Яйчникова дисфункция

  • 2 420
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 364
Имам нужда от съвет и подкрепа! Не мога повече, тотално съм паднала духом! Иска ми се да зарежа всичко! Cry

Днес бях на преглед - вагинален ехограф. Ден от цикъла - 8-ми. Резултат - наличие на множество малки фоликули, няма доминантен. Месечното кръвотечение още не е свършило, при положение, че най-дългия ми цикъл до сега е бил 5 дни.
Миналия месец пих Оргаметрил по схема - от 13 ден, 2x1 - 15 дни. Приемах този медикамент, заради фоликул, който беше по-голям за периода и не нарастваше, нямаше изгледи да руптурира.
Имаше наличие на още 5 по-малки фоликула в същия яйчник, следствие на което имах болки от раздуването му.

Зацапването започна още на 25 ден от миналия цикъл.
Отидох на преглед след 9 дни закъснение, видя се течност от спукала се фоликулярна киста.
Дойде ми на следващия ден, кръвотечението беше доста обилно, в продължение на 5 дни, а от 3 дни е слабо. Надявам се до ден, два да спре.

Гинекологът ми каза нещо от рода - съмнение за склерозирал яйчник, пусна ми Естрадиол и FSH. Попитах го, дали не е късно, защото тези хормони се изследват 3-5 ден от цикъла. Той отговори, че за моя случай до 11 ден е допустимо. Не разбрах точно, защото се ошашавих. Sad
Каза ми, че от изследванията ще стане ясно, дали ще преминем към лапароскопия или към прием на Утрогестан.
Пощуряла съм! С всеки преглед става все по-лошо! Побъркала съм се, не зная какво да правя. За пръв път съм толкова отчаяна.... Cry

Някой имал ли е такъв проблем? Колко време отне лечението? Зная, че всеки случай е специфичен, но имам нужда от малко надежда! Cry Cry Cry
 Tired

# 1
  • Мнения: 4 298
Мила, опитай се да се успокоиш!
Докторът ти е казал в какво се съмнява, но това не значи че имаш такава диагноза. Аз за себе си колко неща съм чула, не е истана просто.
Направи другия цикъл основните репродуктивни хормони: FSH, LH,Estradiol, пролактин, както и щитовидните TSH И FT4. Но в правилния срок 3-5 ти ден. /Дори да не са по касата, ще ти излязат към 70 лв./
Не се отчайвай!

# 2
  • Мнения: 364
*vera ,
 Благодаря ти! Hug
Не ми се чака, докато лекуващият ми лекар ми назначи пълни хормонални изследвания. Мога ли сама да си ги направя? Ако кажа, че искам да изследвам тези хормони, точно както си ги написала, дали ще ми пуснат изследване? Извинявай за тъпия въпрос, но не ми се чака повече! Ако трябва, ще си направя хормоналното изследване на своя глава и ще занеса резултатите при гинеколога! Нали няма проблем, ако сама го направя, без направление? newsm78
По-спокойна съм вече. Обхвана ме апатия, не ми пука, каквото ще да става!
Срам ме е от себе си! Има толкова жени, с къде, къде по-сложни проблеми, а аз само мрънкам.... Embarassed

Благодаря за подкрепата! Heart Eyes Имах нужда от нея! Hug

# 3
  • Мнения: 1 369
Нямаш никакви проблеми да отидеш в която си пожелаеш лаборатория и да си изследваш каквото си искаш. Никой няма да ти държи сметка за това,нали си плащаш... Обаче доколкото знам,тези хормони се изследват до 5я ден.  Това дето ти го е казал за 11-ти ден в твоя случай за първи път го чувам, явно си по-особен случай:))) Не се наемам да давам компетентно мнение,естествено, има хора учили доста повече и повече знаят. Ако нямаш доверие на доктора си, просто потърси още едно мнение.

# 4
  • Мнения: 364
KikiNiki ,

Благодаря за информацията!   bouquet
Така ще направя - ще си пусна изследвания и направо ще занеса резултата.
Вярвам на гинеколога си. Той е изключително внимателен и добър специалист. Той ми обясни положението, но, пусто - първо, бях се шашнала и повечето неща са ми като в мъгла, после - някой термини не ги разбирам. Той си ми обяснява винаги и то доста обстойно, ама..... ooooh!
Ако се усъмня в нещо, със сигурност ще потърся второ мнение.  Peace

# 5
  • Мнения: 4 298
Аз също съм за второ мнение. Диагнозата е много сериозна и трябва да се потвърди поне от двама специалисти. Не познавам историята ти, но само на база две фоликуметрии да се правят такива заключения ми е странно, пък и веднага лапаро...
Само FSH сам по себе си трудно може да даде информаиця. Обикновено се пуска двойката хипофизни хормони FSH/LH и по тях косвено се съди за състоянието на яйчниците.

# 6
  • Мнения: 3 376
Сънрайз,
И аз мисля, че подобна диагноза, поставена на базата на фоликулометрия 2 цикъла, е абсолютно съмнителна. Не може от непукане на фоликули да се правят изводи за склерозирал яйчник. Освен това, може би Оргаметрила допълнително ти е объркал цикъла. Ако имаш склерозирал яйчник, репродуктивните ти хормони би трябвало да са абсолютно извън норми. Не разбрах и защо ще преминавате на Утрогестан евентуално  newsm78 Как би могъл да излекува непукането на фоликули...

# 7
  • Мнения: 4 298
И утрогестана и оргаметрила са препарати, аналози на прогестерона.
Разликата е в пречистването и технологията.

# 8
  • Мнения: 364
Чета ви и се опитвам да мисля логично!
Значи, гинекологът ми каза, че пуска тези два хормона, за да установи, защо излющването на лигавицата още продължава /вече 9 ден/.
Какво да ви кажа, и аз съм доста объркана. Tired
Гинекологът ми не е поставил диагноза, той само казва евентуално, ако стане това и това - ще последва това и това.
При една сигурна диагноза, ще търся второ мнение със сигурност.
Сега още търсим причините.

По принцип, Оргаметрил-а трябваше да премахне фоликулярната киста. Тя се спука, но чак след 9 дни закъснение. Целта на лечението с Оргаметрил-а беше, да се подтисне яйчниковата функция, с цел постигане на down regulation ефект. Да, ама не се получи при мен.
Възможното обяснение - Аз, като първа патка, пиех билки - преди 4 месеца. Уж по-бързо да забременея. Може би яйчниците ми са работили добре, а с приема на билки, те са станали лениви. При спиране на билките, те просто отказват да работят нормално. Затова се опитваме да ги подтиснем, предполага се, че после ще си възвърнат нормалната функция.
Няма нищо по-лошо от това, човек сам да си навлече проблемите.
Направо съм си за бой! #Cussing out

# 9
  • Мнения: 3 376
Ей, ей, не бързай със самообвиненията!  Naughty Не вярвам билките да направят яйчниците лениви. Всички ние тук сме с репродуктивни проблеми, и на мен лично не веднъж ми е минавало през ума, че може би сама съм виновна за всичките си проблеми. Но истината е, че дори лекарите не знаят на какво се дължат подобни проблеми - та от къде ще знаеш ти от какво се е получило? Избий си подобни саморазрушителни мисли от главата. И без друго понасяме достатъчно болка от неуспехите и разочарованията, та само грозни самообвинения ни липсват. Поразсъждавай спокойно. Изчакай резултатите от хормоните и потърси и алтернативно лекарско мнение.

# 10
  • Мнения: 364
Гризка ,
Благодаря за съветите и за подкрепата! Hug
Ще те послушам и ще изчакам резултатите. Тогава ще реша, какво да правя.
Ще се опитам да не се поддавам на саморазрушителни мисли. Каквото има да става, ще стане! Peace


Пожелавам повече късмет на всички!   bouquet
Още веднъж, благодаря ви за подкрепата! Толкова съм благодарна на хората в този форум! Незаменими сте! Hug

# 11
  • Мнения: 4 298
FSH е хипофизният хормон, който подтиква яйчника да образува доминантен фоликул. Как по него ще се съди защо и как реагира лигавицата ми е трудно да разбера, но се надявам твоя лекар да знае.
Това, че някой е добър гинеколог, не винаги за съжаление значи че разбира от ендокринология и репродуктивна медицина.
Относно подтискането и т.н, аз лично от опит съм на мнение, че няма голям ефект. Но това беше при мен. По-склонна бих да остана няколко цикъла без лекарства и тогава да се правят заключения.
Не се самообвинявай! С нищо няма да ти помогне това и не се настройвай зле от начало.
Пусни си репродуктивните хормони и щитовидните и тогава ще го мислиш.
Стискам палци хормоните да са наред!

Общи условия

Активация на акаунт