какво се подарява на годеж

  • 31 900
  • 12
  •   1
Отговори
 Предстои ни да правим годеж, но не зная какво се подарява на гостите, родителите и бъдещите младоженци?
Решили сме да го направим в най-тесен кръг но все пак трябва да се подготвим.
Моля , дайте вашите предложения.

# 1
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 374
На мен ми е интересно.
Но незнам и не мога да ти дам идея.
Нашия годеж си беше между мен и мъжа ми, когато той ми подъри годежният пръстен и ме попита ще се омъжа ли за него. То отговора си беше ясен де  Laughing
После само обявихме на всички близки - ама и те отдавна си знаеха.

Ще ми е интересно да прочета как се прави по български обичай.

# 2
  • Мнения: 583
Това което знам аз  - идват в дома на булката сватовете(майката и бащата на младоженеца), кумовете, и най близките. С влизането се казва защо идват, и с поздравяването подават на бащата на момичето шише ракия. Сядат и започват разговора - момчето пита бащата на момичето дали дава дъщеря му да се омъжи за него, и когато той каже "да" се вдига наздравица и се започва веселбата. Подаръци се носят само на младите - някои дребни неща, които да сложат първо в дома си. Ако свекървата и свекъра са приготвили някое бижу за снахата и го дават, или пък както казват "годежен пръстен", с което вече се знае че младите са се врекли. Снахата от своя страна може да подари и тя нещо малко на родителите на момчето (едно време са се дарявали домашно тъкани кърпи и ризи, което не означава че и сега трябва да е така).

# 3
Благодаря, за съветите, и аз предполагам че не се подаряват вече кой знае какви подаръци. Така че ще се наблегне на вечерята и опознаването на родителите Simple Smile

# 4
  • Мнения: 26
Майката на момчето подарява на бъдещата снаха ,и майката на момичето подарява на бъдещия зет.Подарява се бельо,пожама,чехли,хавлии,чорапи,абе неща с които те карат да се почувстваш като добре дошъл в семейството.На мен бъдещото свеки  ми подари много хубави дрехи,бельо,пантофки,чорапки.А нейната свеки ми подари сребърни бижута.Бъдещия се приближи до мен с кутииката с диаманта и ме попита на уше(колкото за протокола)-"Бейб,шА мЪ ли? и аз отговорих пак на уше-"шА тЪ. Joy

# 5
  • София
  • Мнения: 4 865
Майката на момчето подарява на бъдещата снаха ,и майката на момичето подарява на бъдещия зет.Подарява се бельо,пожама,чехли,хавлии,чорапи,абе неща с които те карат да се почувстваш като добре дошъл в семейството.На мен бъдещото свеки  ми подари много хубави дрехи,бельо,пантофки,чорапки.А нейната свеки ми подари сребърни бижута.Бъдещия се приближи до мен с кутииката с диаманта и ме попита на уше(колкото за протокола)-"Бейб,шА мЪ ли? и аз отговорих пак на уше-"шА тЪ. Joy

Не разбрах какво ша гу newsm78

# 6
  • Мнения: 4 965
Мисля, че отдавна няма такива традици с даруване и т.н.
След като моят мъж ми беше вече поискал ръката (изненада ме романтично в 1 заведение), решихме да обявим годежа пред най-близките.
У нас се събрахме аз, моите родители, една от лелите ми с мъжа й (аз съм кръстница на сина им, сега те са кръстници на нашите деца и т.н. - много сме близки) и баба ми. Мъжът ми дойдоха на гости с майка му, баща му, двете му сестри и зет му.
Нашите бяха приготвили вечеря, техните донесоха торта, баница (свекито прави разкошна домашна баница  Heart Eyes) и ракия.
Почерпихме се съвсем културно. После (понеже вече си носих пръстена) мъжът ми попита нашите дали ме дават и ми подари една златна пендара (т.е. това си беше подарък от свекърите) и това беше. Пийнахме по едно питие и всеки си се прибра по къщите.
 bowuu

# 7
  • Мнения: 26
Майката на момчето подарява на бъдещата снаха ,и майката на момичето подарява на бъдещия зет.Подарява се бельо,пожама,чехли,хавлии,чорапи,абе неща с които те карат да се почувстваш като добре дошъл в семейството.На мен бъдещото свеки  ми подари много хубави дрехи,бельо,пантофки,чорапки.А нейната свеки ми подари сребърни бижута.Бъдещия се приближи до мен с кутииката с диаманта и ме попита на уше(колкото за протокола)-"Бейб,шА мЪ ли? и аз отговорих пак на уше-"шА тЪ. Joy

Не разбрах какво ша гу newsm78
hahaha hahaha  сори,за недоуточнението.То си беше лаф между нас.Той ме пита -Ще ме ли(демек ще ме вземеш ли)?,а аз отговарям-Ще те.Но казано по муньовки просто така,за хумора

# 8
  • София
  • Мнения: 903
имаше преди време същата тема.
Ето я:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=165717.0

# 9
  • Мнения: 574
Нашето не беше точно годеж, а запознанств между родителите ни и между мен и неговите родители. Дадоха ни пари/годежния пръстен си го бях получила вече/, почерпихме се и всеки в къщи. Както казва и сега мъжът ми - "Аз не те поисках, но и баща ти не те даде". Аз отидох в бъдещия си дом след сватбата, около 1 мес и половина по-късно. По тази причина всички подаръци, които свекървата беше подготвила за снаха и всичко от майка ми за мъжът ми си ги получихме след сватбата.

# 10
  • София
  • Мнения: 8 272
При нас беше запознаване на родителите3 седмици преди сватбата (като видях заглавието се учудих, че още има такива мероприятия), ние и сетра ми.
Свекървата ми ми подари кутия с куп ненужни неща (ама тя си пада да го направи както се прави, казах кутия щтото то си беше някаво специално нещо отгоре с прозрачно да се вижда в нея #Crazy): пижами, чехли, някави халат+панталон, бельо, "годежен" пръстен, козметика за коса. От всичкото последното само използвах.
За нашите бяха взели бутилкии (май някакво скъпо вино и уиски) и торта(пак щото така се правило:))
Иначе мъж ми реши вместо пръстен да ми подари колие и обици(много си ги обичам) които заедно избрахме. Няма романтика Simple Smile аз не съм му купувала подарък.

# 11
  • Мнения: 2 641
аз ще си кажа само мнение да не вземете да ме нападате  Grinning невиждам смисъл от годеж. за мен това са безмислени работи. родителите ни се запознаха на сватбата. обаче брат ми направи годеж  Crazy голяма излагация беше. отидохме в тях аз майка ми и мъжа ми, те ни подариха някакви подаръци - чанта за мен, кожени ръкавици за мъжа ми и т.н. майка ми носеше някаква пита и други работи които непомня. та баща и се напи зверски и само глупости говореше, годежа се проточи до 1 часа, после баща и реше че ще се ходи на дискотека а ние с майка ми скапани имахм еработа преди това. бихме път до там и си отидохме. останахме с много лоши впечатления, баща и само за пари говореше и питаше брат ми колко изкарвал  Shocked имал ли поне 20 000 евро и т.н. като финал ще кажа че годежа беше преди 4 години и сватба още няма  hahaha hahaha hahaha

# 12
  • Мнения: 29
Ами, честно, и аз не виждам смисъл от такива работи. Напълно излишни напрежение и разходи  Naughty
Наскоро решихме да запознаем най-сетне родителите си, без конкретен повод - беше кошмарно  #2gunfire

Общи условия

Активация на акаунт