"Жълтеница от майчина кърма"?

  • 10 447
  • 13
  •   1
Отговори
  • СОФИЯ
  • Мнения: 186
Извинявам се предварително - пуснах тази тема и в "Бъдещи и настоящи майки" - но по препоръка да питам и тук!
Значи - бебка е на 16 дена , от изписването до сега е наддала само 200 г, а и все още не е минала жълтеницата! Днес педиатърката на първата консултация - предположи, че може да има жълтеница от майчина кърма и ни прати на изследвания в Детска Консултативна Клиника ! Та въпросите ми са
Някоя имала ли е сходен проблем?
В какво се изразяват тези изследвания?
На мен лично ми се струва прибързано и не искам да водя, от друга страна така пък ще се успокоя ако няма нищо тревожно...
Какво мислите ?

# 1
  • Мнения: 3 205
Това е нормално, жълтеницата не минава за ден-два. Кърми си детето и не се притеснявай засега, единствено ако е много жълта или продължи прекалено дълго - тогава е добре да се направят изследвания. Имате ли резус фактор или кръвногрупова несъвместимост с бащата на детето и съответно с детето?
Ние с Иво сме различни кръвни групи и различен резус фактор - аз съм отрицателен, той е положителен. Жълтеницата отшумя бавно - за около 40-50 дни. Не съм правила изследвания (педито каза, че е нормално това), кърмих на поискване, без вода, без глюкоза, без нищо.
Качването от 200гр спрямо теглото от раждането ли е или спрямо теглото от изписването? Различните кантари могат да дават голяма разлика. А и в началото детето още се учи да суче, а ти - да кърмиш, освен това жълтеницата го прави поспаливо. 

# 2
  • София
  • Мнения: 104
И при нас беше така и педиатърът ми препоръча за 5 дни да изцеждам кърмата и да я затоплям до към 80 градуса така се унищожавали някакви мазнини, които  лъжели черния дроб за билирубина и така жълтеницата не можела да мине нещо такова беше .. Та след 1 седмица жълтеницата отшумя. И от други лекари съм чувала подобно "лечение на жълтеницата" или пък се минава за известно време на АМ, което е по лошия вариант според мен. Така беше при нас дано да съм била полезна.. Успех и да се оправя бебчо

# 3
  • СОФИЯ
  • Мнения: 186
Благодаря ви много за отоговорите - поуспокоихте ме доста!
Юл4е, 200 гр спрямо изписването! Но тогава е мерена в болницата, а сега на този кантар за първи път ни мерят!
Не ми казаха на беба рецус фактора и кр група, а и аз съм пропуснала да питам....

# 4
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Жълтеница от майчина кърма няма...
Особено в твоя случай... Жълтеницата минава наистина при някои по-бавно, а при други по-бързо... Случаи с до 30-40-50 дни физиологична жълтеница не са рядкост...
Билирубинът се отделя от тялото чрез бъбреците и урината... Единственото необходимо за това вещество е... Водата... Нищо друго... Нито глюкоза, нито вода със захар...
Както знаеш прекрасно, майчината кърма е в огромната си част вода... И твоето бебче има нужда от нея...
Както по-горе са отбелязали... Бебетата с физиологична жълтеница са по-поспаливи... Хубаво е, че кърмиш на поискване... Но е добре, през 2 - 2,5 часа да будиш бебето за да суче... В смисъл, ако се осъни повечко... Да не го оставяш да спи по 4 часа например...
Това се прави за да може да поема по-голямо количество кърма... С което и повече вода... И така нататък...
Ще отмине жълтеницата, не се притеснявай...
Успех...!
newsm10




И при нас беше така и педиатърът ми препоръча за 5 дни да изцеждам кърмата и да я затоплям до към 80 градуса така се унищожавали някакви мазнини, които  лъжели черния дроб за билирубина и така жълтеницата не можела да мине нещо такова беше ..

Това го чувам за първи път... Замислям се дълбоко... Какво ли остава от ценните вещества на кърмата след тази "пастьоризация"... А и от загряване мазнини не се унищожават... Просто съм изумен от "хрумванията" на педиатрите... Да не използвам по-хапливи думички...

