Защо е толкова трудно ?

  • 920
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 253
Толкова много искам да кърмя, че когато ми намаля кърмата първия път (на 3-та седмица) го изживях много тежко. За щастие за 7-8 дена нещата се пооправиха, но сега като че ли пак не е достатъчна. На всяко хранене хапва за около 1 - 1,5 часа, което ми се вижда доста дълго. Нормално ли е ? Иначе после издържа 3-4-5 часа. Тази сутрин обаче май не му стигна - сука и от двете гърди около 1,5 ч. и не беше спокоен. Не заспа. Вече ми идва тежко всеки път да се чудя дали ще му стигне, имам ли достатъчно кърма, ще имам ли за следващото хранене, това че суче по цял час значи ли, че не стига и така ли ще продължи?

Не съм си и помисляла да се откажа, защото искам да си кърмя детенцето поне до 10-12 месеца. За съжаление явно не мога да хвана точната посока, затова ще съм ви благодарна, ако ме ориентирате за следните неща:

- Доколко цеденето е важно за успешно кърмене? Не искам да изцеждам, пробвала съм, но едва докарвам до 10-20 мл след кърмене. Кърмя на поискване - на около 2,5-3-4 часа. Не го будя, за да яде.

- Двете гърди ли да предлагам? Понякога давам само едната,но не знам дали след час сукане заспива от това, че е хапнал или от умора.

- Това, че сучи по час нормално ли е ? Така ли ще продължи или ще се скъсява/удължава времето?

- След като е сукал от 3ч до 4ч примерно, да го будя ли в 6ч ?

Много се надявам отговорите ви да ми дадат вярната посока, че досега се лутам и не мога да я намеря, а нямам много възможности да експериментирам, защото ме е страх да не спре съвсем.

Предварително ви благодаря.

 

# 1
  • Мнения: 5 401
Здравей!!! От моя личен опит мога да ти кажа следното:

- Доколко цеденето е важно за успешно кърмене? Имаш предвид цеденето след кърмене или хранене изцяло с изцедена кърма? Въобще не е необходимо да се цедиш, ако кърмиш на поискване! Най-много да предизвикаш хиперлактация.

- Двете гърди ли да предлагам? В началото предлагах само от едната, но след като ми се регулира кърмата, запонах и от двете.

- Това, че сучи по час нормално ли е ?
Ами да, съвсем си е нормално! Моят сучеше по 1 час през час и 1/2 и постопенно, колкото и да не вярвах, интервалите се увеличаха на 2 чАса, после на 3, а сега на 4!

- След като е сукал от 3ч до 4ч примерно, да го будя ли в 6ч ?
Не, щом като си спинка, няма нужда! Той ще се събуди сам когато е гладен!

Разбирам колко ти е трудно! Дай шанс на бебенцето да се справи без да подлагаш на дохранване с АМ, режими и допълнителни тревоги.

А колко наддаде първия месец?

# 2
  • Мнения: 11 003
- Доколко цеденето е важно за успешно кърмене? Не искам да изцеждам, пробвала съм, но едва докарвам до 10-20 мл след кърмене.

Нормално е да не можеш да изцедиш много, а като сложиш бебчето на гърдата, то да изсуче доста повече.

- Двете гърди ли да предлагам? Понякога давам само едната,но не знам дали след час сукане заспива от това, че е хапнал или от умора.

Предлагам и двете, но втората я давам след като изсуче хубаво първата.

- Това, че сучи по час нормално ли е ?

Нормално е. Рая все още суче по час, час и 15 минути.

- След като е сукал от 3ч до 4ч примерно, да го будя ли в 6ч ?

Остави го да се буди сам. И аз доста време се чудех да будя ли дъщеря си или да я чакам сама да поиска да яде, даже бях пуснала тема. В началото я будех, но резултатът беше кисело бебе и почти никакво ядене, само ми дремеше на гърдата.

