Патова ситуация!

  • 2 465
  • 15
  •   1
Отговори
Регистрирана съм във форума, но пускам темата анонимно, защото ме е страх. Страх ме е, защото мога да бъда разпозната, защото няма законност и ред в тази държава, защото институциите нехаят, защото нямаме гражданска съвест!

Става въпрос за едно обикновено, средностатистическо семейство. Мъжът, останал вдовец, живее в провинциално населено място, с едното си дете, другото е вече семейно и живее в друг град.
Този мъж, години подред се е трудил, за да осигури нормален живот на семейството си. Работил е на две, три места едновременно, спазвал е законите – тези на „демократичната” ни страна, както и тези на съвестта си.
Една вечер, мъжът получава телефонно обаждане – „дължиш ми пари – 1500лв. Или ми ги донеси, или върни това, което не е твое! Ако не го направиш, ще има последствия!”
Бащата е озадачен, споделя с близките си. Ето каква е историята:
Преди 13 години, той получава предложение от свой „приятел” – „Ако работиш при мен извънредно и ми помагаш, ще ти дам едно съоръжение. Аз имам много такива, нямам пари да ти плащам, но ще ти дам това, което мога. Така и двамата ще сме доволни.”
Работата, за която става въпрос, е високо платена. Бащата се съгласява. Минават 2 години, вече е време да се разплатят. Въпросният „приятел” отлага и отлага….Човекът не е склонен да зареже труда си на вятъра, съзнава, че, ако се откаже, няма да получи нищо. Той продължава да извършва услуги на „приятеля” си. Така минават 10 години.
Налагат се големи ремонтни работи, тогава, вече притиснат, „приятелят” предотстъпва обещаното съоръжение, въпреки, че то се е изплатило многократно. Бащата свършва своята част от работата и заявява, че отношенията им са до там.
Две години по-късно, „приятелят” е разфасовал и продал всичко, което има. Останал на „червено”, той се сеща за онзи „тъпанар”, който е гърбил години наред и…..му се обажда.
Иска пари или въпросното съоръжение. Праща бияч, който да „вразуми” човека.
Бащата подава жалба в полицията. Полицай привиква поръчителя и бияча, кара ги да подпишат декларация, че няма да упражняват тормоз над човека – те подписват.
Но, обажданията, заплахите продължават всяка вечер. „Ще ти запаля къщата, ще ходиш в инвалидна количка….” и т.н.
Същевременно, бащата си е уредил високо платена работа в чужбина. До месец му предстои заминаване. Сърцето му се свива от ужас, че нещо може да се случи с децата му, докато го няма….
Той подава второ оплакване. Тогава, полицаят го привиква и му казва – „Виж какво, разбираме те, но нищо не можем да направим. Ръцете ни са вързани от законова гледна точка. Онези могат да те причакат и, ако няма свидетели, нищо няма да докажем. Съветвам те – намери някой, който да ги опердаши, ама хубаво! Ние ще си затворим очите! Тези ги дебнем отдавна, но не можем да ги уличим в нищо. Ако някой пита, не съм ти го казал аз!”
……..
Преди няколко дни, биячът е причакал човека и само случайността го е спасила, разминало му се е, само с няколко синини……

Какво се прави в този случай? Да се плати? Докога? Те утре могат да поискат още и още....

Това не е откъс от роман, нито нечий опит да списва във форума! Това е действителността в България, такава, каквато не трябва да бъде! Къде са институциите? За какво порядъчните хора плащат данъци? И какво от това, че си бил честен човек, живеещ според нормите?!
Какво трябва да се случи, да се разрази вендета? Кога някой ще се намеси? Защо властите подтикват към саморазправа? Това ли е начинът? Защо обвиняваме полицията – къде са ни законите?

Умирам всеки ден по малко….умирам от страх, че може пак да загубя близък човек!

