Какво има да се види в ...

  • 1 128
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 369
Днес явно съм на тема анкети  Crazy Но на обед на работа се зачетох във форумите и ми станаха чудни някои неща относно мисленето на определени хора. Помогнете ми да ви разбера!  Praynig

Изобщо не ми е ясно защо много хора питат "Какво има да се види в ***" и какво очакват да им се отговори. В повечето градове има поне по 50 забележителности, при това от различен вид. Не е ли по-добре да се осведомите първо сами за основните работи и после да питате: "Наистина ли гледката от Айфеловата кула е толкова хубава" или "Намерили ли сте някое тайно плажче на Майорка"?  newsm78

Смятате ли, че тук може да ви се опишат нещата, за които на съставителите на пътеводителя са им трябвали над 100 страници? Ще се ориентирате ли добре просто по нечии думи (в повечето случаи дори без снимки)? Няма ли да ви е яд, ако пропуснете някаква супер готина забележителност, която е по вашия вкус, но никой не я е споменал.

Последна редакция: ср, 06 юни 2007, 11:24 от Nataliya

# 1
  • Мнения: 13 512
Да, аз също много се дразня от такива тъпи въпроси. Затова винаги си купувам пътеводител. Задължително! И карта на града, в който съм. Закон!
прочитам от България още всичко за местата,които смятам да посетя и после на място се доосведомявам. Никога не тръгвам неподготвена и без програма.  Имам пътеводители за и от всички страни и градове, в които съм била. Български и местни.

# 2
  • Мнения: 369
Браво, Монда, и според мен това е начинът да се пътува!  Hug

За съжаление темата няма голям отзвук, затова сменям заглавието.  Wink

# 3
  • Мнения: 1 937
Според мен, едното не пречи на другото.
Подобно на monda, никога не тръгвам неподготвена. Допълнително споделени лични впечатления обаче, могат само да са от полза.
Така например, благодарение на отзивчивостта и търпението на Eta, която залях с купчина въпроси (при все информацията, с която се бях въоръжила), прекарахме вълшебна ваканция в Алпите.

# 4
  • DE
  • Мнения: 521
Ползвам пътеводител, отделно тръгвам с един наръч принтирани информации - карти, маршрути, бензиностанции (ако съм с кола), магазини, полезни съвети от вече посетили дадената дестинация...
При търсене на хотели ползвам освен това  сайтове като tripadvisor, holidaycheck и т.н.

# 5
  • Мнения: 11 747
Досега не съм си купувала пътеводители,в чужбина съм пътувала само организирано.Много информация съм намирала в нета и най-вече от форуми.Принципно гледам да не досаждам с излишни теми,а повече чета където вече е писано,ползвам и търсачки.
Вероятно някога все пак питам за някои неща не на място и излишно,но в крайна сметка иначе форуми като този биха станали излишни...,а са приятни.
Говорим си за пътувания и ни харесва,какво лошо има в това! Peace

# 6
  • Мнения: 3 423
според мен интернет измества печатните издания,като богатсво и бързина на информацията
много повече инфо намирам за града към който съм тръгнала в интернет (не в този форум обаче)
търся сайт на града и ползвам чуждите тур.сайтове
после в града си купувам пътеводител по скоро по навик
виж карта задължително

# 7
  • Мнения: 2 309
Зависи как пътувам с група или без. Ако сме с група, разчитам изцяло на екскурзовода - да ме заведе, да ми разкаже, ако някой обект ми направи силно впечатление си купувам книжка за него - хем за спомен, хем за по-подробна информация Grinningако сме сами, винаги си подготвям домашното, вадя си от интернет информация за най-интересни обекти, принтирам си я и си я нося, там обикновено си купувам карта със забележителностите. Пътеводител не съм си купувала никога. По принцип не виждам лошо да се питат неща, които са ясни за всички, защото едно е да го прочетеш като суха информация, друго е някой да ти разкаже пресни впечатления, да пусне снимки, да ти "напомпа" малко настроението преди да тръгнеш.

