Как планирате ежедневното и ежеседмичното чистене?

  • 3 598
  • 37
  •   1
Отговори
  • Мнения: 226
Срещам проблеми да се справям с ежедневното и ежеседмичното чистене.
Прането събираме в кош и обикновено в четвъртък и в събота пускаме по две перални.
Ако сменям спално бельо - може и три  Embarassed
Определила съм си понеделник вечер за минаване с прахосмукачка.
Вторник гледам ако има нещо за шиене на машина - дребни неща за поправки.
Прах бърша, когато се сетя.
Сряда и събота поливам цветята.
А подреждането вътре в шкафовете все го оставям за лятната отпуска.
Тогава ми е лятното чистене на прозорци, пране на одеала и килими, завеси - съхнат най-бързо.

Ще съм благодарна, ако споделите как си планирате времето, така че да ви стига и да ви остава и за срещи с приятели и поне неделя за излизане навън.
 Hug

# 1
  • Мнения: 6 167
ти си перфектно организирана, какъв е проблема  Wink

за мен... пера когато има за пране, чистя, когато е мръсно, цветята на балкона - от дъжд на вятър.
спално бельо сменям всеки петък. не гладя и не шия. имам и двор - там отново не спазвам стриктен график- цветя
нямам, тревата я коси мъжът ми, на всеки 1-2 месеца, според валежите и нивото на мързела в момента.
гаражи и подобни  помещения оставям винаги за 'друг път'. в общи линии не се лишавам от излизане, защото трябва да чистя или подреждам.  Laughing

# 2
  • Мнения: 2 591
аз нямам стриктно разпределение на задачите по време - когато имам възможност, отделям един следобед през седмицата и правя основно почистване, ако през останалото време се наложи нещо допълнително (като насъбрал се прах например), го правя  Rolling Eyes пера, когато се събере пране - понякога две перални на ден, понякога (най-често) - две на седмица  Blush (нали сме само двама) ....

# 3
  • Мнения: 4 300
ти си перфектно организирана, какъв е проблема  Wink

за мен... пера когато има за пране, чистя, когато е мръсно, цветята на балкона - от дъжд на вятър.
спално бельо сменям всеки петък. не гладя и не шия. имам и двор - там отново не спазвам стриктен график- цветя
нямам, тревата я коси мъжът ми, на всеки 1-2 месеца, според валежите и нивото на мързела в момента.
гаражи и подобни  помещения оставям винаги за 'друг път'. в общи линии не се лишавам от излизане, защото трябва да чистя или подреждам.  Laughing
Hug
Като изключим че чисти мъжът ми във всичко останало следвам светлия ти пример:) В крайна сметка не ние служим на вещите, а те на нас...

# 4
  • Мнения: 1 299
Лелелеее, нищо не планирам...за сега... Пера когато трябва, чистя когато имам време...хич не съм за пример  Embarassed

# 5
  • Мнения: 4 390
Нито планирам, нито се организирам.
Набива ми се нещо в окото - чистя го, без значение дали е сряда, петък или неделя.
Прахосмукачка пускам, когато преценя, че има нужда. Може да се случи на ден и по два-три пъти, може и на няколко дни веднъж. С миенето на пода - същото.
Гладя, когато си прибирам изсъхналото пране, ако не ме мързи. Ако ме мързи - оставям го, докато ми дойде вдъхновението.
Може би планирам само миенето на витрините, че ми е супер омразно и то по-скоро си правя дълговременна настройка, отколкото да планирам.

# 6
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Нищо не планирам - чистя и нареждам, гладя и пера, когато му дойде времето.
В този дом не живея само аз, помагат ми и останалите живущи.

# 7
  • София
  • Мнения: 18 679
Лелеее...ей заради такива жени се чувствам мърла понякога hahaha Нямам никаква организация Sad Чистя, когато ми се види мръсно, което значи всеки ден, когато детето е тук и веднъж седмично, когато го няма Mr. Green Събота или неделя намирам време за по-основно позчистване на кухнята - шкафове, изтъркване на инокса/който така или иначе все си е  петносан hahaha/. Пералнята си върти постоянно...Гладенето гледам да го пробутам на мъжа ми, щото много мразя Sick За шиенето - и едно копче ми е много ooooh! Прах бърша супер редовно, защото на малкия, струва ми се, му пречи. Прозорци - хм Whistling, също мъжа ми. Абе, зле съм с организацията, знам си, но не ми пречи Mr. Green

