Tie-and-dye?

  • 6 683
  • 103
  •   1
Отговори
  • Мнения: 552
Отдавна си падам по така нареченото tie-and-dye - в свободен превод, да кажем - вид художествено боядисване на текстил, но чрез потапяне в различни бои, а не специално рисуване или други по-специални и трудни техники като батик например.
Извинявам се, ако има такава тема, която съм пропуснала... в такъв случай моля за линк  Simple Smile
Иначе идеята ми е да започна такава, за да си споделяме техники и други подобни, тъй като моите са доста ограничени, уви...  Whistling
Правила съм многобройни опити, но май имам само една снимана дрешка в момента - слагам линк за идеята  Simple Smile Иначе се имам себе си в такива дрехи на множество снимки, но не са правени с цел да се откроят ефектите...  Crazy

# 1
  • София
  • Мнения: 1 983
Това не е ли батик? Връзване на възелчета и потяпяне в боя?
 Определено ми харесва резултата.
С какви бои си го правила? Ккакв е точно техниката?

# 2
  • Мнения: 1 065
и аз за батик си помислих. Много добре ти се е получила дрешката. На времето Бригита Чолакова в Телевизионен неделник показваше разни такива неща. Леле, колко съм остаряла  Mr. Green
И аз ще се радвам на подробности.

# 3
  • Мнения: 552
Това не е ли батик? Връзване на възелчета и потяпяне в боя?
 Определено ми харесва резултата.
С какви бои си го правила? Ккакв е точно техниката?

Ами с най-нормални обикновени български текстилни бои от павилиончетата за джунджурии  Laughing
Аз го правя точно по този начин - връзване, но не на възелчета, а с връвчици на определени места, и потапяне в различни бои. Но мисля, че има още много тънкости, които не съм могла да усвоя... примерно, използват се восък и други екстри. Виждала съм онлайн страхотни неща...
Мен в момента май основно ме вълнува как точно да докарам определена форма, различна от типа "кръгче-звезда-слънце", или просто преливащи се ивици и петна... Примерно, имам една блузка от секънд-хенд, отпред изтипосана със сърце, направено по този начин  Simple Smile ама как точно става това...  newsm78
Иначе имам и още някакви неща за показване, примерно една пищна рокля  Laughing много си ги харесвам, само дето в момента ми се струват доста еднотипни... понеже нали луд на шарено се радва  Joy не знам защо, но за мен шарено явно означава да има червено, жълто и зелено, и всичките ми "творения" са в тая гама...   Whistling

# 4
  • Мнения: 552
и аз за батик си помислих. Много добре ти се е получила дрешката. На времето Бригита Чолакова в Телевизионен неделник показваше разни такива неща. Леле, колко съм остаряла  Mr. Green
И аз ще се радвам на подробности.
Направо ме уби с тая Бригита Чолакова  Crazy Не че и аз не съм от тая възрастова група де... много добре я помня - макар че това конкретно предаване съм го пропуснала  Laughing Моят интерес към тези красоти май по-скоро идва от дългогодишните ми хипи-уклони  Peace
Що се отнася до терминологията - май батик е различно ... макар и на същия принцип, е доста по-сложно и художествено  Crazy Това "tie-and-dye" май е измислено специално да изразява по-елементарния начин за бързо правене на шарени дрешки - само връзваш и боядисваш Simple Smile
Във всеки случай, много бих се радвала на тема и за батик - там много повече неща бих научила... Изобщо, като чета прекрасните неща из този форум (най-много ме запалиха скрапбукингът и декупажът, и явно далеч не съм само аз  Laughing), почва да ме терзае защо при нас няма такива курсове... С удоволствие бих ходила, също и на частни уроци  Peace
А за подробности от моя опит - с удоволствие... дори бих снимала стъпка по стъпка и качвала, стига някой да се интересува - на мен ми се вижда елементарно и ми е трудно да преценя дали би било от полза за някого...  newsm78

Последна редакция: пн, 11 юни 2007, 10:01 от indian rose

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 1 879
Чудесна идея  bouquet
Дай малко повече инфо, а и покажи останалите неща -нищо че са в една гама - тя и на мен ми е любима
Ако може обясни и повече за боите - заинтригува ме с тези павилиончета за джунджурии