# 8
  • Мнения: 1 299
На 4тото си ходене до Швеция, ей така, на майтап си взех пътеводител. Мислех, че няма да ми трябва, защото все пак бях ходила вече в страната, но понеже този път шеше да е пътуване с кола за дълго реших да взема един... лелелее, добре че го направих Crazy От тогава си взимам пътеводител. Винага сама си организирам екскурзиите и с пътеводителя всичко ми ок. Не е нужно да го купувам - свалям си от нета  Peace

# 9
  • Bristol
  • Мнения: 9 361
Пътеводители и готварски книги не купувам вече Naughty Нета е велико нещо, пък си имам и принтер Wink Добре че са форумите подобни на този  Peace Но аз теми рядко пускам, ползвам стари такива и търся официални туристически сайтове на съответните градове и държави Wink

# 10
  • Мнения: 369
Никой не е казал, че е лошо да се пита във форума, дори напротив. Пресни впечатления и лични коментари могат да бъдат много полезни. Но да питаш ей така "Какво има в ...?" без да си се осведомил сам поне за основните неща, ми се струва меко казано странно. Най-малкото е в твоя вреда, защото хората тук няма как да ти кажат (и най-важното - покажат) всичко. А като прелистваш книжката (или сърфираш из нета) ще добиеш основната представа и ще питаш "Мога ли да обиколя за 1 ден Колизеума, Ватикана и еди-кой си музей?" или "Впечатлени ли останахте от Сикстинската Капела?".

Аз лично имах късмет, че на първото си пътуване бях с приятелка, която беше купила пътеводител и го беше разгледала предварително. На мен изобщо не ми беше хрумвало да ползвам такова нещо и сега като се замисля не знам как си я представях тази нашата екскурзия.  hahaha Явно така сме научени?  Embarassed

Както и да е, надявам се с тази тема повече хора да бъдат подбудени да се информират предварително самостоятелно, за да може после да получат качествена и конкретна информация тук.  Heart Eyes

# 11
  • Мнения: 1 417
Винаги се подготвям предварително от нета и най-вече от мнения, впечатления и препоръки от форуми, отделно от приятели, които са ходили вече. Пътеводител също си купувам на място, но обикновенно той ми е за припомняне, отколкото тепърва да решавам какво ще посетиме.
За мен впечатленията и препоръките на другите са много важни, разбира се всеки си има различни интереси, но като пишеш по дълго по форумите и разбираш с кои потребители имаш близки предпочитания. Понякога обаче пък нямам толкова време да се ровя, защото подготовката за едно пътуване ми отнема много повече от месец ровене, четене, писане и предпочитам `наготово`някой да ми каже Wink В пътеводителите има и доста неща, които може и да пропуснеш, обаче.
А например сега ме подсети, в нито един пътеводител не пише, че Сиктинската капела е на края на музея на Ватикана и не може първо да видиш нея а пък после да се върнеш да разгледаш и самия музей Confused
Дразнят ме само теми, които се повтарят по 100пъти, понякога на една и съща стр

# 12
  • Мнения: 1 724
Доколкото ми позволява времето преди пътуването си набавям необходимата информация от интернет- специализирани сайтове за пътувания, форуми, сайтове на градовете. Дори и пътуването да е с екскурзовод, гледам поне базисно да се запозная с основните забележителности, както и събирам мнения и информация за различните опционни екскурзии, които се предлагат на място ако има такива.

Купувам книжки с описания на забележителностите, с фотоси, пътеводители, карти от различните места, където съм била, но предварително рядко.

От форумите първо преглеждам стари теми и чак тогава ако липсва информация, която ме интересува пускам нова тема. Наистина е много досадно по n-брой пъти да се отговаря на едни и същи въпроси само защото някой го е домързяло да се разрови из старите теми. 

# 13
  • Мнения: 349
Всички, коите сте писали според мен сте от хората, които знаят къде отиват, какво искат да видят и как да го осъществят.
А, Какво има да се види в ...
Задаващите този въпрос бих определила като такива, които или искат да не пропуснат нещо различно от предложенията в пътеводителите, или да се ориентират към най-популярните обекти.
Тъжно ми е, но срещам и друга категория туристи, за които е важно да кажат, че са били там.
По повод подготовката - за мен важи правилото - едно голямо пътешествие започва с едно добро планиране /Fodor's/
И въпреки всичко високо ценя личното впечатление и препоръка.

# 14
  • Germany
  • Мнения: 1 262
Аз задължително взимам сайтсийнг автобуси за разглеждане на града подробно, с обяснения и т.н. Много е полезно и хубаво. Или ако сме на почивка има винаги организирани такива за разглеждане на околностите - също винаги се включвам.
Също винаги имам запланувани места, които държа да посетя. Информацията си я набавям от интернет.

Най- хубаво всеки да си реши какво ще гледа - за мен едно е интересно за друг друго - всеки си има различни интереси.

  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт