Рядка кръвна група

  • 3 251
  • 6
  •   1
Отговори
Аз съм много рядка кръвна група А2Б-При нужда може ли да се прелива друга кръв или само тази,която си.Много съм притеснена и все си мисли,че ще ми се случи нещо лошо,защото няма да могат да ми намерят при нужда.Ако има запознати бихте ли ми дали информация за евентуалните възможности при кръвопреливане.

# 1
  • Мнения: 128
Аз мисля че нулевата кръвна група може да се прелива на всички кръвни групи.Ако някой знае нещо повече ще се радвам да науча и аз.

# 2
  • на село
  • Мнения: 3 897
0 -  би трябвало да може, понеже е универсален кръводарител.
Обаче свекърва ми също е АВ -  и когато и се налагаше преливане искаха от същата група.

# 3
  • Монтана
  • Мнения: 1 010
Специално за АВ искат същата защото е много рядка и нали разбирате, че болниците нямат никакви запаси от нея. Само 4 % от населението е с тази кръвна група. Аз съм АВ (-).

Последна редакция: ср, 13 юни 2007, 23:03 от evlogieva

# 4
  • Мнения: 482
До колкото знам 0 може да се прелива на всички, но до определени милилитри - не си спомням дали бяха 200 или 500.

# 5
  • Мнения: 216
От 0 може до 300мл,а после се прелива от същата кр група

# 6
  • Мнения: 3 205
На кръвна група АВ би трябвало да може да се прелива от всяка кръвна група (АВ, А, В и 0), защото в кръвния серум на получателя липсват аглутинини анти-В и анти-А (тези аглутинини унищожават съответно кръвни клетки от донори с група В и група А, щом липсват - значи кръвта от подобни донори се приема без проблем).
На кръвна група А или В се прелива от кръвни групи съответно А и 0 или В и 0.
На кръвна група 0 може да се прелива само от донор със същата кръвна група, тъй като в кръвния серум на получателя присъстват и двата аглутинина - анти-А и анти-В и те унищожават кръвните клетки от групи А, В и АВ.
Когато се прелива кръв от различна кръвна група, обикновено се прелива малко количество.
За резус фактора - на човек с + резус фактор може да се прелее кръв с + и - резус фактор без проблем. На човек с - резус фактор се прелива само кръв с - резус фактор.

Общи условия

Активация на акаунт