късно захранване ?

  • 916
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 76
Вярно ли е, че ако прекалено късно захраните детето си ( ако е само на кърма) има опасност да не иска да яде друго освен кърмата???Моля ви дайте препоръки за това, защото моята дъщеричка е само на кърма и е на 3 месеца, а на мен ми се иска да се кърмиме още поне 2 месеца преде да я захранвам.?!

# 1
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Няма да се впускам в подробни обяснения...
Само ще ти кажа, че... Болшинството от пишещите и четящите тук са ЗА късното захранване... И освен, че са му поддръжници... Са го приложили и на практика...
Та повярвай ми... Няма такава опасност... Няма голямо дете, което да откара на кърма до абитуриентския бал... Въпреки че, мамите от този подфорум (и тук-там някой татко) често се шегуват на тази тема...
Идва момент, когато детето иска да опита всичко (а и е време)... При някои е на 6 месеца, при други на 8, при трети - дори и след годинката...
Кърми си спокойно детето... Вече всички здравни организации и капацитети препоръчват изключително кърмене до шестия месец...
Това че нашите педиатри не им увират главите (на повечето от тях)... А и това, че приятелките, майките и свекървите са страшен катализатор за ранното захранване на бебето... Не може да промени факта, че кърменето е най-добрият начин за хранене до шестия месец на бебето...
Ако кърменето по някакъв начин "не се случи" или пък майката нарочно е решила да не кърми... Тогава варианта е адаптирано мляко... Но не и кисело мляко или каквото и да е друго - плодови сокове, зеленчукови или плодови сокове и прочие...
Успех с кърменето...! Колкото по-дълго, толкова по-добре...
newsm10

# 2
  • Мнения: 76
Благодаря Simple Smile честно казано се надявах на отговори като този !

# 3
  • Мнения: 1 427
Аз възрастен човек само на кърма не съм виждала.... Laughing

# 4
  • Мнения: 1 691
Аз захраних на 5 месеца и малко (исках на 6, ама не се получи), затова мога от личен опит да те успокоя, че детето си проявява много осъзнат интерес към храна, различна от кърмата. Естествено, основната му храна още е кърмата, но освен това с удоволствие яде каша и налита да опита нещата, които ям аз.

# 5
  • Мнения: 1 440
Подкрепям напълно казаното до тук, но искам да споделя и моите наблюдения. Пламена беше захренена на 5 навършени месеца, в началото без особен успех, после като че ли прояви интерес към зеленчуците, а след това напълно спря да яде каквото и да е друго освен кърма. И сега сме така - вместо да замествам хранене с пюре, аз замествам пюретата с кърмене Mr. Green Това в началото ме объркваше, но сега се чувствам много по-спокойна, защото малката яде не друго, а именно кърма. Аз съм 101% ЗА късното захранване, дори това да означава по-късен интерес на детето към другите храни...коеот може би си е напълно логично...Както една жена ми каза:" Ами като й даваш най-хубавото и най-вкусното нещо на света как очакваш да ги яде тия работи!" с най-добри намерения (Пламена тогава беше на 6,5 месеца)Peace

# 6
  • Мнения: 487
Аз захраних Ян на 5,5 месеца. В началото си хапваше горе-долу добре, но от около 2 седмици е кажи-речи само на кърма. Хапва по няколко лъжички и край  Crazy Предполагам, че е в такъв период, който ще отмине.
Не се притеснявай и недей да насилваш детето, когато го захраниш. Остави го то да те води. Най-важното за него е кърмата, останалото е за да се запознава с нови вкусове. Добре си решила да захраниш късно, това е най-доброто за бебчето. Успех!     bouquet

# 7
  • Мнения: 1 328
Аз захраних на 6 почти навършени (без 2-3 дни). Е, започнахме с каша - хапва я с кеф. После със зеленчуци - засега само морков яде с охота. Паралелно започнах да въвеждам и плодови - почти всички ги хареса, които дадох досега. Но по-натам пак ще се върна на тези които сега не хареса.. Доволна съм че продължава да иска кърмене ПРЕДИ и СЛЕД другите храни Simple Smile

# 8
  • София
  • Мнения: 3 064
Аз захраних на 5, но също суче преди твърдата храна, ако е много гладен и след - за десерт. Нямаме проблем със захранването, но, разбира се, похапва по малко твърда храна  - до 100гр. Вече яде няколко вида зеленчуци, каша, няколко плода. Единствено картофът не му харесва особено, но не го насилвам - да яде каквото му е вкусно!

