Интересна статия - 200 лв. тест за здраво бебе

  • 1 278
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 111
200 лв. тест за здраво бебе
СОФИЯ. Българките вече могат да си правят диагностика за здраво бебе. Това става чрез уникално изследване на ембрионите, обясни за "Стандарт" д-р Явор Владимиров от Центъра по репродуктивна медицина "София". За целта бъдещите майки трябва да пият стимулиращи хапчета, за да произведат няколко яйцеклетки, които се оплождат изкуствено. На третия ден след деленето от всеки ембрион се взимат по няколко клетки. Те се изследват под микроскоп, който увеличава образа 400 пъти. Така се установява кой от ембрионите е най-здрав. Подобно изследване струва от 200 до 3000 лв. и се препоръчва за дами над 35 г., както и за жени с няколко спонтанни аборта.


Надявам се информацията да е полезна...  Peace

# 1
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
На мен ми звучи доста недостоверно. Възможно е и самия текст да е написан зле.

Ето какво не ми харесва в това:
1. Стимулирането не е шега работа, и има много необходими предшестващи го изследвания. Никой не може да реши да се стимулира ей така, за да "види" състоянието на емрионите си.
2. Тези няколко взети клетки не могат да се изследват с микроскоп, увеличаващ 400 пъти. Първо, за да се види състоянието им, трябва да се изследва ДНК, което не става само с гледане под "лупа", и второ, 400 пъти са крайно недостатъчни, за да се види нещо.
3. Самата процедура е подобна на инвитро процедурата, която пък съвсем не е от 200 до 3000 лв.
4. Не се знае все още дали взимането на една или няколко стволови клетки от ембрион в начален стадий на развитие, не влияе по някакъв начин на развитието му. Пред такова скъпоструващо и рисково изследване, много повече е за предпочитане амниоцентезата.
5. Ако това не е лошо написана статия, е грозен начин за изкарване на пари на гърба на двойките, желаещи деца.

Това, разбира се, е мое мнение.

# 2
  • Мнения: 4 302
Предполагам става дума за предимплантационна диагностика при ин витро процедури, но обяснено по лаишки начин от журналистите. Кефи ме заглавието "200 лв тест за здрво бебе" Как да не се възползваш?

# 3
  • Мнения: 1 950
Ха-ха-ха, журналистите пак са се пообъркали. Разбира се, че става въпрос за предимлатационна диагностига при ин витро процедура. Естествено, тази диагностика е абсурд да се прилага при здрави двойки без проблем, а от самата статия се разбира точно така.
Колко жалко, че имаше малко журналсти, които присъстваха на специално организираната за тях лекция в Деня на Репродуктивното здраве. Крайно време е да се образоват преди да пишат подобни глупости.

# 4
  • Мнения: 4 700
По голяма глупост не бях чела. Дано не се вържат хората на подобна лъжа. Скоро гледах едно предаване, в което двойки с генетични проблеми си търсеха къде да си направят ин витрото. Там ембрионите се проверяваха дали са носители на тоzи ген преди да се имплантират. Покаzаха и друга двойка. Те пък имаха вече няколко момчета и искаха момиче. За това отидоха в Африка zа ин витро, zаЩото в Англия било zабранено. И в двата случая раzходите бяха от порядъка на няколко хиляди ?.

# 5
  • Мнения: 4 302
Ти мани другото, ами така написано излиза че недай се Боже се роди дете с малформация, излиза че родителите са се поскрънзили за 200лв.
Звучи ми като статия тип "Хайде да си замразяваме яйцеклетки". Ама какво как, колко е натоварващо за организма, не е дадено.

# 6
  • Мнения: 902
Цената на преимплантационната диагностика диагностика не може да бъде 200 лв. Явно има изпусната една 0. Това едно на ръка.
Незнам обаче, кога ще започнат да уволняват малоумни, непросветени и нагли журналисти? Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Поредния пример за пълна неграмотност. Close

# 7
  • Мнения: 4 111
Момичета, мен също ме учуди заглавието, колкото и непросветена в темата да съм, именно затова я пуснах тук. Съжалявам, че съм би поднесла поредната глупост на журналистите. Простете!   bouquet

# 8
  • Мнения: 4 700
Скъпа, ти няма zа какво да се иzвиняваШ. Не си я писала ти тая статия. Да се иzвиняват журналистите дето се чудят как да си zапълнят страницата.  #Cussing out

# 9
  • Мнения: 1 108
Тази предимплантационна диагностика в много страни е забранена, поради липсата на ясна позиция доколко хуманно е това. Май го правят в Канада и Австралия и един опит струва около 15 000 евро заедно с инвитрото!!!
Много хора го ползвали за да си изберат пол, а други за да си родят второ съвместимо дете за донор.
Източник (Дискавъри или Нешънъл Джиографик Simple Smile

# 10
  • Мнения: 4 700
танита, права си. Това, което гледах аz по телевиzията беШе zаради генетичен проблем. БеШе раzреШено да диагностицират дали ембрионът е носител на тоzи ген или не, но беШе zабранено да се определя полът.  Peace

Последна редакция: нд, 01 юли 2007, 13:40 от milepetrova

# 11
  • Мнения: 4 302
Мисля, че и тук е забранена селекцията на пола. Евентуално би се допуснала при тежък генетичен проблем, който би се предал на поколенията. Но дали законодателството ни е толкова напреднало, не знам?

Общи условия

Активация на акаунт