Дано съм ти била полезна със скромния си кърмачески опит Hug

# 3
  • Мнения: 253
Първия месец наддаде 1,025 кг. и порастна с 6 см. Тогава минахме през един период на усилен растеж, когато правех всичко възможно да си увелича лактацията - кърмех на поискване и 1 - 2 пъти на ден доизцеждах. После се нормализираха нещата и спрях да изцеждам с надеждата,че ще се регулира според нуждите му. Но сега имам чувство, че не му е съвсем достатъчна и не знам дали да не започна пак да доизцеждам. Имам предвид само цедене след кърмене. Затова се чудя дали за успешно и безпроблемно кърмене е наложително да се доизцеждам. 

# 4
  • Мнения: 1 924
Мишлето ти е горе-долу на възрастта на моето Grinning,та затова ще споделя как е при нас.Това кърмене "на поискване" през 2.5 до 4 часа ми е доста странно. Аз също кърмя на поискване и синът ми понякога суче през половин час, стигали сме и до над 20 кърмения за денонощие, ( не че ги броя , де) , като аз мислено разделям кърменията на два вида: основно хранене( суче поне половин час , като постоянно го чувам как преглъща и му се пълни устичката с мляко), и сучене за успокоение(напр.на колики )-когато посуква за няколко минути.

Зарежи тези пресмятания колко е изсукало детето, колко си изцедила и прочее- излишни главоболия са това. Колко често сменяш пълни памперси?Наддава ли добре детенцето?
Това са въпросите,които трябва да те интересуват.

По отношение на продължителното сукане-постепенно ще намалее , и при мен беше така.Важно е само да разбереш дали суче ефективно,т.е. дали сучейки, наистина поема мляко, или по някаква причина (например ако не е захванал правилно гърдата) , само суче напразно.
Чуваш ли го да преглъща?

На въпроса за храненето в 6 ч - ако пропуснеш това хранене, кога бебето си поисква само?
Нали знаеш, че прекалено големите паузи не са полезни за лактацията , особено в такава ранна
възраст на бебето.

Ами това е ,което мога да ти кажа от своя скромен опит ( и от прочетеното по темата за кърменето).

Последна редакция: пн, 18 юни 2007, 12:36 от LadyLou

# 5
  • Мнения: 253
Да, гледам най-вече дали бебчето е доволно след папкане, но днес не е така. Сега се хранихме почти 2 часа и не му стигна кърмата. Последните дни си правеше дълги паузи 5-6 часа, до 7 даже е стигал и не съм го будила. Вчера за първи път го събудих и почти не яде, цокна малко и пак заспа. Явно е, обаче че тези дълги паузи ми се отразяват зле на лактацията и в крайна сметка не знам какво да правя.  Sad Мислех си, че интуицията на майка ще ми подскаже, но не става.

# 6
  • Мнения: 133
Отговорите които вече са написани покриват всичко, няма нужда да се притесняваш. Плюс това на дали ти е "намаляла кърмата", незнам защо толко много нови мами все това си мислят....

# 7
  • Мнения: 5 401
Плюс това на дали ти е "намаляла кърмата", незнам защо толко много нови мами все това си мислят....

Ами защото са притеснени за рожбичките си, нормално! Аз бях голяма паника!!  #Crazy

charlotte, идеално е наддало бебчето! Но щом прави такива големи паузи, можеш през 3 часа да изцеждаш, за да стимулираш лактацията. Да кажат и знаещите мами!   bouquet

# 8
  • Мнения: 253
Мисля, че е намаляла или по-точно недостатъчна, защото преди си усещах гърдите пълни преди кърмене и меки след това. Днес са си меки, а пък и преди малчо си спеше или гледкаше спокойно около 3 часа след като е хапнал, а днес не е така.

Pearly, ако изцедя на 3-тия час и малко след това той се събуди, няма да има какво да му дам от гърда. Ще трябва да го храня с лъжичка, а така съвсем ще затрудня и него и себе си.

Момичета, много ви благодаря на всички за съветите. Всеки споделен опит ще ми е от полза.

