Въпроси за гледане на котенце!

  • 25 079
  • 83
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 550
Реших да си "осиновя" котенце  и утре ще е при мен Crazy
Скоро не съм гледала котка и не помня какво ми е необходимо.
Котето е на около месец и половина.
Знам, че трябва да му купя котешка тоалетна.
Колко храна поемат на тази възраст? И каква храна е по-полезна за него, купувана или готвена от мен  Thinking
При мен ли трябва да спи или в негово си легло?
Колко често се къпят?
Някакви по-специални грижи има ли?

Мерсиииии предварително, ако някой ми отговори  Hug

# 1
  • Мнения: 4 916
Честито коте!!!

Котките се гледат много лесно - храна, вода и тоалетна, това им стига. Мисля, че коте на месец и половина може да бъде захранено с пастет или с някаква попара. А къде да спи, най-вероятно ще реши самото то  Mr. Green

# 2
  • Мнения: 768
 Има специална храна за бебета - джуниър -  в консерви или суха /дава се напоена с вода или мляко/ .Имай предвид, че стомахчето му е с размер на орехче, за да се ориентираш за количеството храна - общо взето на често по малко.  На месец и половина е доста мъничко, добре е да поседи поне 2 месеца при майка си, но разбира се не пречи и сега да си го вземеш. Котешката тоалетна можеш да купиш от магазин, аз лично отдавна минах на вариант накъсани на ситно вестници в леген. Доколкото помня първата ваксина е на 3 месечна възраст, после май имаше и ре-имунизация. За къпането...не знам, аз бих поизчакала. Иначе може да го къпеш всяка седмица или веднъж в годината - по принцип козината им е проектирана да не задържа мръсотия и миризми. За леглото - както ти харесва на теб, то така и така ще спи и през по-голямата част от деня. Друго какво....питай каквото се сетиш.

Последна редакция: нд, 17 юни 2007, 22:11 от Fiorella

# 3
  • Мнения: 12 294
На прима виста ми идват на ум храна, тоалетна и играчки. Ако е от двор, предвиди си препарати против паразити - външни и вътрешни. Ако не е така, предполагам, че няма нужда. Отначало можеш да му помогнеш да се ориентира как да ползва тоалетната. Много смешно звучи, но е за предпочитане, иначе рискуваш само да си хареса място за тези си нужди. Последното коте на сестра ми като взе да се озърта нервно, го занесох при бентонита и рових с неговите лапички няколко пъти, докато схвана за какво е, че беше почнало да рови в домашните им чехли  Rolling Eyes Във връзка с тоалетната, имай предвид, че не на всяко коте му понася прясно мляко - първия път му дай малко и обърни внимание дали няма да му причини разстройство. Готвена храна не е много добре. Има специални храни за малки котета по магазините - там ще те и консултират по колко и колко често, а и на опаковките пише ориентировъчно.
Иначе, щом и друг път си гледала котка, предполагам знаеш, че трябва да има постоянно прясна вода поне на едно достъпно място.
Добра идея е и да му осигуриш нещо, с което да си играе, пък ако ще и да е просто стар чорап, направен на топка. Котето на сестра ми с такава "играчка" го баламосвахме първите един-два дни и свикна доста лесно с обстановката - бяхме вързали топката на дълга връв и голяма игра падна, а след време сам си я разнасяше насам-натам, като куче  hahaha
За спането - можеш да му постелеш някое кашонче, а дали ще спи в него, то ше си реши
Малко дългичко стана, но изредих всичко, което се сетих и се надявам да е от полза.
Успех!

# 4
  • Мнения: 1 426
Наложи се да водим нашата котка на ветеринар и той каза по повод къпането: по-добре изобщо да не се къпе, а ако някой път се наложи - само с бебешки шампоан. Аз нашата я бях изкъпала с пантен, след което козината взе да й се спластява и хвана нещо като пърхут. Докторът каза, че съм отмила някакви важни секрети от кожата й, за които й трябва време да се възстановят.
А за спането - където и да е оставала котката вечер, сутрин я намирам в леглото си.
А, и виж в какво ще си остри ноктите - да не е в новата дамаска на дивана ти.

# 5
  • Мнения: 2 550
Благодаря за съветите на всички!
Котето вече е вкъщи.
Снощи спа при мен, само се настани...малко е досадна  Laughing Завря си муцуната в лицето ми и откърти  Laughing
Не харесва обаче готовата храна и се наложи да и дам домашна  Rolling Eyes
С тоалетната за сега е ок, ходи си в котешката тоалетна  Simple Smile

# 6
  • Мнения: 502
Честито.
Моя съвет е да не го учиш на котешка храна тип гранули.Пристрастява се към нея и не иска да се храни с друго. А от гранулите по-късно се получават проблеми с бъбреците на котето/особено ако е мъжко/.

