Вода на кърмаче по време на жегите?

  • 1 341
  • 19
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 487
Здравейте майчета, ние вече станахме на 1 м и досега сме само на кърма на поискване , но се чудя сега по време на жегите дали да не давам и водичка между храненията или да предлагам по на често кърма? Как да резбера дали има нужда от допълнително течности? 

# 1
  • Мнения: 10 982
Не давам вода. Кърмя я винаги, когато поиска.

# 2
  • Мнения: 2 829
Сигурна съм, че ще получиш много различни отговори дали да даваш вода или не, мненията могат да бъдат доста крайни понякога.
За да разбереш дали детето ти получава достатъчно течности най-добре е да следиш колко пъти на ден пишка-нормално е да пишка повече от 6 пъти. Също е важно винаги да има слюнка в устата си-ако устичката е суха-веднага трябва да вземеш мерки. Други показатели са тургора на кожата-като стиснеш лекичко кожата м/у палеца и показалеца и пуснеш гънката да изчезва веднага, а не да стои, както и фонтанелата-не трябва да е хлътнала (но все пак е нормално да виждаш къде е)
Моя личен опит-бебето ми се роди началото на август миналата година, при това на доста по-горещ и влажен климат отколкото в България и съветите на педиатрите там бяха да не се дава вода на бебето. Аз не съм давала вода, бебето пишкаше като за световно, чувстваше се добре, не съм имала никакви проблеми. С второто бебе живот и здраве пак няма да давам вода-не че мисля че е толкова вредна, просто излишна хамалогия ми се струва.
Помисли и си реш сама, ако инстинктивно ти се струва че трябва да даваш вода-давай, само гледай да е след кърмене и по малко. Старай се да кърмиш по-често независимо дали ще даваш вода или не.

# 3
Не давай вода. Кърмата е достатъчна за задоволяване жаждата на бебето. Важното е да кърмиш на поискване.Млякото още не се установило добре и водата само ще обърка този процес.
Брат ми и семейството му живеят във Финикс, Аризона. Там  лятото температурите се вдигат до 50 градуса. Те имат 2 дечица на по годинка и 1 месец и водата им е въведена наскоро. До тогава само мляко за задоволяване на жаждата. До този момент не са имали проблеми с дехидратиране.По думите на снаха ми, която стриктно следва предписанията на педиатрите, а и 4 години е гледала бебета, в Америка не се дава вода на дечицата до годинка. Аз дадох на 6 месеца, но синът ми на практика почна да пие вода  и той на година. Проблеми с жегата не сме имали.

# 4
  • Мнения: 4 242
Кърмата над 80% е вода, първото мляко е именно за утоляване жаждата на бебето. Ако кърмиш достатъчно често (на поискване) няма да има проблеми.
Ако все пак се тревожиш предлагай вода, но само след кърмене.
Дъщеря ми е ноемврийско бебе, първото си лято беше на 7-8-9 месеца, вода не близваше, но сучеше доста често. Пропи водичка чак на година и половина.

# 5
  • Мнения: 789
Ива не близваше вода предишното лято (родена е юни), но сега си пие. Можеш обаче да предлагаш и водичка - ако е жадно, бебето само ще реши дали да пие. Още в родилното казваха половин час преди и след кърмене да не се дава вода, та аз си мисля, че между кърменията може да се опита. Особено ако жегата е голяма. По принцип кърмата си е достатъчна, та бебо може и да откаже водата. Но ако му се пие, какво лошо има  Simple Smile

# 6
  • Мнения: 430
Аз и давам да пие вода но много много не и харесва но соковете ги обожава

# 7
  • Мнения: 336
Аз много си притеснявам, че моето бебче не желае да вкуси вода. Когато все пак й излея с лъжичка малко в устата и се излъже да преглътне, прави отвратена физиономия и повръща - последния път на фонтан - всичко, което беше изсукала преди час... И така, нищо не пие, защото не мисля да въвеждам сокове скоро. Все пак ще пробвам може би със силно разреден ябълков сок на Гербер, просто за да проверя дали й допада... Само че не мога да избера момента, в който да й предложа... (при положение, че я кърмя на поискване)

# 8
  • Мнения: 9 466
Сина ни се роди декември-до 6-ия мес беше единствено и само на кърма. Стана обаче жега и аз също като теб се закахърих дали му стига само кърмата...е предлагах вода, но той винаги я плюеше..така до 11-ия месец Mr. Green. Сокове му дадох на година и месец/два. Така че не се притеснявай-просто като е жадно-бебето ще суче по-често Peace

# 9
  • варненка от София
  • Мнения: 4 880
Дъщеря ми се роди в големите жеги през юли, от първите си дни пие много вода и не се отказва от нея. Кърмим се все още, но от водата не се отказва. Аз самата много обичам вода и пия доста, явно и дъщеря ми е наследила тази ми страст.

# 10
  • Мнения: 153
При мен през последня месец се случи нещо много странно. Сега сме на почти седем месеца. До шестия, сънът ми не близваше вода. А, пък и аз не му предлагах кой знае колко да си призная. Като направи шест месцеца обаче, изведнъж загуби интерес към сученето.
Давах му непрекъснато, сукваше по малко - 2,3 минутки и приключваше. Не се сещаше след това с часове. Резултатът - получих запушени каналчета, а той почти спря да пишка. Накрая се случи така, че за 12 часа въобще не бе напълнил памперса, /всъщност направо си беше празен/ последният миришеше ужасно, а там дето стои пишлето му имаше розовичко петънце. Направаво се бобърках. Направихме му изследвания и се установи, че има множество кристали в урината. Лекарите казаха, че е защото не пие вода и се е обезводнил. Е, нямаше как, дадох му! Знаеш ли какво стана, от тогава не сваля шишето от устата си. Даже през деня предпочита понякога вода пред цица. Като му предложа гърда пищи, като му предложа шишето с водата цока ненаситно. С кърмата си наваксваме през нощта.
Така, че не знам какво да те посъветвам. Пробвай бебчето си и сама си прецени! Ако иска вода, не му я отказвай!  Grinning

# 11
  • Мнения: 3 760
Не е необходимо да даваш вода. Ако се притесняваш или чувстваш несигурна - предлагай (по някоя и друга лъжичка), но при кърмене на поискване допълнителна вода не е необходима  Peace
П.С. Щерка ми пропи вода почти успоредно с прояждането. Но напоследък в големите жеги почти не пие вода за сметка на сукането...

# 12
  • Мнения: 1 924
И моето бебе е на 1 месец. Съветват ме да давам вода, но аз не му давам.Думите на педиатъра бяха : " Ако искате-давайте,ако не -не,някои бебета пият, други не желаят." Кърменето на поискване му е предостатъчно на този етап.
Като цяло съм на мнението на yanast .

# 13
  • Мнения: 700
  И ние изобщо не близваме вода,но за сметка на това сучем като за световно.Кърмата е достатъчна да утоли жаждата ,стига да се предлага редовно през жегите.Чак около годинка и по-късно децата пропиват вода,когато станат и по-активни.

# 14
  • Мнения: 2 381
Дъщеря ми е кърмена на поискване.Пропи вода на 10-11 месеца.

Общи условия

Активация на акаунт