# 9
  • Мнения: 93
Незнам дали ще съм полезна , но на вашите месеци беба ядеше на час и половина по 1 час . Сега сме на 3 месеца яде по бързо (по около половин час), само вечер по 2 часа суче но това е вид натрупване , за да спи до 6 сутринта , но все пак яде на максимум 3 часа . Не се цедя и гърдите ми са меки , но бебето ми е жизнено и качва по около килограм на месец . Незнам дали не е от коликите киселото настроение на бебето ти ? Успех и не се притеснявай .
 Hug

# 10
  • Мнения: 253
LadyLou, казвам "на поискване", защото той самият си иска на такива интервали -- най-често на около 3 часа, но понякога 5. Не му давам вода, за да отлагам, залъгалка давам само, ако сме навън, но засега са ни кратки разходките. Дългите паузи ги прави в различен час на денонощието - един път по обяд, друг път вечерта. Затова акопропусне в 6, може да се събуди чак в 8 или 9.

А иначе за преглъщането - да, когато са ми пълни гърдите, първите 10 мин си суче и преглъща шумно, после забавя. На 20-та мин пак го чувам за малко и после сучи, заспива, пак сучи и така час.

# 11
  • Мнения: 133
След като се установи лактацията е нормално да не усещаш гърдите си пълни, но това не значи че са празни  Grinning  Също така не си мисли че кърмата "се събира" и ако изцедиш после няма да има за бебо. Тя се произвежда постоянно, така че винаги ще има, затова се препоръчва да пиеш течности докато кърмиш, процеса е постоянен. Също така, като изцедиш най-вероянто ще изкараш най-вече предно мляко, така че после бебо ще започне направо със задното, което е по-гъсто. Аз не съм привърженик на цеденето, защото не са ме съветвали да го правя, но ако се притесняваш че кърмата ти намалява (което съм почти сигурна че не е) цеди си, ще има. Колкото повече излиза, толкова повече ще произвеждаш, не я "събирай" да има  Peace

# 12
  • Мнения: 1 924


А иначе за преглъщането - да, когато са ми пълни гърдите, първите 10 мин си суче и преглъща шумно, после забавя. На 20-та мин пак го чувам за малко и после сучи, заспива, пак сучи и така час.



Така , както ми го описваш, той си се храни доста доволно Grinning; безпокойството му може да се дължи на друго;
моят беше нервен по време на коликите, а също и когато имаше млечница.

# 13
  • Мнения: 5 401
Мисля, че е намаляла или по-точно недостатъчна, защото преди си усещах гърдите пълни преди кърмене и меки след това. Днес са си меки, а пък и преди малчо си спеше или гледкаше спокойно около 3 часа след като е хапнал, а днес не е така.

Pearly, ако изцедя на 3-тия час и малко след това той се събуди, няма да има какво да му дам от гърда. Ще трябва да го храня с лъжичка, а така съвсем ще затрудня и него и себе си.

Постепенно кърмата се регулира и е съвсем нормално да си чувстваш гърдите меки. Това не означава, че кърмата ти е малко. До колкото си спомням 80 % от нея се произвежда в момента на сучене. Laughing

Първо, ти няма да изхвърляш изцедената кърма! Складирай си запаси! Второ, бебчо ще си изцока дозичката кърмичка, дори и да си се цедила, не се притеснявай. Отпусни се, не мисли негативно и ще се получат нещата! Всичко е до време! Малко като порасне, ще видиш колко ще е различно и след някой и друг месец ти самата ще успокояваш новите мами-кърмачки!   bouquet

# 14
  • Мнения: 253
Много ви благодаря на всички. Много ми е хубаво да си кърмя детенцето, но си има тънкости и докато намеря точната посока е малко трудно. Добре, че сте вие. Мисля, че разбрах къде бъркам. Като предлагах само едната гърда на 1 хранене, детенце сучеше и ако заспи гледах да не го будя. Сега гледам да си хапне добре и от двете - на първата към края заспива, но като го разбутам леко и се събуди, показва, че иска още. Тогава давам другата и си я изсуква и нея. Засега нещата са добре по този начин.

Много съм ви благодарна за съветите и подкрепата.

Общи условия

Активация на акаунт