Учите ли децата си да уважават чуждата собственост?

  • 1 514
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 858
Та това ми е въпроса?! В последно време много често наблюдавам майки на които не им пука особено децата им какво правят. Оставят децата си да вилнеят както си поискат (да взимат чужди играчки без да питат например но не само това). Аз смятам, че ние родителите  трябва да научим децата си да уважават чуждата собственост като например попитат "може ли" преди да пипат. Как правите това вие и правите ли го въобще?

# 1
  • Мнения: 223
Съгласна съм с теб,нали знаеш обаче,че всичко е въпрос на възпитание от една страна,но на едно малко детенце неможеш да му обясниш за чуждите играчки например,а ако неговори няма как да си поиска нещо чуждо.Вече ако е по-голямо можеш да му направиш забележка или да му обясниш.Моето дете винаги пита..но е по-голям и разбира

# 2
  • Мнения: 46 437
Иска ми се, но ситуацията на нашата площадка е такава, че това е невъзможно.

# 3
  • Мнения: 25 447
По въпроса - да.
Но примерът ти ме умили. Да видиш като тръгнат на училище какво става!  ooooh!
Хайде, да не ви отчайвам съвсем...  Stop

# 4
  • София
  • Мнения: 888
Ако някой може да ми каже как може да се накара едно двегодишно дете да не пипа чуждите играчки ще съм му много благодарна PraynigУча я да не хвърля чуждите играчки, да ги връща, но като си играе взима играчки и на други деца  и  е невъзможно  да  й обясня просто така,че трябва да пита при всяко взимане.

# 5
  • Мнения: 27 524
Твърдо да. Обяснявам кое може и да чака за Да, ако не е сигурен. Дори вкъщи с поглед пита и изчаква да кажа може ли да вземе нещо или не, което знае, че по принцип не е разрешено - чаша, вилица, нещо сладко преди ядене. Засега е така, занапред не знам...  Simple Smile

# 6
  • София
  • Мнения: 6 999
Ако става думи за играчки по площадките - Аз питам вместо нея може ли. Смятам, че това е начинът и тя да се научи да пита. Но под това не разбирам 'уважение на чуждата собственост"... Иначе не разрешавам да руши, да удря, блъска и прочие...вандалщини.

# 7
  • Мнения: 967
Ако става думи за играчки по площадките - Аз питам вместо нея може ли. Смятам, че това е начинът и тя да се научи да пита. Но под това не разбирам 'уважение на чуждата собственост"... Иначе не разрешавам да руши, да удря, блъска и прочие...вандалщини.


И ние така правехме, като я видех да взима чужда играчка, взимах я за ръка и ходехме да питаме. Обратното също - ако някое дете и вземеше играчка без да пита и тя видимо не искаше да я даде, отивах, вземах играчката и казвах, че първо трябва да попитат дъщеря ми дали може. Ако тя не разрешаваше, предлагахме друга играчка. Моята така много си даваше играчката "на заем" и "за малко". Май че действаше! Други майки не са се сърдели на моя подход.

# 8
  • София
  • Мнения: 4 865
До такава степен, че не си бъркаме взаимно по чантите и джобовете.
Освен това вече са научени, че не трябва да унищожават чужди вещи, не трябва да нарушават чуждото лично пространство и спокойствие. Та, нещата не опират само до вещите.

# 9
  • Мнения: 1 761
Много хубава тема.
Да,уча го и виждам резултатите от това.Всеки път, когато посегне към нещо поглежда към мен или баща си, ако кажем не-оставя го обратно.Ако кажем,че може- взема го.
Според мен това се учи не само по площадките.Понякога ни идват гости с деца.Някои са научени да питат за всяко нещо,защото им е обяснено,че все пак са на гости и е редно да се попита.На други им е внушено,че щом са деца никой няма право да им отказва.Вторите рядко ги каня да ни посетят друг път.