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Захраних на 5 месеца и половина, но и до сега предимно сме на къма. Яде твърда храна, само когато мама е на работа.  Crazy

# 10
  • Русе
  • Мнения: 170
Вярно ли е, че ако прекалено късно захраните детето си ( ако е само на кърма) има опасност да не иска да яде друго освен кърмата???
Според мен, не е вярно. Имам две деца - едното ранно захранено от втория месец, другото от шестия месец. Все още си спомням колко трудно бе храненето на голямата ми дъщеря, колко злояда бе. Просто не е била готова за твърди храни. Сега малката е почти на 9 месеца, никога не ми е отказвала за тези почти  три месеца, откакто е захранена, яде с апетит твърда храна и дори вече дъвка. А, кърменето....Ранно захранената се отби сама на десет месеца, въпреки, че имах кърма. Вики (малката ми дъщеря) си папка кърма все още на три часа, преди и след хранене с твърда храна, въпреки, че вече два пъти на ден яде по около 100-120гр каша или пюре Peace

# 11
  • София
  • Мнения: 958
Захраних малката на 6 м. с каша, а после със зеленчуково. Сега си хапваме без проблеми. Единствената трудност дойде от това, че избутваше малко по - дълго лъжичката с езиче, поради сукателния рефлекс, но това минава.

Много майки имат чувството, насадено им от лекари и баби, че лишават бебето си от нещо когато го кърмят по- дълго. Което е абсурдно. Малката имаше леки себорейни обривчета, които напълно се изчистиха и лекаря ми каза, че е от това, че се кърмим добре!!! По време на грипа януари, всички в къщи се тръшнахме, а аз с пневмония! А малката само един, два дни беше по сънлива. Кърмих я през два часа тогава и остана здрава!!!

Кърмата е чудо, полезна, не иска да си богат и да имаш пари, не се влияе от реклама и дистрибуция , Божий дар!

# 12
  • Мнения: 988
мога само да добавя че според "дебелите книги" злоядството се появява тогава, когато има борба за надмощие между родител и дете и храната се използва като инструмент в тази борба. Т.е. насилването на детето да яде по-рано откогато то е готово и иска е много по-сигурен начин да си докараш злоядо дете в последствие! А децата, кърмени на поискване, а после захранени и хранени според готовността им, когато и колкото и каквото те искат, като цяло по-лесно се научават да разчитат сигналите на тялото си и избягват по-лесно капана и на злоядството, и на затлъстяването.

От книгите толкова, от живота - дъщеря ми е захранена на 5.5 месеца, сега е на 14 месеца и яде с охота и интерес всичко, но не омита по кило попара на закуска - повече налита на кърмата  Wink Ако това е злоядство... Научи се да дъвче малко по-късно от познатите ни захранени рано, но определено сега се храни по-самостоятелно от тях - може и да е съвпадение...

# 13
  • Мнения: 153
Здравей klimkris!
Освен всичко казано до тук /с което съм  съгласна на сто процента/ само ще добавя следното:
Когато синът ми навърши три месеца педиатърката ни много упорито взе да ме съветва да захранвам, тъй като ако закъснея /той се роди близо пет кг./ щял да развие анемия, нямало да иска да яде после друга храна и т.н. По това време аз по цял ден се ровех във форума и четях всичко що ми попадне... Колебаех се наистина много /както съм сигурна, че се колебаеш и ти/ как да постъпя. Започнах да проучвам различните марки пюрета и ми направи впечатление, че на всички останали, с изключение на българските на Ганчев пише че са за след четвъртия месец. Ще допълня, че Нестле са след шестия, а на ХИП от вътрешната страна на етикета пише, че се препоръчва ИЗКЛЮЧИТЕЛНО кърмене до шестия месец, но ако майката не може да си го позволи може да захрани детето си преди това, но след четвъртия/. Т.е водещите фирми за бебешки храни също ни препоръчват да захраним децата си след шестия, макар че интересът им е друг.
След направените справки попитах педито, разказвайки й какво съм прочела - "кажи ми честно защо трябва да захраня на три месеца?? А тя знаеш ли какво ми отговори "Еми в България всички така захранват!" След този отговор познай кога захраних? - на шест месеца без една седмица, като моето момченце тогава тежеше вече десет килограма. Приди седмица му правихме изследвания и хемоглобина му беше нормален. Така, че ти сама реши!! Grinning

# 14
  • Мнения: 313
Аз се опитах да захраня след 6 месец, но не се получи. Бебо сега едва изяжда по 50 грама пюре (приготвено от мен) за целия ден. В началото се притеснявах, че не иска нищо освен кърма, но като виждам, че се развива добре, даже е и по- едър от връсниците си, които ядад всичко, спрях да се притеснявам. В края на сметка наистина няма дете само на мляко след определена възраст. Да са ни живи и здрави кърмачетата  Hug

Общи условия

Активация на акаунт