Какво може да се направи?

  • 902
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 344
Здравейте,мами!
Вчера късно вечерта се прибирахме с колата и заобиколихме вървяща по средата на булеварда (между Люлин 3 и 4) жена с бебешка количка. Спряхме веднага, дръпнахме я на тротоара. Жената бе сравнително възрастна, очевидно с психически/умствени отклонения, а бебенцето в количката - на видима възраст 1-2 месеца. Спеше. Беше увито в куп пелени, с пуснат дъждобран отгоре. Количката изглеждаше добре, но цялата беше отрупана с пликчета с боклуци и вехтории. Обадихме се в полицията и след броени минути пристигнаха двама полицаи. Оказа се, че не я виждат за първи път дори същия ден, и преди й правили забележки, че ходи по средата на улицата. Само че чак сега, като им обърнахме внимание, забелязаха, че в количката има не боклуци, а бебе. Провериха й данните от личната карта. Твърдеше, че живеела в общежитието до 9 РПУ, бебето било на дъщеря й, която се казвала Христина, била на 35, а в момента била в болница, не можеше да каже коя болница. Викаше "в бъбречното". Баща детето нямало. Полицаите казаха, че ще се оправят оттук нататък, пратиха ни да си ходим (и ние бяхме с бебето), обещаха да проверят дали това бебе е наистина нейно, казаха, че мога на другия ден да получа информация какво е станало по тел. в 9 РПУ. Да, ама днес, като се обадих, дежурният доста грубо ми каза, че изобщо не знаел и че нямало защо да ми казва каквото и да било. Пък аз се притеснявам - бебенцето беше много мъничко, изобщо не е ясно верно ли е внуче на тази жена, а и така да, как така го гледа тя - очевидно му застрашава живота?! Имате ли идея как мога да науча повече? (Ясно ми е, че никаква не съм и никой не е длъжен да ме информира, но все пак...) А ако има майки от Люлин, които и друг път са засичали тази жена, да кажат нещо повече... Може пък и добре да се справя, а аз да прекалявам с притесненията... Благодаря предварително!

# 1
  • София
  • Мнения: 1 105
Според мен си права да се интересуваш. Не можеш ли да отидеш до районното и ако имаш имената на полицаите да искаш да говори с тях. Иначе според мен работата е за социални грижи. Така мисля.

# 2
  • Мнения: 2 722
Според мен по телефона не биха дали информация, най малкото защото не се знае кой и с каква цел се обажда.
При положение че вие сте сигнализирали полицията не виждам правно основание да ви откажат информация какво е станало с детето, ако отидете и поискате на място.
В случай, че отказват, може да отидете в Закрила на детето и да поставите въпроса там.
Все пак става въпрос за ситуация, в която е застрашен живота на детето, та дори възрастната жена да му е баба.

# 3
  • софия
  • Мнения: 432
тази жена я виждаме често, може би от 1 година и винаги в количката има все много малки бебета, дори си говорих ме с една приятелка, че те не порастват. виждала съм и по млада жена със нея / може би дъщеря и /, която според мен също имаше някакъв психически проблем.за жалост смятам ,че няма как да и помогнем. ако имате идеи кажете.

# 4
  • Мнения: 3 740
Опитай да сигнализираш тук



Държавна агенция за закрила на детето

Тел. + 359 2 933 90 50

Факс + 359 2 980 24 15

E-mail: stopech@sacp.government.bg

 

# 5
  • Мнения: 24 467
Задължително е да се сигнализира в Агенцията за закрила на детето, аз бих подала и сигнал до прокуратурата, имат правомощия да предприемат мерки за лишаване от родителски права, тук явно има належаща нужда от това:
Ограничаване на родителските права
Чл. 74. (1) Когато поведението на родителя представлява опасност за личността, възпитанието, здравето или имуществото на детето, районният съд служебно или по искане на другия родител или на прокурора взема съответни мерки в интерес на детето, като при нужда го настанява в подходящо място.
(2) Такива мерки се вземат и когато родителят поради продължителна физическа или душевна болест или поради продължително отсъствие или други обективни причини не е в състояние да упражнява родителските си права.
Лишаване от родителски права
Чл. 75. (1) Родителят може да бъде лишен от родителски права:
1. при особено тежки случаи по предходния член;
2. когато без основателна причина трайно не полага грижи за детето и не дава издръжка;
3. (изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) когато е оставил детето за отглеждане в специализирана институция и не го е потърсил в шестмесечен срок от деня, в който е трябвало да го вземе.
(2) Производството за лишаване от родителски права се образува служебно от районния съд или по искане на другия родител или на прокурора. Делото се разглежда по исков ред с участие на съдебни заседатели.
(3) По делото задължително се изслушват прокурорът и родителят, чието лишаване от права се иска, освен ако той не се яви без уважителни причини.

# 6
  • Мнения: 1 344
Много ви благодаря на всички   bouquet ! Обадих се днес в ДАЗД, а оттам ме препратиха към районната служба за закрила на детето (към Социалните). Оказа се, че тази баба е добре позната. За съжаление, и двете с дъщеря й имали психически проблеми. Внучетата били две, по-голямото вече им било отнето. По-малкото, което сме видели ние завчера, е всъщност на 6 месеца, но било родено недоносено и било много дребничко  Sad . В момента събирали данни и за него евентуално да им го отнемат, понеже такива случки като тази, на която ние станахме свидетели, били много и очевидно не можели да се грижат за бебето. Това е. Дано дечицата да са добре, че не им е лесен животът  Praynig

# 7
  • Мнения: 24 467
Така поне има шанс да намерят някой, който наистина да полага грижа за тях.
Поздравявам те за инициативността.

# 8
  • Мнения: 1 555
Мойте поздравления за инициативата, която си предприела ! Иначе за другите неща, другите мами компетентно са отгоеорили и няма смисъл да се повтарям !

# 9
  • Мнения: 256
ibm поздравления за доброто дело  Hug   bouquet Praynig никога мече не се случват такива работи Sick

# 10
  • Мнения: 1 344
Какво добро дело, аз нищо не мога да направя, освен да се надявам службите, на които сигнализирах, да сторят нещо... но им обещах редовно да проверявам какво се случва с бебока! Много ви благодаря на всички за съветите и за добрите думи. И макар че знам, че повтарям хиляди други майки, просто не мога да разбера защо законите ни са толкова тромави в такива случаи...

# 11
  • Мнения: 8 917
Какво добро дело, аз нищо не мога да направя, освен да се надявам службите, на които сигнализирах, да сторят нещо... но им обещах редовно да проверявам какво се случва с бебока! Много ви благодаря на всички за съветите и за добрите думи. И макар че знам, че повтарям хиляди други майки, просто не мога да разбера защо законите ни са толкова тромави в такива случаи...

Браво, ibm Hug Благородно дело  bouquet Дано с децата всичко е наред Praynig

# 12
  • Мнения: 500
Реагирала си като добър родител!Ето ти едно добро дело!А за бебенцата-Господ да ги пази!Съжалявам,друго не мога да кажа... Cry

Общи условия

Активация на акаунт