# 10
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Уча ги, разбира се... Даже от толкоз науки  Crazy, те идват да ме питат: "мамо, може ли да взема на Вальо колелото..?" Ама отиди и питай Вальо или майка му, защо мен?! Ама те са срамливи моите.  Blush

Ако някое дете не си дава играчката/колелото/кукенската количка, се съобразяваме с него, ако ще моето да се дере от рев. Обаче с моите не всякой се съобразява, което си е дразнещо.

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Уважават всяка собственост, не само чуждата. И при нас, както при Янита, не се бърка по чужди джобове, чанти и лични вещи. Аз съм направо "програмирана" така и така съм научила и децата. За мен е абсолютно невнятно как е възможно да бръкнеш в чужда чанта или джоб.

Децата винаги питат. Особено Крисо стига до крайности чак. От рода на "Тате, може ли да взема списанието ти за оф-роуд-а". Сто пъти сме му казали, че всички списания и книги вкъщи се четат от всички свободно и спокойно, но той е свикнал за всичко да пита. Често го усещам как пита просто протоколно, но задължително пита.

Пазят своите вещи, чуждите също. И да, двегодишно може да се научи да не пипа и да не чупи. В това съм абсолютно убедена.

# 12
  • Мнения: 14 133
Уча ги, разбира се... Даже от толкоз науки  Crazy, те идват да ме питат: "мамо, може ли да взема на Вальо колелото..?" Ама отиди и питай Вальо или майка му, защо мен?! Ама те са срамливи моите.  Blush

Ако някое дете не си дава играчката/колелото/кукенската количка, се съобразяваме с него, ако ще моето да се дере от рев. Обаче с моите не всякой се съобразява, което си е дразнещо.
Peace Сашо на моменти чак се престарава и пита и вкъщи дали можел да си вземе тази или онази играчка!!!!! Laughing

# 13
  • Мнения: 1 045
Естествено ! Че то ако не уважава чуждата след време няма да му дреме и за собствената  Naughty Изключително се дразня на майки на които хич не им дреме , че детето им е счупило някаква чужда играчка или нещо друго  ooooh! Даже няма и да коментирам  Mr. Green

# 14
  • Мнения: 2 807
Ако някой може да ми каже как може да се накара едно двегодишно дете да не пипа чуждите играчки ще съм му много благодарна Praynig

Да пипа, може разбира се, но след като попита, или ако още не може да говори само, мама пита вместо него.  Wink
Идеята е да се научи как става - не може просто така, без разрешение, да се разполага с чуждите неща.
Изключение разбира се правят приятелчетата, с които сме всеки ден и се знае, че всеки играе с каквото си поиска, ами нали са най-добрите приятели, как иначе  Heart Eyes

Дани и Ива никога не пипат чужди играчки без да питат дали може  Wink
За хвърляне, тряскане, чупене и дума не може да става - те и с нашите играчки не процедират така, камо ли с чуждите  Grinning

Шани, и Дани е така - пита мен дали може да вземе еди-какво си  Wink
Особено ако не познава детенцето.

chibi, и моите се питат един друг в къщи - има например играчки, които са подарени на Дани, т.е. негови са си  Wink, и такива, които са на Ива. Ако някой иска от другия пита дали може.

С колелата например се получават интересни комбинации - колелото на Дани, колелото на Ива и колелото-триколка на Мони - всеки иска размерът, който не е за него  Joy Joy Joy

А интересното е, че когато искат нещо негово, а той в момента си играе точно с това (винаги това е най-интересната играчка за всичките  Laughing), него питат - а той "да" не знае, само "не, нее" и те седят и чакат той да се наиграе, ако евентуално аз не взема играчката от него  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes
Аз обикновено я взимам, де, нали още не разбира детенце, и му давам друга.
А другият вариант е да си разменят - Мони казва "не, неее" (естествено  Laughing), а Дани и/или Ива му подават нещо друго и той веднага се съгласява, нали си е още Глупи (като джуджето на Снежанка), както Данито обича да го нарича Grinning

Общи условия

Активация на акаунт