Кърмене и бебеправене

  • 2 058
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 679
В момента кърмя по 5-6 пъти на ден. Цикълът ми се възстанови 7 месеца след раждането и оттогава е редовен с малки колебания. От известно време си меря базалната температура и реших да се консултирам с гинеколога си дали всичко е наред. След като прегледа графиките ми той заключи, че прогестеронът ми е нисък и докато кърмя, няма да мога да забременея. Поисках да го изследвам, но той каза, че със сигурност е под нормата, а не мога да го приемам допълнително, защото се отделя в кърмата. Изписа ми Бромокриптин и каза да започнем сериозно с опитите месец след като отбия.
Все пак докторът не можа да ме обезкуражи напълно. Много бих искала нещата да са в обратен ред - първо да забременея и после да отбивам. Не знам дали прогестеронът ще се окаже единствения ми проблем, но се чудя, ако не го приемам перорално, а вагинално, пак ли ще се отделя в кърмата.
Тук срещам все повече бременни кърмачки и това също ме обнадеждава.

Моля ви, споделете мнение и опит.

PS: За тези, които проявяват интерес, в библиотеката има една статия  Забременя& … 77;не

# 1
  • Мнения: 294
А защо първо не си направиш хормонални изследвания ? Все пак така на изуст...
А иначе познавам бременни кърмачки, така че не е невъзможно!
Успех Wink

# 2
  • Мнения: 679
Не е съвсем наизуст, базалната температура донякъде е показателна. Но ако ще приемам хормонални препарати, задължително преди това ще се изследвам.

# 3
  • Мнения: 3 205
Аз забременях, докато кърмех. С първата бременност имах недостиг на прогестерон (появи ми се кървене, влезнах в болница, назначиха ми утрогестан - кървенето спря). С втората бременност не съм имала подобен проблем, не съм си правила изследвания, защото тя беше желано-непланирана  Laughing  Разликите, които откривам от разказа ти са - кърмех Иво 4 пъти на ден, когато забременях, а цикълът ми (дойде на седмия месец след раждането, забременях на 11-я месец) беше точен като часовник. Преди да забременея с Иво, цикълът ми винаги е варирал +- 3-4 дни.
Аз лично също бих си направила хормонални изследвания, за мен меренето на базална температура е само ориентировъчно и не би трябвало да се ползва като основание за диагноза. Гинекологът ти по какво прецени, че прогестеронът е недостатъчен - къса втора фаза на цикъла ли имаш или темепратурата е ниска?

# 4
  • Мнения: 4 242
Забременях по време на кърмене, макар и съвсем не от раз. Не съм правила никакви изследвания, оставих се по течението и се надявах да не чакаме година както с дъщеря ми, слава Богу получи се след няколко месеца.
Дано се получи и при вас!

# 5
  • Мнения: 679
Гинекологът ти по какво прецени, че прогестеронът е недостатъчен - къса втора фаза на цикъла ли имаш или темепратурата е ниска?
Според него и двете неща са налице - и ниска температура, и къса лутеална фаза. Температурите ми стигат най-много до 36.9° като разликата м/у фазите е 0.3°. ЛФ е 11 дни, за което аз мислех, че е в рамките на нормалното, но той прецени, че е къса.
Докторът е убеден, че причина за това е кърменето. Предложи ми два варианта - или да спра сега кърменето, или да правим опити, чак когато отбия дъщеря си. Вариант да правя изследвания и евентуално да се лекувам, докато все още кърмя, за него не е допустим.

Мери, въпреки всичко се надявам, че и при нас така ще стане  Simple Smile

# 6
  • Мнения: 3 205
Лф може да се окаже действително проблем, но не и ниската температура и малката разлика между фазите - при мен поне беше така с Иво, а с него забременях втория месец след началото на опитите. След овулацията и при началната бременност температурата ми се покачи до 37 градуса. За съжаление не пазя графиката и не знам колко ми е била ЛФ - мисля че беше от порядъка на 13-14 дни обаче, което вече е достатъчно. За втората бременност пък съвсем нищо не мога да кажа, там знам със сигурност само дължината на цикъла - 32 дни.
Аз бих продължила с опитите, а пък след като се отбие детето живот и здраве и хормоните се регулират - тогава изследвания и лечение, ако все още се налага такова.

# 7
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Цикълът ми дойде на 1г и 3м, когато беше малката. После - след два месеца, април т.г.. После никакъв пак го няма. Правехме опити, но нито Т съм мерила, нито пък и бяхме много редовни в бебеправенето. Отавах липсата на менструация, докато не прочетох за болезнените зърна при бременност. Направих си тест и се оказа положителен. Така че, сега съм щастлива кърмачка, бременна в 9 г.с. Grinning Желая ти го от сърце скоро!

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Е, защо пък трябва да се отказваш от кърменето, заради това... Което ти е казал гинекологът...
Че няма да можеш да забременееш по време на кърмене... Стискам ти палци да успееш да го убедиш в противното... Виж колко от писалите мнение са забременяли по време на кърмене...
С нашия втори мишок, "успешният опит" беше по време на кърмене... Каката беше на година и половина и сучеше почти само нощем... Рядко през деня...
Едва ли кърменето на две годишно човече... Може да има толкова сериозен "противобебеприхващащ" ефект... Grinning Че чак и да се заключи генерално, че не можеш да забременееш...
Успех с бебеправенето...!
newsm10

# 9
  • Мнения: 679
Благодаря ви за окуражаващите отговори! Ще продължа и с двете приятни занимания  Grinning

# 10
  • Мнения: 700
  Ати,само да ти кажа,че при кърмене под влияние на пролактина падат естрогените,които предизвикват узряване на фоликула и овулацията.А ниския прогестерон е резултат на липсващо жълто тяло,т.е. овулация.Докторът като ти е изписал Бромокриптин е целял да потисне пролактина,за да може да узрее фоликул,но така ще ти спре кърмата.Така,че прогестерона си ти е наред,просто си нямала овулация през този месец.Освен това измерването на базална температура вече не го смятат за много сигурен метод за отчитане на овулация.Ти по-добре не се занимавай с базални температури и си кърми спокойно,защото тези работи стават по-лесно като не ги очакваш и не мислиш много за тях.Успех!!! Hug

Последна редакция: пн, 18 юни 2007, 13:53 от Bungichka

# 11
  • Мнения: 679
Bungichka, всъщност е обратното. Според доктора има отделяне на яйцеклитка, но заради ниския прогестерон, дори й да има оплождане, няма да може да се закрепи. А Бромокриптина ми го изписа точно за спиране на кърмата като реша да отбивам.

# 12
  • Мнения: 700
  Ати,това вече е друго,но ти имала ли си подобен проблем и с първото бебче?Ако да,значи по принцип трябва да стане по схемата на доктора ти с даване на прогестерон.А това доказано ли е с изследвания,защото такъв проблем се среща рядко-имам предвид овулация с недостатъчно активно жълто тяло?Освен това щеше да го има и без да кърмиш.Малко ми е неясно.Дай още инфо.И защо да не си дадеш някакво време да опиташ да станат по естествен начин нещата след като имаш още желание да си кърмиш детенцето,пък може и да се изненадаш някой ден много приятно.

Последна редакция: пн, 18 юни 2007, 16:56 от Bungichka

# 13
  • Мнения: 679
Според доктора ми имам хормонален дисбаланс, дължащ се на кърменето. Той смята, че като спра да кърмя нещата най-вероятно ще се нормализират. Но дали ще стане така, ще разбера наистина, когато спра да кърмя, ако все още не съм забременяла. Защото чак тогава бих си направила изследвания с цел лечение /ако има необходимост/. Засега мисля да си пусна един прогестерон, по-скоро от любопитство.
Първата ми бременност настъпи спонтанно и протече нормално.

# 14
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 885
Забременях докато кърмех по 6 и повече пъти на ден. На всичкото отгоре уж се и пазехме. Grinning Още кърмя.

Последна редакция: пн, 18 юни 2007, 17:31 от Червената Кралица

Общи условия

Активация на акаунт