# 8
  • Мнения: 4 965
Не планирам.
Почти мога да повторя Лени - само дето спалното бельо го сменям в неделя.
Не шия и не гладя.
Чистя, когато е мръсно или когато имам време.
Пера /т.е. пускам пералня/, когато се напълни - понякога се случва и всеки ден. Събирам прането дирактно в пералнята.
Прах бърша, когато пускам прахосмукачка - възможно е и всеки ден, възможно е и веднъж в седмицата, че и по-рядко /често се получава така, че вкъщи се прибираме само за едно спане през седмицата, а уикендите сме на вилата - просто няма от какво да с изцапа толкова, а и мен ме няма да изчистя  Laughing/.
Цветята ги гледа мъжа ми, за двора се грижат той и свекърва ми.
Подреждането на шкафовете - не ми е необходимо /с изключение на 2-3 на мъжа ми, ама тях не ги пипам/ - просто съм зодия Дева и обичам всяко нещо да си е точно на неговото място - откъдето се вземе, там се оставя.
Одеала не ползваме - само олкотни завивки и ги пера заедно с чаршафите. Килими - нямам /имам само на хола и него мъжът ми го кара 2-3 пъти годишно на автомивка/.
Прозорци и т.н. тежка работа - викам жена, когато преценя, че са мръсни.
Не гладя.
Готви най-често мъжът ми /моите манджи даже аз не си ги ям  Embarassed/ или купуваме готови храни.
Пазарува мъжът ми.
Миенето на чиниите го мразя, но засега не ни е вързана миялната /предстои ни ремонт на кухнята/ и се налага.
Единственото, което правя с огромно удоволствие, е миенето на банята - направо ми е кеф и не го отстъпвам на никого.
Общо взето, много съм си улеснила живота по отношение на домакинската работа Mr. Green.

# 9
  • Мнения: 22 784
Чистя през ден или два,зависи колко сме омърляли и разхвърляли. Mr. Green Винаги чистя като: бърша прах/навсякъде,където мога да достигна/,но ние нямаме много мебели и става бързо,задължително минавам с парцал и цокъла на пода,защото и там се събира.Мия банята,мивка и тоалетна чиния,при всяко чистене,душа,паравана и фугите-1-2 пъти в месеца/много досадно/Кунята я поддържам,когато и където видя да е изцапана,основно я почиствам при пролетното и коледното почистване.Сменям чаршафи и хавлии всеки понеделник.Пералнята пере,непрекъснато.Не гладя след пране,само при обличане.Шкафове и гардероби подреждам при нужда.Основното почистване включва :Пране на килими,пердета,калъфи на матраци,възглавници,калъфи на дивани,ковертюрата на столовете в трапезарията,миене-основно на банята,миене на прозорци,основно почистване на кухнята,размествам мебели,за да почистя зад и под тях,подреждам дрешниците и гардеробите,защото тогава сменям дрехите,според сезона.За около 2 седмици се правям с основното почистване,седмичното ми отнема около 2-3 часа с кафе-паузата. Mr. Green

# 10
Аз съм домакиня от десетина години и ето как се справям:
Пералнята се пуска, когато има пране.
Съдовете се мият веднага след хранене.
Вечерта, след като приключиш с готвенето, почистваш и печката.
Всеки ден с влажен парцал се забърсва праха по мебелите. После се поливат цветята (ако има нужда, разбира се). Накрая се пуска прахосмукачка и се измиват откритите части от пода. Не отнема повече от час, колкото и да ти е голямо жилището.
Веднъж седмично се сменя спалното бельо. С прахосмукачка се почистват и мебелите. Забърсват се осветителните тела.
В края на всеки сезон може да направиш по-усърдно чистене - измий вратите, прозорците, изпери завесите и щорите, изтупай всичко, което може да се тупа - килими, завивки. Подреди шкафовете.
Това е моята организация, дано да ти върши работа.

# 11
  • Мнения: 8 999
Действам хаотично и спонтанно като се съобразявам с две основни условия - дали има нужда да се чисти и дали имам време и настроение да го направя.
Не гладя.
Пералня пускам всеки ден, а в събота и неделя - по два пъти.
Старая се да не затлачвам къщата, защото после ми отнема много повече време, за да я въведа в порядък.

# 12
  • Мнения: 1 152
Аз съм най-голямата мърла след всичко прочетено. Не си падам по чистенето, но пък простирането ми е стихията. Пералня пускам при нужда, но обикновено петък, събота и неделя. Всяка сутрин изпразвам съдомиялната. Чаршафи сменям събота или неделя. А най-често чистя в петък вечер, за да са ми свободни съботата и неделята и да се покефя на чиста къща. Гладя само преди обличане. Май не шия.... Sick

# 13
  • в Низината
  • Мнения: 705
През седмицата освен да мия чинии, за друго не ми остава време. Чистя събота и неделя сутрин основно, когато мъжъът ми излиза с детето. Цветята ги поливам, когато се сетя, пера дрехите на детето всяка сутрин преди работа, а нашето пране - в някои дни от седмицата, не готвя и не гладя.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Оле, какви са тия графици ooooh! Абсурд е да правя нещата по график. Когато видя боклук по пода, пускам прахосмукачката, ако имам време, минавам и с мопа, ако не - следващия път. Пералнята - когато се събере пране, все едно какъв ден е. Гладя дрехите непосредствено преди обличане. Цветята - сега лятото всеки ден, че и два пъти на ден, иначе ще изпукат в жегите, иначе - когато видя че е изсъхнала пръстта.  Праха - когато забележа че има. Чиниите - след всяко ядене, че още нямаме кухня и не мога да ги оставя натрупани в банята  Peace

Общи условия

Активация на акаунт