хайде да си направим сапун

  • 22 906
  • 45
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 591
от дума на дума, от свещи, кошнички, чантички, саксийки и какви ли не още хобита, бръмна и тази муха в главите ни  Rolling Eyes и решихме да пуснем и тази тема Blush
за добре дошли могат да се смятат всички таланти, но и всички ентусиасти  Hug


ето няколко идеи:
една рецепта:
За приготване на 1 сапун:

Към 150 гр. настърган детски или тоалетен сапун (без оцветители и без аромат по възможност), или 4ист марсилски сапун, се прибавя 120 гр. вода. Сместа се разбърква и се слага на водна баня. Използвайте стъклен съд за разтапянето. Внимание: сместа не трябва да завира.
При пълното стопяване се прибавят есенции, оцветители, сухи цветя, разли4ни масла.
Сместа се изсипва в разли4ни форми (от кутии за мляко до форми4ки за пясък) в каквото ви хрумне, но да не е в метални съдове.
След като се втърди се оставя да съхне на въздух поне една седмица, след което може да бъде използван.

наша форумска тема за сапуни от кърма
руски форум по темата
друг руски форум

хайде, вие сте на ход  Rolling Eyes

# 1
  • Добрич
  • Мнения: 1 720
Привет!
Браво за хубавата тема!  Peace  bouquet
Ето какво изнамерих и аз:

"  Ако имате време, а и желание, защо да не се заемете с нещо артистично, но в същото време и практично? Направете сапуни, като оползотворите остатъците, а и зарадвате окото на близки и приятели. По- лесно е, отколкото си мислите. Съберете малки парченца от вече използваните сапуни. Настържете ги с ренде в тенджера и с малко вода ги разтопете на котлона. Докато се вари, трябва енергично да бъркате, за да се получи гладка маса. Когато привършите с варенето, добавете есенция по избор и безвредни оцветители (напр. боя за яйца). Това, което ви остава е да намерите различни формички, в които да излеете течната маса. Оставете я да изстине и оригиналните ви сапуни са готови.
   Ако искате да приличат на сладкиши, преди да излеете течната маса, поставете във формичките парченца от цветни глицеринови сапуни.
   Ефектни са и сапуните декорирани отгоре с листа от растения.
   Ако изсипете сапунената маса във формички за пясък, ще получите закачливи рибки, звездички, сърчица и детелинки. А във формите за лед- кубчета и топчета.
   Поставете сапуните във весела торбичка, която можете да измайсторите от старо парче басма, ако искате да направите ефектен подарък на приятели."

Приятно майсторене на тези, които ще се захванат с тая "краста"!  Wink Hug

# 2
  • Мнения: 679
Ама сериозно ли сега и сапуни ще правим  Laughing Идвам и аз да помагам

# 3
  • Мнения: 1 941
Само да не правите от тоя с кърмата. Не, че нещо против ... ама все пак  Stop

# 4
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Сапун от кърма
Специално за кошничката Grinning

# 5
  • Мнения: 555
Запис !  bouquet

Не знам дали ще ми остане време, но пък много обичам да чета..........
 Hug

# 6
  • под тепетата
  • Мнения: 149
Идеята е супер, може дори и аз да  се пробвам, защото моят мъж оставя доста големи парчета от сапуна, които вече не иска да ползва. Само че в единия пост имаше идея за оцветяване с боя за яйца, но тя нама ли да цапа ръцете? Нали като боядисвам яйца по Великден, после си ходя с цветни пръсти поне 2 дни ако не използвам нещо по-агресивно за миене. Сигурно има някакви специални багрила, както по чуждите сайтове за свещи говорят за някакви оцветяващи таблетки. На които , между другото, нищо не им пречи да са пак за яйца, но нали свещта много не се пипа и там няма как да се боядиса човек.
  Ще трябва да си преровя познатите, май някой работеше в такава фирма за хранителни добавки и есенции - страшно харесвам как миришат плодовите глицеринови сапуни. Та ми идва идеята за есенциите за сладкиши - сигурно ще станат?

# 7
  • Мнения: 2 591
а с боите за сладки няма ли да стане  newsm78

# 8
  • Мнения: 3 810
Момичета, понеже имам и други страсти, искам да ви предупредя, че боята за яйца и сладкарската боя съдържат някои Е-та, забранени в много страни. Не бих използвала такава...
Бих ви препоръчала отвари от разни естествени оцветители, макрче не знам как ще въздейства на сместа
спанак или коприва за зелено, червено цвекло- розово, цикламено...
листа от лук newsm78

В момента само чеша клавиатурата от скука, не ми обръщайте внимание...

# 9
  • София
  • Мнения: 1 802
Тука вече и аз ще се пробвам.   Mr. Green

Самата есенция няма ли да оцвети? Аз си наумих моя сапун да мирише на люляк, ако намеря такава есенция няма ли от нея да стане лилав?

# 10
  • Мнения: 252
Не знам дали от есенция може да се оцвети. В руския форум пи6еха, 4е се използва сок от морков за оранжево, цвекло за 4ервено, куркума за жълто и златисто. Аз си мислех за отвара от някакъв 4ай, например от 4ервени плодове дали Ще стане 4ервен сапуна? Rolling Eyes А, съЩо и кафе и канела върШат работа за кафяво. 

# 11
  • Мнения: 555

Тука вече и аз ще се пробвам.   Mr. Green

Самата есенция няма ли да оцвети? Аз си наумих моя сапун да мирише на люляк, ако намеря такава есенция няма ли от нея да стане лилав?

Познанията ми в тази област са достта повърхностни, но .....
Есенциите не придобиват цвета на растението (продукта), от който са получени.
Методите им за получаване(извличане) са много - студен и топъл извлек, чрез пресоване , екстракция и т.н......... дрън дрън дрън
Накратко:
Аналогично сравнение - вари се ракия от череши - цветът й не е пурпурен, а безцветна течност .... жълтият цвят на ракията се получава като се оцвети или се кисне с различна дървесина .... дъб, слива, черница и др. По същия(е... по подобен) начин се извлича етеричното масло от розата

Естествени оцветяване може би ще се получи ако маслото (олиото, маста....), се използва за извличане на цвета от растението - (недостатък и аромата) - жълт кантарион, коприва, брош, айважива ......... , но дали ще се запази при контакта си с содата каустик  newsm78 и на какво ще вони после  Sick
или със спиртно подобни да се извлекат и после да се изсушат и полученото да се използва за оцветител......дълги и широки.....

Иначе това са основните методи (по научному описани от лаик hahaha bowuu)

# 12
  • Мнения: 1 426
Тези на Къдрокоска и аз ги правя от край време в едни пластмасови формички за сладки, жалко, в момента нямам да покажа! Но общо взето бързо ми се събира материал, че у нас доста големи парченца остават. Но есенции и оцветители не съм използвала - нали, ако оцветяват сапуна, ще ми оцветят и ръцете.
Но сега се замислям - защо зеленият сапун не ми прави ръцете зелени? Мами-химички, обяснете!

# 13
  • Мнения: 3 550
Сега ако не използвам замразената кърма с изтекъл срок на годност, няма кога. hahaha

# 14
  • Мнения: 2 591
Сега ако не използвам замразената кърма с изтекъл срок на годност, няма кога. hahaha

давай, и да покажеш скоро резултати  Rolling Eyes
ние да ви кажа честно напоследък преминахме на течен сапун, но откакто ми бръмна тази муха, обмислям идеи  Blush

Общи условия

Активация на акаунт