# 1
  • Мнения: 415
Разбирам те напълно, защото и на мене ми се случи нещо подобно, не чак толкова страшно, но се наложи да преговаряме и т.н.
В някои ситуаци и двете страни смятат че са прави и едната - че й дължат, другата че нищо не дължи, обаче някои предпочитат да сплашват, вместо да се обърнат към съда, където може и да не успеят, докато със заплахи е по-вероятно.
Какво се прави в този случай? Да се плати? Докога? Те утре могат да поискат още и още....
В най-добрия случай човекът може просто да е убеден, че това му се полага и да не поиска още и още.
Не знам какво да те посъветвам за съжаление, може да не ти хареса моята позиция, но в моя случай, който беше по-лек вариант, преговаряхме с адвокат и постигнахме някакъв компромис. А на мене тази случка ми служи да си знам друг път.

# 2
В най-добрия случай човекът може просто да е убеден, че това му се полага и да не поиска още и още.
Не знам какво да те посъветвам за съжаление, може да не ти хареса моята позиция, но в моя случай, който беше по-лек вариант, преговаряхме с адвокат и постигнахме някакъв компромис. А на мене тази случка ми служи да си знам друг път.

За съжаление, тук става въпрос за чиста проба рекет! Направени са опити за разговор, ответната страна не желае!
От друга страна, същото нещо се случи на друго семейство преди време - освен, че платиха, наложи се да напуснат региона! Бяха рекетирани от същият човек!
За това, варианта на компромис отпада! Онзи просто е закъсал за пари, за пореден път!
Човекът, заради когото пуснах темата, е просто поредната жертва или лесния начин за припечелване на пари!
Ситуацията наистина е патова! Sad

# 3
  • до канала
  • Мнения: 518
ами пратете им някой да ги ступа хубавичко .И те сами ще се откажат да рекетират ако не се откажат още един бой  fight

# 4
  • София
  • Мнения: 397
бащата може да продаде имота си и да се махне от това място,дори и да плати,като знаят че работи в чужбина,пак ще рекетират сина му.

# 5
  • Мнения: 575
Ситуацията е ужасна, но веднъж ако направи грешката да плати, ще плаща и занапред....
Да наеме хора да ги смелят от бой, това са някакви смешници. Видели са, че човека го е страх и им се връзва, затова се правят на силни. Един хубав бой ще ги завре в миша дупка и повече няма да смеят да се обадят!

# 6
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 685
Ситуацията е ужасна, но веднъж ако направи грешката да плати, ще плаща и занапред....
/quote]


Това е 100% вярно.

Последна редакция: нд, 17 юни 2007, 22:23 от Unknown_lady

# 7
  • Мнения: 4 380
В България няма ли закон против рекет? Не може да няма. Дори и в Русия вече рекета умря. България е вече член на ЕС и подобни неща не може все още да просперират под погледа на органи  на реда.

Изнудване за пари и физическо насилие...да ме извинява полицаят, но това са абсолютни показания за "сгащване".

# 8
За плащане и дума не може да става! Ако веднъж се съгласиш, рекета може да продължи до безкрайност!

Да им се изпратят хора, пак не е редно. Как ще живееш после, като знаеш, че си причинил такова нещо на някого, пък било то и рекетьор! Нали живеем в правова държава? До там ли трябва да се стига?
И после, цикълът може да стане безкраен - ти ми пращаш хора, после аз ти пращам, после пак ти....и т.н.
Трябва ли да се пада до нивото на тези изроди?


Другият ми въпрос е - как се доказва рекет?
Първото обаждане е от поръчителя. Той ясно си е поставил исканията. Последвалите обаждания са от рекетьора. Той звъни от карта "Прима", защото не може да се засече. Използва я само за тези обаждания. През останалото време е изключена.
Вечерта, когато е биячът е причакал жертвата си, не е имало свидетели - нито един!
Как, кажете се доказва такъв случай?

Търсим други варианти. Има развитие, но не бързам да го коментирам. Ако всичко се подреди, ще пиша. Във всеки случай, няма да се използват нецивилизовани методи. За никого няма да е от полза.
Дано излезем от ситуацията..... Sad

# 9
  • Мнения: 4 380
Ти питаш като че тук са все полицейски служители.

Ами те трябва да знаят как се доказва. Да ви сложат телефона на прослушване, на запис...знам ли. Да се явят в момент на среща с рекетьора и да го опандизят.

Ако някой от полицията си затваря очите за такова нещо, потърсете друг и пишете оплакване срещу първите!

По тази логика всеки срещу всеки може да тръгне да изнудва. Да вземем да причакваме невинни хора и да ги прибиваме за пари, а, като не можело нгищо да се направи? Това което са ви отговорили в полицията е абсолютен нонсенс. Търсете си правата!

# 10
  • Мнения: 1 172
Преди 5-6 години нашият телефон беше проследяван във връзка със заплахи, които ни отправяха. Не си спомням каква беше процедурата, помня само че не ставаше от днес за утре. Но точно в полицията ни обясниха КАК трябва да се действа.  Мисля, че във вашия случай полицаите услужливо са ви казали да не ги занимавате, защото така им е по-лесно - няма престъпност за статистиките, нямат работа по случая и всичко им е 6. Сигурно си виждала по телевизията достатъчно случаи на лекари, длъжностни лица и т.н. хванати с подкуп (рекетирали потърпевшите) - така, че начин има да се докаже нарушението,стига на полицаите и останалите държавни служители да им се работи!
Ако се страхувате за имота, направете му застраховка.

# 11
  • Мнения: 66
миличка,

пробвайте да се свържете с медиите.

# 12
  • Мнения: 1 230
Толкова случаи се разплетоха с маркирани пари и намеса на полицията - не може да няма начин да се пресече изнудването. Все пак става въпрос за някакъв оръфляк, а не за високопоставена и недостижима фигура.  #Cussing out

# 13
  • Мнения: 804
При положение че полицията не може да се справи, да се подаде официална жалба до съответната прокуратура, с всички данни на изнудвача - имена, адреси и всичко останало. Това си е чиста проба ИЗНУДВАНЕ и те са длъжни да вземат мерки, още повече, че има вече и употреба на сила.
Другият вариант е да му се пратят на хитрушкото биячи, ама това си е пак забъркване с измет, но от друго естество.

# 14
Надявам се това да е последният път, в който пиша по темата!

Развитието е следното:
Намерихме човек, който да „оправи нещата”. Оказа се, че един телефонен разговор от подходящ човек е достатъчен, поне за сега! Надявам се и за в бъдеще да е достатъчен. От 3 дни няма вести от рекетьорите. Никой не се е обаждал на баща ми.
Хубаво е, че не се стигна до груби мерки. Все пак сме разумни и цивилизовани хора, но когато стане въпрос за семейството ти…..трудно е да запазиш човещината и принципите си. Ние успяхме.
 Цял живот ще благодаря на човека, който помогна. Същият този човек, който дори не познаваше баща ми, но се отзова от човешка гледна точка! Той помогна на семейството ми в момент, в който всички близки и приятели на семейството ни обърнаха гръб!
Добрите хора, макар и изчезващ вид, все още се срещат!

Въпреки благоприятното развитие на нещата, баща ми ще напусне региона. Не може да понесе да живее сред хора, които вече не смеят да го погледнат в очите. Когато конеца се скъса, дори да го вържеш, възела си остава. Не смея да си представя и за миг, как се чувства баща ми в момента!
Не обвиняваме никого. Човек се ражда, живее и умира сам. Трудно е да разбереш тази житейска истина в момент, в който си паднал духом.
  И все пак, никога не е късно за ново начало. Дано намерим сили, за да продължим напред!

Благодаря на всички, които изказаха мнение по темата! Hug Благодаря ви за подкрепата! Имах нужда от нея!

Общи условия

Активация на акаунт