# 7
  • DE
  • Мнения: 521
Честито котенце, да е живо и здраво!

Хубави съвети са ти дали по-горе, а ето и един от мен: ако сега го пуснеш да спи при теб и то свикне, после няма не може. Моята вече 16 години спи САМО в легло, и то на възглавницата. Недай си боже я побутнеш, за да си направиш нясто - сърди се и отново се намества, но така, че съвсем да няма място за теб  Joy  Докато беше млада я къпех с котешки шампоан два-три пъти годишно, но от 2-3 години има сериозни проблеми с бъбреците и престанах, защото настива много лесно.  Ако котето не излиза навън не мисля, че ще има нужда от къпане, те си се хигиенизират прекрасно и самички.

# 8
  • Мнения: 2 386
Честито  Heart Eyes

Храната - Роял Канин е най - добрата. Ако ти идва скъпо я смесвай с някоя друга в съотношение 1:2.
Пастетите на Гурмет са много полезни.
Ако е дългокосместо го реши често и му давай по 3-4 см малцова паста с храната през 3 месеца, за да изхвърля погълнатите косми.
Ако живееш на висок етаж го кастрирай!!!
Моят Лео се разгони, не му подействаха хапчетата и скочи от 9 етаж заради една котка.....и умря  Cry Cry Cry
Гушкай го много, за да свикне. Играй си с него. Вземи му играчки и изкуствени мишлета.
Не му давай да лови птици и разни гадини, не е хубаво.
Бенсай е готин котешки пясък, става на топчета мръсния участък и се изхвърля.
Къпи го 1 годишно(максимум 2), не бива да изстива котенцето.
Не давай прясно мляко на малко коте, има много изписано в Нета по въпроса, но стопаните не се съобразяват често.
Ваксини! На 2 месец, на 4 месец и после през 1година.

Като се сетя още нещо ще пиша пак.

# 9
  • DE
  • Мнения: 521
О, като каза evanescent хапчета се сетих - помисли си още отсега дали искаш да има потомство котето и в никакъв случай не му давай хормонални таблетки срещу разгонване! По-добре наистина да се кастрира в момента, в който позволят лекарите, отколкото да се тъпче с отрови. Да съм знаела преди време... толкова години й давах такива хапчета, сега милото животно страда - вече 2 пъти я оперираме от тумор на млечните жлези и не се знае кога ще се появи пак - сърцето ми се къса направо!
С 2 думи - ако не предвиждаш бебета и не можеш да изтърпиш концертите по време на разгонване - кастрация  Peace

# 10
  • Мнения: 2 386
Абсолютно права си, но не исках да я плаша, затова не го казах...
Кастрацията е най -доброто решение, колкото и да ми е жал...

Марче, пиши как се погаждате с мъничето?  Heart Eyes

# 11
  • Мнения: 2 550
Момичета, отново благодаря  Hug
Кастрирането със сигурност ще го направя, жал ми е, но не искам да създавам бездомни котета, а и не искам да тъпча котката с хормони.

evanescent, ще взема храната, която ми препоръча...то милото много трудно се храни само, мъничко е...ще взема някаква консерва за малки котета, та поне да му е смляно  Simple Smile
Иначе много се гушкаме и не е плакало за братчетата си. Сега спи с една розова крава  Laughing
Играе 2 часа, после спи 4  Laughing 

Сега ако ми кажете и как да я накарам да не спи при мен  Laughing Струва ми се невъзможно. От два дни сме заедно, а като си легнем и задължително ми се завира в лицето и заспива доволно  Heart Eyes

Ето една сн … 77;рО  Simple Smile Спеше на бюрото, докато оправях компютъра Simple Smile

Последна редакция: вт, 19 юни 2007, 16:55 от Марчето

# 12
  • DE
  • Мнения: 521
Ой че сладка, малка, гальовна шушулка!  Heart Eyes

За спането не знам как да я накараш да не спи при теб, аз така и никога не успях, ама не съжалявам - особено зимата е било супер удобно нейното присъствие в леглото   Joy

# 13
  • Мнения: 2 550
Имам едно въпросче.
Откакто съм го донесла не е акало, само пишка.
Дали няма запек?
Игриво и жизнено е, ама...не ака  Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 9 894
може и да се е запекло. Преди години взех малко котенце, което не се изака 7 дни. Накрая го сложих в една раница  тръгнах към ветеринаря, там не искаше да излиза и затова обърнах раницата надолу с отвора - и изсипах коте и лайнца  Mr. Green беше се наакало най-накрая от страх. После се нормализираха нещата, та елементът стрес понякога действа и на червата.

Общи условия

Активация на акаунт