# 5
  • Мнения: 2 818
От библиотеката:
Кърмене и жълтеница
Жълтеницата
Средно наддаване на тегло при кърмените бебета

Спи ли много? Как се храни - на колко часа, на поискване ли е? Трябва ли да я будиш за ядене или сама се сеща? А на кой ден са ви изписали?

# 6
  • Мнения: 1 216
Жълтеница от майчина кърма няма...
Особено в твоя случай... Жълтеницата минава наистина при някои по-бавно, а при други по-бързо... Случаи с до 30-40-50 дни физиологична жълтеница не са рядкост...
Билирубинът се отделя от тялото чрез бъбреците и урината... Единственото необходимо за това вещество е... Водата...

Билирубинът се отделя най- вече с изпражненията, затова се кърми, а не се дава водица.
И да, има такива случаи, когато кърмата има отношение към жълтеницата, но са редки и се поставят след съответни изследвания, а не по предположение.

# 7
  • Мнения: 386
Най- важно и сега да не спираш да си кърмиш бебето и ако някой който нещо е "прочел" те посъветва да даваш АМ просто не го слушай. Ако продължи жълтеницата естествено си направете изследвания. Моето бебе имаше подобен проблем със "свръх" завишени стойности на билирубин , но не вродени. Отидохме при Д-р. Желев един от най добрите гастроентеролози в София. Той изписа едно лекарство, което беше спряно от производство но все пак го открихме и благодарение на препоръките на доктора да не се спира кърменето бебето ми се оправи за една седмица а беше много жълто   bouquet

# 8
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 797
Жълтеница от майчина кърма няма...
Всъщност, има Simple Smile
Но тя не вреди на бебето - особено ако наддава нормално и е жизнено. Тя не е точно като физиологичната бебешка жълтеница, която имат част от новородените бебета и която обикновено отшумява през първите дни. Просто бебето е жълто - без отражения на здравето му - първите седмици или месеци. Това е при положение, че нивата на билирубин не превишават нормалните стойности и се разбира с изследване на кръвта, а не с поглед  Grinning
За приемливи стойности се посочват 12 mg/dL (170 mmol/L) до 17 mg/dL.
Действително рядко се препоръчва прекъсване на кърменето или преваряване на кърмата.

Тук е обяснено добре:

Т. нар. “кърмаческа” жълтеница

Съществува заболяване, определяно като “кърмаческа жълтеница”. Причините за него не са изяснени. За да бъде поставена такава диагноза, бебето трябва да е поне на една седмица, като интересен е фактът, че много от заболелите от кърмаческа жълтеница деца са страдали и от усложнена форма на физиологична жълтеница. Детето наддава добре изключително на кърма, пълни пелените с изпражнения редовно, урината му е обилна и прозрачна, а общото му състояние е добро. В този случай детето има т. нар. кърмаческа жълтеница, въпреки че в някои случаи тази клинична картина може да се дължи на възпаления на пикочната система, лоша функция на щитовидната жлеза, или на някои още по-редки заболявания. Кърмаческата жълтеница достига пик между 10 и 21 ден, но може да продължи до два – три месеца. Тя представлява нормално състояние. При нея краткотрайното прекъсване на кърменето се налага много рядко, ако изобщо се наложи. Инцидентно се налага прилагането на специално лечение, например фототерапия. Не е доказано този вид жълтеница да води до неблагоприятни последици за детето. Кърменето не следва да бъде преустановено “за да се постави диагноза”. Ако бебето се развива нормално на кърма, не съществува никаква причина кърменето да бъде преустановено и да се дава някакъв заместител на кърмата. Представата, че бебето с кърмаческа жълтеница е болно, идва от наложеното схващане, че стандартите за развитие на бебето се определят съобразно хранените с адаптирано мляко деца. Този начин на мислене, често срещан у медицинските работници, действително преобръща логиката на нещата. Тъй като хранените с адаптирано мляко бебета рядко имат жълтеница след първата си седмица, ако това се случи, обикновено е признак за наличието на някакъв проблем. Следователно, бебето, което има т. нар. кърмаческа жълтеница дава повод за притеснения и се налага “нещо да се направи”. Обаче в практиката ми, повечето изключително кърмени бебета, които са напълно здрави и наддават добре, все още имат жълтеница през първите си пет-шест седмици, че и повече. Въпросът в този случай по-скоро е дали не е нормално детето да страда от жълтеница и дали отсъствието на признаците й не е повод за безпокойство? Не преустановявайте кърменето заради “кърмаческата” жълтеница.

Тук няколко майки са се сблъсквали с такава жълтеница Simple Smile Примерно форумката nadia, на която и двете й деца по нейни думи са били "оранжеви" до третия месец - но с уговорката, че са наддавали добре на кърма и с всички други нормални показатели. Двете сега са чудесни госпожици на 3,5 и 5,5 години Simple Smile

Консултация с лекар и изследване, бих казала  Grinning Поне да знаеш какво е. Ако здравето й е добре, ако не те притеснява по-жълтият цвят - всичко е наред, но все пак мисля, че е редно да я заведеш на преглед.

# 9
  • Мнения: 875
нямам време да изчета останалите мнения. при мен беше така:
синът ми се роди много беличък и на втория ден му се появи жълтеница. в болницата все им се струваше прекалено жълт и му взимаха кръв да му гледат билирубина, и все се оказваше, че е в норма.след като ни изписаха, педиатърката ни каза да му давам глюкоза, за да премине по-бързо. аз се поразрових в билиотеката на форума и прочетох, че няма нищо лошо в жълтеницата при бебенцата и затова и не му я давах. на първата консултация (след 1 месец) педито каза да проължа да му давам глюкоза (което аз пак не направих), защото още жълтее. мисля, че се изчисти някъде към втория месец.  Peace

# 10
  • София
  • Мнения: 847
Ами при нас е същият случай - както се вижда Бобко вече е на 2 месеца и нещо, а още жълтее... В родилното отделение нямаше жълтеница, изисаха ни на третия ден. Резус факторът ни е еднакъв - отрицателен. Прочетох внимателно посочените статии от библиотеката и смятам, че и нашият случай е "жълтеница от кърмата". Бобо наддава доста добре (3 кг общо за първите 2 месеца), жизнен е, усмихнат, яде лакомо и не е сънлив... Въпреки това направихме изследвания - ПКК и билирубин, директен и общ (взема се кръв от пръста, че ме бяха наплашили за вената).
Директният билирубин му е в норма, а общият е 129 (ще излъжа за мерната единица), но е завишен. Ходихме на консултация при доц. Ковачева (гастроентеролог) и тя спомена нещо за приемането на фенобарбитал (лекарство против гърчове и епилептични припадъци, което наистина е спряно от производство). Определено не смятам да му го давам, нещо не ми харесва тази идея... Честно казано, по-скоро бих пробвала това със спирането на кърменето за 2 дни... Но във вторник пак сме при Ковачева с резултатите от изследването и ще видим какво ще каже.

# 11
  • Мнения: 353
Моят син също се роди жълтичък.Даже ни задържаха  ден повече в болницата, заради високото ниво на билирубина.После ни изписаха,защото нивото му започна бавно да пада.Жълтия цвят-най-вече в очите му си остана до края на третия месец.
Ако билирубина продължаваше да поддържа високо ниво,щяха да подложат малкия на облъчване с кварцова лампа.Не е имало дори идея да спирам да го кърмя,или да го наливам с лекарства...живея във Франция 

# 12
  • Мнения: 1 691
Моят син имаше жълтеница почти до 40 ден (появи му се след 10 ден). Не съм давала глюкоза, вода и т.н. Мина без да прекъсваме кърменето и без да даваме лекарства или да облъчваме с кварцова лампа. Просто се кърмехме.

# 13
  • Мнения: 163
Ние бяхме с жълтеница до 1 месец,тогава по друг повод ни вкараха в болница- бронхиолит,но главната лекарка забеляза, че е доста жълтичък  и ме накара да го храня 24 часа с АМ,един ден след това жълтеницата значително намаля,а до няколко дни изчезна напълно.Нищо не пречи да опиташ преди да се полагате на изследвания

Общи условия

Активация на акаунт