Майки в Дания

  • 40 056
  • 274
  •   1
Отговори
  • Мнения: 402
Здравейте!
Аз сам нова в site. Търся майки, живеещи в Дания, Ютландия. От 8 години  съм в DK,имам две деца. Проблемите на двуезичието, образованието и възпитанието ме интересуват. Ще се радвам на нови контакти.

# 1
  • Мнения: X
привет от една бивша датска мама
ние живяхме 2 години в Копенхаген - Фредериксберг
този град ни остана в сърцата
лек ден

# 2
# 3
  • Мнения: 402
Благодаря за отговорите. Все пак се надявах да са се появили и нови майки, по- точно живеещи в Ютландия. 

# 4
  • Мнения: 1 299
Тук съм засичала 2 - NikiFin и tornerose
от Ютланд незнам да има, или поне не пишат

# 5
  • Мнения: 29
Здравейте, аз живея в Дания вече 4 години! Намирам се в Aalborg. Омъжена съм и чакаме бебе през януари.
Знам, че се организират разни български сбирки в Århus, но така и още не съм ходила.
Ще се радвам да се запозная с повече датски мами!
Поздрави!

# 6
  • Мнения: 402
За информация на живеещите в Ютландия, това е адреса на Бълг.датското дружество в Århus:

Kulturforeningen Danmark-Bulgarien
v/Simon Leunbach
Vestre Ringgade 226
8000 Århus C
tlf. 86 184279
email: info@dan-bul.dk
www.dan-bul.dk

# 7
  • Мнения: 17
Здравейте мами в Дания! Много се радвам, че успях да ви открия Hug , защото имам въпроси към вас. Първия е заплаща ли се раждането в Дания? Прегледах много сайтове, обърнах много информация, но не открих някъде да пише, че се заплаща, а и си ходя на безплатни прегледи благодарение на европейската здравноосигурителна карта, понеже сме от 2 месеца в Дания и още не сме готови с всички документи! А моите съмнения за заплащане по раждането ги породи една позната, която е от доста време в Дания! Каза ми, че нейната етърва е родила и са платили 17 000 крони. Малко съм объркана и очаквам вашите отговори! Благодарна съм ви от сега!  bouquet

# 8
  • Мнения: X
докато живеехме там (до 2002) беше безплатно ако си включен в системата, т.е. имаш датско ЕГН
защо не питаш там, където те следят
те би трябвало да знаят най-добре
леко раждане

# 9
  • Мнения: 29
Здравей Berlinetta, раждането в Дания е безплатно, както каза Joel, ако си включен в системата и имаш т.нар. жълта карта (датско егн). Не знам как стои въпроса, ако си само с туристически статус, но след като вие си чакате документите, предполагам че скоро ще ги получиш и няма защо да се притесняваш! 
Не знам защо твоята позната е платила и то толкова много (да не би да е свързано със взимането на стволови клетки? Доколкото знам се заплаща на фирма, която не си сътрудничи с болницата). По принцип всички раждат в държ. болници, но наскоро научих, че има и частни в четирите най-големи града, не знам дали имат родилно отделение, но ако да, предполагам че можеш да си платиш да раждаш там.  Кой знае- може пък там да правят и секцио по желание.
Поздрави!

# 10
  • Мнения: 17
Здравей amielle! Значи в случая само съпругът ми работи и засега имаме само на хартия жълта карта. Трябва да се пратят документи в общината от където е, те съответно да изпратят отговора си към общината, където сме регистрирани в Дания и след това с разрешението за временно пребиваване ще се издаде пластмасовата жълта карта. Понеже чуваме всякакви изказвания по въпроса кой колко чакал за жълтата карта и се притеснявам да не би да дойде моментът за появяването на бебчо, а ние още да си чакаме документите. Притеснява ме още един факт. Кандидатствах за работа на 2 пъти, но ми отказаха, понеже съм бременна, а работата била тежка за бременни. Та въпроса ми е дали ще ми се полага някакво майчинство? Наскоро прочетох на едно място, че минимумът бил 8300 крони на година за деца от 0-2 годинки, но незнам колко е вярно. Благодаря на всички за отговорите! newsm51 Радвам се, че ви има  spoko

# 11
  • Мнения: 29
Berlinetta, не знам от колко време сте тук, но след като съпругът ти работи и имате разрешение за работа и пребиваване, просто идете до общината (kommune) и кандидатствайте за т.нар. жълта карта. Кажете че чакате бебе и питайте колко време отнема. Но доколкото аз си спомням преди 4 години ми отне най-много месец. Жълтата карта изпълнява ролята на социална осигуровка- на нея имаш името, адреса и телефона на личния ти лекар (избираш си го от един списък с имена, който ти дават в общината при подаване на документите за жълта карта). Това егн/жълта карта те регистрира в датската система и ти е необходимо в повечето случаи, когато общуваш с институции. Когато го получиш, ще се обадиш на личния си лекар, ще си запазиш час и той ще те регистрира като бременна, съответно ще оформи необходимите документи за раждане, женска консулация (там си общуваш само с акушерките), изследвания, видеозони (само 2 при нормално протичаща бременност) и т.н.
Питай, ако те интересува нещо, че така може и да пропусна нещо! Thinking

# 12
  • Мнения: 17
Здравей миличка! Тук сме от около 2 месеца. Значи в момента имаме разрешение за работа /на съпруга ми/. Той работи в ISS - една от предварително одобрените фирми за даване на разрешение за работа. Така, че наскоро подадохме документи за временно пребиваване. А на тази хартиена жълта карта пише CPR номера, къде е издадена, адреса на съпруга ми в България, валидността за една година, nationalitetskode и подписа му. Мисля следващия път като отида на преглед просто да ми обяснят за тази наша хартиена жълта карта. Praynig

# 13
  • Мнения: 29
Такааа... Значи щом съпругът ти има разрешение за работа би трябвало да има и такова за временно пребиваване (двете се дават накуп, аз поне не знам друг случай, освен да имаш разрешение за пребиваване без такова за работа). Защо тогава сте кандидатствали за разрешение за пребиваване? Или може би то е за теб? Или нещо аз не загрявам  newsm78   Embarassed  След като има CPR number, дори на хартия (значи си е официално регистриран в Дания)- идете в комунето да му изкарат пластмасовата карта с доктора. Не знам как стои въпросът с твоя статус като съпруга. По принцип ти трябва да имаш твой личен CPR number, който получаваш след като имаш временно разрешение за престой (без значение дали са ти дали такова за работа). Може би точно за такова сте кандидатствали? Виж този сайт: http://www.nyidanmark.dk/en-us/frontpage.htm Toва е официалния сайт на имиграционните- би трябвало да намериш инфо за вашия случай (обърни внимание, че нас ни пишат като нови членки на ЕС и там има някои различия).

# 14
  • Мнения: X
berlinetta, ти би трябвало също да имаш статут с право на пребиваване и работа докато той има
когато той се регистрира в общината, ти не се ли регистрира заедно с него
на нас при това първо регистриране веднага ни дадоха разпечатки с датските ЕГН-та
после вече се изчакахме за жълтите карти
но детето беше доста болно през този период и съм ходила на лекар без да плащам, само с разпечатката с ЕГН и не са правили проблем

Общи условия

Активация на акаунт