Помощ-европейски здравни книжки

  • 776
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 93
Здравей те всички почитате ли на този прекрасен форум!
Искам да питам дали някой знае как стой въпроса със здравните европейски книжки newsm78 и ако нямаш осигуровки имаш ли право на такава книжка и от къде трябва да я вземал.Благодаря ви предварително.

# 1
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Нямам такава.
От застрахователят ми имам само карта и това е, ако ми се наложи да ползвам нещо в чужбина ,официалният документ.

# 2
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
А, за коя страна става дума?
Мисля, че във всяка страна процедурата е различна  Thinking

# 3
  • Мнения: X
такаааа...
за Швеция - няма никакво значение дали плащаш нещо или не - тук данъците са общи, не са разделени на здравни и други
живееш тук - > имаш моменталически достъп до здравната система, без да се налага да плащаш 10 месеца назад нещо си
веднага получаваш и европейска здравна карта, пак без пари и без условия, освен да си резидент тук и да имаш шведско ЕГН
издава се от застрахователната каса - те са отговорни за пенсии, майчинства, болнични и т.н.

почти същото беше навремето и в Дания, с тази разлика, че тази карта важеше и за вътрешна употреба в страната и се издаваше от общината

тези безумия в БГ май никъде ги няма

# 4
  • Мнения: 5 475
Виж тук Wink

http://ec.europa.eu/employment_social/healthcard/index_en.htm

За резидентите в Италия, тази карта е валидна само за спешни случаи,не за лечение в друга страна от ЕС. Peace
Иначе се издава ,ако си легално пребиваващ,няма такива глупости,като плащане на здравни осигуровки всеки месец, както в Бг! Twisted Evil

# 5
  • Мнения: 93
На въпроса за къде ми трябват.Мъжа ми е в Кипър и края на месеца заминавам и аз,та че той ми каза да проверя как стой въпроса за тези европейски книжки,а аз нямам никаква представа за какво става дума newsm78

# 6
  • Мнения: 4 700
Ако живее6 в България и не се осигурява6 няма да ти иzдадат zдравна карта zа чужбина. Иzдават се само на "редовни платци" и важат само zа спе6ни случай.  Попитаи в НОИ или НЗОК. Информация има и на техните сайтове. Как е в Кипър с тяхното осигуряване не zнам.

# 7
  • Мнения: 5 475
КОЙ ЩЕ ИМА ПРАВО ДА ПРИТЕЖАВА ЗДРАВНА КАРТА?

Всички лица, които са осигурени или влизат в персоналния обхват на социалноосигурителната система на държава-членка и имат право на лечение на нейна територия, могат да се възползват от правилата за координация на социалното осигуряване и поради това имат право на Европейска здравна карта.


МОЖЕ ЛИ КАРТАТА ДА СЕ ИЗПОЛЗВА ПРИ ПЪТУВАНЕ В ДРУГА ДЪРЖАВА-ЧЛЕНКА С ЦЕЛ ДА БЪДЕ ПОЛУЧЕНО ОПРЕДЕЛЕНО ЛЕЧЕНИЕ?

Картата ще се отнася само до неотложната помощ, като например счупване на крак, болен зъб, вирусно заболяване или продължаващо лечение при сериозни медицински състояния, като например диабет. Картата няма да се отнася за случаите, когато някой по определена причина реши да се лекува в друга държава-членка. В този случай лечението ще бъде предоставяно след предварително съгласие на институцията, в която лицето е осигурено, или на националната администрация в областта на социалното осигуряване.


целия текст тук:

http://www.mlsp.government.bg/bg/integration/euro/chapter-2/Othe … thins_card_bg.doc

# 8
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Момичетата са ти писали вече. Нямам представа как става в БГ, защото не се осигурявам там. Имам здравна карта от тук  Peace

# 9
  • Мнения: 93
Giorgia Благодаря ти за тази информация също благодаря и на всички които се включиха,а и някой друг съвет още няма да е излишен.

# 10
  • Мнения: 5 475
Няма за какво! Hug
По скоро питай на телефона на НЗОК който е  за консултации на гражданите: 0800 14 800
Достъпът до тази услуга от аналогови телефони (в цялата страна) е на цената на 1 импулс, а от цифрови - разговорът е безплатен.

 Ще получиш най -адекватна информация. Peace
 newsm78   Във всеки случай ,ако отиваш да живееш при мъжа ти и той законно пребивава в Кипър,би трябвало да може там да узакони и теб и съответно да те осигурява.
  Европейската карта може да ти служи само за спешни случаи,като турист. Peace

Успех!  Hug

Общи условия

Активация на акаунт