Полезна информация за съставките в храните

  • 666
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 537
 Ето на каква статия и проучване попаднах днес, стана ми много интересно,преписах я от вестника и я споделям с вас.Мисля,че е много полезна информация, аз лично доста подробности не ги знаех. То е ясно, че няма как да не ядем тези неща, но поне да  ограничим някои от тях, ако не -децата си да предпазим поне малко .

Е 102 - жълт оцвететел, да се избягва

Е 107 - може да предизвика алергии у астматици

Е 110 - може да причини обриви,отоци и повръщане

Е 120 - червен оцветител, да се избягва

Е 122 - опасен за астматици

Е 123 - да се избягва, забранен в САЩ от 1976 г.

Е 124 - възможни алергични реакции у астматици и чувствителни хора към аспирина

Е 127 - може да повиши нивото на хормоните в щитовидната жлеза, както и да доведе до свръхчувствителност към светлината

Е 128 - забранен в Австралия

Е 129 - червен оцветител, възможен алерген

Е 131 - забранен в Австралия

Е 132 - син оцветител,може да причини гадене, повръщане, повишено кръвно, обриви ,затруднено дишане, алергии

Е 133 - син оцветител, да се избягва

Е 151 - черен оцветител, да се избягва

Е 153 - черен оцветител, забранен в САЩ и Австралия

Е 154 - забранен в Австралия

Е 155 - кафяв оцветител, да се избягва ; ползва се в изделия със шоколад

Е 200 - възможен дразнител за кожата

Е 220 , Е 225 - може да причини алергии у астматици

Е 235 - може да доведе до гадене, повръщане, анорексия, диария ,кожни дразнения

Е 249, Е 252 - противопоказани за деца ! могат да доведат до виене на свят, главоболие, затруднено дишане, потенциални канцерогени !

Е 261 - да се избягва от хора с проблеми с бъбреците

Е 319 - да се избягва особено от деца !може да причини гадене, повръщане ,делириум ; доза от 5 г се смята за смъртоносна -има го в мазнините, олиото и маргарина

Е 320, Е 321 - Не за бебета и малки деца !

Е 422 - глицерин, може да причини главоболие, жажда, гадене, високи нива на кръвната захар

Е 553b - талк, евентуален причинител на рак на стомаха, среща се в шоколада и сладкарските изделия

Е 622 - може да причини гадене, диария, повръщане и стомашни спазми

Е 905 - може да причини рак на червата

Е 925 - канцерогенен

Е 951 - изкуствен подсладител, познати са твърде много странични ефекти за да се изброят

Е 952 - възможен канцероген, забранен в САЩ и Великобритания


Най-много рискови съставки има в дъвките, готовите сосове,месните и сладкарските изделия и безалкохолните напитки.Пилешка крем супа и подобни на прах- много вредни за децата!
Дъвките се оказват бомба със закъснител особено при най-малките!
Маргарин - със Е 200 е дразнител за кожата
Пълнозърнеста горчица,препоръчително да се избягва,има Е 102
Месни продукти
Колбас "флорентинер" съдържа Е250 -натриев нитрит,той крие риск от виене на свят,затруднено дишане и внимание! - е потенциален канцероген.Да не се консумира от деца! Същото съдържание има и във лионска наденица и във пилешките кренвирши на популярни марки.
Сосове
Те са още по опасни от месните продукти.Соев сос"Winiary" има забранения в Австралия Е635.Същото е и с обикновенния лимонов сок.Доста от търговците на обявяват за част от съдържанието на опаковките.Други ползват сложни химични наименования, вместо простия модел с числа и така потребителят е затруднен да разбере какво купува.
Сладкарски изделия
Е233 и Е435 водят до затлъстяване и свързаните с него здравни проблеми; апетитните бисквитки със ягодов мус може да причинят мигрена ; Е283 натурален сок вишна, червен портокал, каралемено ролце - вредно за децата ,може да причини разстройство

1. Дъвки за деца              Е 129 червен оцветител,възможен алерген
                                          Е 133 син оцветител,да се избягва
                                          Е 420 забранен за бебета и малки деца
                                          Е 421 възможен алергин,може да причини гадене и диария

2.Желирани бонбони       Е 104 забранен оцветител в някои страни
                                          Е 124 ярко червен оцветител,да се избягва от астматици и алергични   към аспирина
                                          Е 129 червен оцветител, възможен алерген на кожата


3.Луканка                         Е 252 калиев нитрат,не за деца!
                                         Е 621 възможен алерген, забранено за деца

4.Сок червен портокал   Е 122 може да причини алергии и не е за астматици
                                         Е 129 червен оцветител,алерген

5.Тоницираща напитка   Е 211 натриев бензонат,да се избягва
портокал                          Е 951 изкуствен подсладител, има прекалено много странични ефекти
                                         Е 952 забранен в САЩ и Великобритания

6.Диетичен ягодов          Е 951 изкуствен подсладител, има прекалено много странични ефекти

сироп                                Е 952 забранен в САЩ и Великобритания


7.Разтворима                   Е 951 изкуствен подсладител,прекалено странични ефекти       
напитка розов                 Е 414 възможен алерген
грейпфрут степче           Е 110 жълт оцветител,може да причини обриви,отоци и повръщане
                                         Е 122 възможен алерген

8.Полуготова                   Е 627 забранен за храни и консумиране от деца
зеленчукова супа            Е 631  не за бебешки и детски храни

Да се избягват трайните колбаси и ярко оцветените напитки!
         


# 1
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Мерси! Heart Eyes
 Сега трябва да си ги изпринтя.И като отида в магазина вадя плаката и започвам да търся кое Е какво е. JoyРискувам да ме изгонят от магазина, или да им изтече работното време докато изчета състава на храните и открия Е-тата:party:

# 2
  • Мнения: 3 537
Е,то е ясно, че няма да вадиме списъка и да разлистваме и търсим в магазина  Laughing, ама поне част от тези продукти от доста време избягвам и рядко  купувам, като маргарина, саламите и кренвиршите например...подобни разни продукти дето вече са споменати в твоята тема Simple Smile

# 3
  • Мнения: 393
Благодаря за списъка все пак е ясно че няма с него да отида в магазина, но като купя нещо и видя че има в състава нещо такова причиняващо алергии ще ги избягвам

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 576
Много ти благодаря за труда.   bouquet
Наистина полезна информация. Мисля, че може да се запомнят няколко "най-необходими" Е-та и да се избягват.

# 5
  • Мнения: 1 906
...
Наистина полезна информация. Мисля, че може да се запомнят няколко "най-необходими" Е-та и да се избягват.
Информацията действително е много полезна!

# 6
  • Мнения: 349
Мимис ,

Поздравления за труда и желанието да споделиш с нас такава важна и полезна информация smile3501

# 7
  • София
  • Мнения: 3 609
Благодаря,супер полезно  bouquet но това значи ли,че тези които ги няма в списъка са безвредни  newsm78

# 8
  • Мнения: 3 537
Ами не значи,че са полезни, но поне за тези продукти пишеше,тях само са изследвали явно....с две думи да си хапваме повече плодове,зеленчуци, пресни меса и домашно приготвени салдкиши ,сладки, салати и такива, домашна лимонада,или лимонов сок,от  колкото купешки....ето например моя мъж много харесва и купува често от разтворимите степчета...е вече край да забрави да пие вече през ден такова нещо след като прочетох...то пък ако ти се прияде кренвирш да речем някой път ще си вземеш и хапнеш, но да не се консумират толкова често, особено за децата се имаше в предвид.

# 9
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Аз на дърти години си докарах такива хранителни алергии, че не ми се разправя. Алергиолога ми каза да избягвам всички оцветители, консерванти и т.н., разбира се става въпрос за изкуствените, защото и червения пипер е Е Wink. Аз си имам едно картонче в чантата и проверявам всичко, което купувам. В началото ми беше трудно, защото ги има в много продукти, но пък с времето се свиква.

Общи условия

Активация на акаунт