# 6
  • Мнения: 552
Чудесна идея  bouquet
Дай малко повече инфо, а и покажи останалите неща -нищо че са в една гама - тя и на мен ми е любима
Ако може обясни и повече за боите - заинтригува ме с тези павилиончета за джунджурии
Току-що установих, че мъжът е замъкнал семейния цифров апарат във Варна, където е в командировка  Crazy но като се върне, т.е. в сряда, ще снимам, каквото намеря, и ще качвам (най-малкото, онази въпросна пищна рокля, за която обяснявах  Peace)
Също тогава бих могла да боядисам нещо във форумна чест, и да снимам някак си етапите... ще го измисля  Grinning
А за павилиончетата - знам ли при в другите градове дали има такива... В София има едни еднакви сини метални павилиончета на различни места из града - не знам дали са на една фирма, но в тях има общо взето едни и същи неща... от батерии, носни кърпички и билети за транспорта до китайски играчки и други подобни джунджурии - та там продават от най-обикновените български текстилни бои, по 1 лв. кутийката - едни малки кутийки, явно доста старо производство (поне така изглеждат) - на всяка от тях пише, че е за 10 л вода (с добавяне на сол - има си упътване на кутийката), ама аз вече във всякакви концентрации и варианти съм пробвала  Joy както и смесици на цветовете... Никак не са лоши - има също оранжево, лилаво, кафяво и други смесени, а не само основни цветове  Peace
Сигурно и на други места ги има... не само в тези будки - не съм съвсем сигурна обаче в какъв тип магазини трябва да ги търси човек...  newsm78

# 7
  • Мнения: 2 924
страшно ми харесва блузката
Чакам с нетърпение урока ти:)

# 8
  • Мнения: 552
страшно ми харесва блузката
Чакам с нетърпение урока ти:)
Благодаря  Heart Eyes много сте мили... направо се почувствах като някакъв майстор  Crazy и още повече се амбицирах да правя нещо като урок  Peace

# 9
  • Мнения: 6 991
Тая блзука ми харесва Grinning Жалко, че не се виждам да направя такова нещо...
Давате страшни идеи обаче...

# 10
  • Мнения: 552
Тая блзука ми харесва Grinning Жалко, че не се виждам да направя такова нещо...
Давате страшни идеи обаче...
Абе девойко... естествено, че можеш да го направиш  Peace наистина е елементарно...
Я ми ела на гости, ще правим заедно  Peace сериозно... Знам, че си фен и на дечицата - моето е особено къдраво и весело, ще ти хареса  Sunglasses ще ни се пречка през цялото време, гаранция...  Joy

# 11
  • Добрич
  • Мнения: 1 720
Хей, много красива блузка! Бравос! Темата е страхотна! Бих пробвала и аз! Ще чакам да видя и др. ти творения и урока.  Wink  Peace  bouquet

# 12
  • Мнения: 552
Хей, много красива блузка! Бравос! Темата е страхотна! Бих пробвала и аз! Ще чакам да видя и др. ти творения и урока.  Wink  Peace  bouquet
Ей, много ви се радвам... и сте се събрали все девойки, които съм си "харесала" от други форуми и теми  Hug ама то май е нормално да имаме и други общи неща, след като сме намерили едно  Peace
А що се отнася до блузката - тя е един вид семейно творение  Laughing Ръкавите са тъкани от прабаба ми, дантелите ги е плела майка ми, а цветовете - от мен  Peace

# 13
  • Мнения: 6 991
 Laughing Е как да откажа на такава покана Mr. Green Като се върна от Брест, обезателно ще се възползвам.
Моята идея беше, че тук в тая квартира просто няма как, да им плескам на хората из банята Sunglasses
Иначе бих се наплескала до ушите.
И да си спретна едно виртуално магазинче Laughing Напоследък много ми се иска да имам виртуално магазинче, ама нямам какво да продавам Crazy

# 14
  • Мнения: 552
Laughing Е как да откажа на такава покана Mr. Green Като се върна от Брест, обезателно ще се възползвам.
Моята идея беше, че тук в тая квартира просто няма как, да им плескам на хората из банята Sunglasses
Иначе бих се наплескала до ушите.
И да си спретна едно виртуално магазинче Laughing Напоследък много ми се иска да имам виртуално магазинче, ама нямам какво да продавам Crazy
Аааа, изобщо не знаех, че си в Брест  Simple Smile добре звучи...
Впоследствие видях, че не си отишла още - но нищо, това не пречи да разправяш, като се върнеш  Peace
За наплескването - има такава опасност, наистина  Laughing понеже не си падам много по ръкавиците, в смисъл че не се сещам да си сложа, често си ходя с разноцветни нокти  Joy
А това за магазинчето звучи много добре... абе ние защо заедно не спретнем нещо на тая тема?  Peace Примерно - виртуално магазинче на форум Хоби, нещо такова...  Sunglasses Изобщо не се притеснявай какво ще продаваме - като гледам, тук не липсват таланти и идеи  Peace Аз също периодично се тръшкам, че желанието ми в тия артистични сфери далеч надхвърля способностите... ама какво от това, след като ми доставя удоволствие  Peace

Последна редакция: пн, 11 юни 2007, 20:24 от indian rose

Общи условия

Активация на акаунт