питате сложни неща, които ще са от полза за много малък брой четящи, а и не съм сигурен дали няма да направим беля така с някой от съветите. По-нагоре Лулу е написала за партишън маджик. Също смятам, че това е решение. Но, да се върнем в началото. Обещания съвет как да направим ДЕФРАГМЕНТ (ударението е на А, фрАгмент, тъй като така е на английски, въпреки че пък думата е с латински корен, но в компютрите терминологията е преобладаващо английска... уви!)

Да изясним сега какво е дефрагмента и за какво служи.

Представете си, че имате 100 чаши с обем 200 милилитра. Имате и 20 литра вода. Предостатъчно е за стоте чаши. Но вместо да напълните 10 чаши и останалите 90 да приберете, вие сипвате по малко във всяка от тях. Така имате течност в стоте чаши, но нито една не е пълна. Това се случва и във вашия компютър. Той има някакво количество клъстери, но не ги запълва последователно и равномерно, а произволно. Не забравяйте - компютърът не е умна машина, той е просто изпълнителна машина.
Дефрагмента служи за сбиването на полезната информация по правилен начин в клъстерите. Тези, които са запълнени под половината, биват изпразнени, а другите - напълнени.

Как да го направим?
Отново отваряме "моя компютър", щракаме с десен бутон на С, "Properties", но този път:



избираме "инструменти" (Tools), където пък щракаме на този бутон:



и се появява това:



Тук първо избираме кой дял да се дефрагментира (ако диска е разцепен). Прощо щракате върху реда с диск С. Ако имате само един дял на твърдия си диск - лесно. Той си е маркиран. След това и в двата случая натискаме "Дефрагмент" бутона. И чакаме.



По-старите версии на Уиндоус (95, 98) имаха много увлекателен изглед на дефрагмента - малки квадратчета на целия екран. Много обичах да ги гледам как се променят Simple Smile Лошото беше, че не можеше нищо друго да се прави през това време на компютъра. Сега не е така. NT, XP и прочие версии дават възможност да си продължиш работата през време на дефрагмент. Ако ползвате версия на Уиндоус 98, то ще видите, че нещата изглеждат по-различно от показаните от мен картинки, но процесът се стартира по същия начин (със същите процедури). Дефрагментът става бавно. Не питайте колко време, защото винаги е различно. Когато свърши (не ми се чакаше, за да покажа картинки) просто натиснете изход. Може и да разгледате доклада от дефрагмента преди това, но от сега ви казвам, че ще е оптимистичен Simple Smile

Хайде, до скоро! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт