Има ли право пациента да знае какво му е всъщност?

  • 4 841
  • 40
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 451
Най- добрата ми приятелка са я приели в събота през нощта в болницата в Бургас със силни болки в областта на матката. Лекарите са я прегледали и разговаряйки по между си, са си казали, че има киста и вероятно ще я оперират. Тази сутрин са си говорили, че има възпаление на яйчниците, взели са и цитонамазка и на въпросите и какво и е всъщност, ще я оперират ли и т.н., лекарите започвали да се ядосват и сърдят, че много пита. Казали са и, че не е нейна работа това. Гледат на нея като неодушевен предмет, просто като някакъв обект на работа. В крайна сметка пациента има или няма право да знае какво му е, от какво е болен?

# 1
  • Враца
  • Мнения: 5 186
Има право да знае, но в случая според мен и лекарите гадаят и търсят какво и е, затова не и казват какъв е проблема, защото може да не се окаже правилно

# 2
Абе ехографи няма ли в Бургас???

# 3
  • София - Варна - Бургас
  • Мнения: 4 107
 Пациента трябва да знае, а още по важно е Информираното му Съгласие преди всяка медицинска процедура, и така е в Белите държави.

# 4
Според Българското законодателство - имаме право, но лекарите си имат свои правила! Докато бях с дъщеря си в Окръжна болница едвам успявах да се "докопам" до някакви сведения за болеста и! Накря мъжа ми и свекито трябваше да вдигнат скандал, за да сме наясно всички с положението! Иначе и блъскаха антибиотиците и не ми даваха никакви обяснения! Когато попитах главната лекарка - какво и е на Дъщеря ми , тя ми отговори- "нощо и няма, добре е!" Не разбирам само защо трябва всичко с лошо да става! Да се скарам, да дойде цялата рода, та да има някакъв резултат. И да успея да получа това което ми се полага по право- информация за здравето на собственото ми дете!

# 5
  • Мнения: 4 392
Как да ти обяснят, като и те не знаят! Sick

Задължително да иска ехограф, да отиде още на няколко места(не в Бургас)+ пълна информация!
Чувала съм, че правят операции заради мними кисти и миоми, само и само да приберат парите от ЗК.  #2gunfire

# 6
  • София - Варна - Бургас
  • Мнения: 4 107
G1bka
Цитат
Иначе и блъскаха антибиотиците и не ми даваха никакви обяснения! Когато попитах главната лекарка - какво и е на Дъщеря ми , тя ми отговори- "нощо и няма, добре е!" Не разбирам само защо трябва всичко с лошо да става!

 В други държави, преди да ти пипната китката, те уведомяват че ще ти мерят пулса, камо ли каква инжекция с какво действие и възможни странични ефекти ще ти слагат.

# 7
  • Мнения: 4 150
По zакон всеки пациент вьв всяка дьржава има zаконовото право да получи всичката информация zа диагноzи,лечения и иzследвания.
Лекар,който крие или недоиzкаzва диагноzа или лечение е сьдебно отговорен с тежки последствия. Peace
"Лекарите си имат свои правила" не е вярно,а такива лекари наруШават основните zакони и се осьждат.
Но понеже в БГ пациентите (доколкото виждам) са предмети (макар и не навсякьде и не всички) е добре в частният случай да се вдигат скандали и да се стига до по главни лекари,ако подчинените си играят на игри с пациентите.
В най добрият случай се бяга от таzи болница и се тьрси друга алтернатива.
Кисти на яйчниците не винаги са zа операция.Много от тях минават от само себе си беz никакви последствия и интервенции.Има народни методи и диети,които стопяват кисти zа дни.

# 8
  • Мнения: 107
Как да няма право да знае smile3515,че това си е нейното тяло,нейната матка и дори нейните кисти. Дори да не са съвсем сигурни в диагнозата са длъжни да й обяснят към какво са се насочили и какво и предстой. В действителност няма по-хуманна професия от лекарската,но лошото е,че много лекари я опорочават.

# 9
  • Мнения: 1 737
Не, пациента е собственост на болницата и лекарите си правят каквото намерят за добре, без да ги вълнува мнението му. Например в Шейново:
- приемат ме да раждам с леки контракции, без никакво разкритие, без да ми кажат, че нямам такова.
- слагат ми система окситоцин и на въпроса ми "какво е това?" акушерката отговаря "Система!" и се фръцва на другата страна. Пък аз може и да си мисля, че е глюкоза, или всичко друго.
Резултат: без моята воля ми предизвикват изкуствено раждането, без никакви медицински показания.

А примерите с бебето ми:
- аз преливам от кърма, не мога да се изцедя, а те без да ме питат дават на всяко ядене на бебето ми АМ, вода и не знам какво още. Резултат - получавам температура, бебето ми не суче от мен, на всяко носене да яде, то спи преяло и от устата му се излива АМ, докато акушерките отричат да са го хранили... Отбиват ми детето и кърмя само чрез помпа 9 месеца.  #2gunfire
- бият му ваксини без да ме уведомят кога точно и какви, просто накрая ми връчват документ пред свършен факт.
- взимат му кръв за изследвания няколко пъти, което е най-безобидното от всичко, но все пак не ме уведомяват за това.

За това следващия път ще се държа по много нетипичен за мен начин, но подобни сволеволия няма да ми се случат.

# 10
  • Мнения: 4 150
Цитат
За това следващия път ще се държа по много нетипичен за мен начин, но подобни сволеволия няма да ми се случат.
newsm10 newsm10

# 11
  • Мнения: 686
Според Българското законодателство - имаме право, но лекарите си имат свои правила! Докато бях с дъщеря си в Окръжна болница едвам успявах да се "докопам" до някакви сведения за болеста и! Накря мъжа ми и свекито трябваше да вдигнат скандал, за да сме наясно всички с положението! Иначе и блъскаха антибиотиците и не ми даваха никакви обяснения! Когато попитах главната лекарка - какво и е на Дъщеря ми , тя ми отговори- "нощо и няма, добре е!" Не разбирам само защо трябва всичко с лошо да става! Да се скарам, да дойде цялата рода, та да има някакъв резултат. И да успея да получа това което ми се полага по право- информация за здравето на собственото ми дете!
Абсолютно същото се случи и на мен ,когато дъщеря ми се разболя.
Обикалях коридорите на отделението с надеждата някой да ми каже нещо повече.Питам ги ,а те :спокойно всичко е наред.Много ме беше яд.Едвали не им се подмазвах,постоянно се усмихвах ,с най милия си любезан глас им говорех , но никой не смяташе за необходима да ме оведоми,относно здравето на детето ми.
Моите впечетления са ,че те ни карат да се страхуваме пред тях,едва ли не ако се опънем нещо и нямат да положат най добрите грижи за близките ни.Така го чувствам аз.А трябва да е обратното-не ние ,а те да треперят пред пациентите си.
Както има един неписан закон :криентът винаги има право,смятам,че същото важи и за пациентът винаги има право.

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 3 553
По zакон всеки пациент вьв всяка дьржава има zаконовото право да получи всичката информация zа диагноzи,лечения и иzследвания.

Така е, но поне в Бургас това е практика на голяма част от лекари.

# 13
  • Мнения: 1 409
Как да ти обяснят, като и те не знаят! Sick

Е в това е проблема,че и те не знаят какво и е иначе когато са сигурни са доста разговорливи,за да покажат колко са компетентни.
Относно правата,разбира се,че има право да знае какво и е, а при евентуална операция трябва и нейното съгласи все пак е човек,а не животни.Какви са тия лекари,бе направо ми се гади вече  Sick

# 14
  • Мнения: 171
Mari_anka, ще се опитам накратко да разкажа какво се случи в същата тази болница с моя татко. Вкараха го уж за изследвания, а въобще не излезна оттам, т.е. излезе, но в ковчег. Постъпи в болницата видимо жизнен, в отличен вид за възрастта си. През цялото време не ни беше предоставяна почти никаква информация за неговото състояние, гонихме и чакахме лекарите, за да ни обърнат някакво внимание, а те ни навикваха. Убедиха го по някакъв начин да се подложи на операция, от която той въобще не се възстанови, понеже операцията беше неуспешна. Впоследствие се наложи втора операция,  защото той не можеше изобщо да се движи и това беше единствената ни надежда, нямахме избор. През цялото това време на никой от персонала не му пукаше какво се случва с него, ние непрекъснато подавахме сигнали за признаци на влошаване на състоянието му, на които никой не обръщаше внимание. Лекуващият го лекар твърдеше, че се бил възстановявал, твърдеше го дори и след като в деня на смъртта на татко сестра ми го издири по телефона за обяснение... Според епикризата и аутопсията е развил всички възможни заболявания, които могат да причинят смърт; ако ги чете външен наблюдател ще си каже, че той човекът така или иначе си е бил пътник. Само че той беше спортист, цял живот от нищо не е боледувал освен от настинка и главоболие... Не вярвам на нагласените твърдения на тези хора, само че нищо не мога да докажа, тъй като никога не сме очаквали и предполагали подобно развитие на ситуацията, бяхме тотално неподготвени и шокирани и абсолютно невежи на тема медицина поради липсата на лош опит. Наблюденията на семейството ми, които се базират на 40 дневен болничен престой, са че дори и ако лекарите не са убили татко, те не направиха и минималното той да бъде спасен. Не успяхме да го защитим, но бих искала да предупредя възможно повече хора, че Бургаската болница е псевдоболница, в която липсва организация, пациентът няма права, работещите там възможно най-цинично размахват  претенциозната си некадърност пред очите на пациенти и техните близки като се правят на богове. Моля се твоята приятелка да се измъкне по-скоро от лапите им и да си потърси по-добро лечение и отношение другаде, преди да е станало фатално късно и да са и объркали живота безвъзвратно.  Praynig

Общи условия

Активация на акаунт