Шифъра на Леонардо на съд

  • 2 895
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 401
Прокуратурата в намиращия се недалеч от Рим пристанищен град Чивитавекия заведе делу срещу...  филма "Шифърът на Леонардо", сниман по световноизвестния едноименен роман на писателя Дан Браун. В регистъра на следствените са вписани десет души начело с режисьора на лентата Рон Хауърд, продуцента, няколко техни сътрудници, вносителя на лентата в Италия и местните й дистрибутури. Всички те са обвинени в "разпространение в публичното пространство на спектакъл със срамни и обидни сцени" - деяние, попадащо под ударите на параграф 528 от наказателния кодекс. Очаква се да бъдат привикани на разпит още до края на юли.
Според адвокатите Джачинто Канцона и Стефания Криспино, които преди няколко месеца са получили официално оплакване от католически свещеници и сега представляват интересите им в съда, "незаконните моменти" в лентата били два. Що се отнася до първия, става дума за това, че в нея Исус Христос бил представен като баща на дете, което било в противовес с дадения от него обет за целомъдрие. Второто послание, което ядосало свещениците, се съдържало в представеното в лентата изображение на Тайната вечеря със Свети Йоан нарисуван като жена - явен намек за Мария Магдалена. Освен това според божиите служители филмът трябвало да бъде забранен за деца под четиринайсет години, тъй като в италианските училища часовете по религия са до тази възраст и съответно твърденията на Хауърд и компания щели да объркат представите на подрастващите за "истинската истина".    Единствената по-голяма награда от Оскар-а за един филм е тази той да бъде даден под съд - максимата бе измислена на бърза ръка от изкуствоведите, които  коментираха за медиите на Апенините действията на прокуратурата в Чивитавекия. Още повече, че работещите в нея започвали следственото дирене, след като лентата вече е позабравена и сега интересът към нея щял отново да се върне много по-голям отпреди.

Какво ви хрумва като коментар?

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Хрумва ми, че католическата църква изтрещЕ.
Според исляма Исус е бил пророк, непорочно заченат, и наистина е имал семейство - защо не осъдят целия мюсюлмански свят на това основание, примерно?

# 2
# 3
  • Мнения: 677
Пи Ар акция, баце, католик, но и като тях!

# 4
  • Мнения: 211
Все повече се учудвам от последващите реакции от романа и филма. Хрумва ми все по-остро, че май има какво да крият и да защитават Confused

# 5
  • Мнения: 526
Хрумва ми,че ако бяха реагирали около премиерата,щяха да му направят още по-голяма реклама,а то филма го забравихме вече...По-голям интерес сега не вярвам да има,каквото и да смятат изкуствоведите.
А филма леко ме отегчи.

# 6
  • UK
  • Мнения: 3 959
Те са се сетили... А филма е толкова банален...

# 7
  • Мнения: 3 268
Католическата църква-най-голямото лицемерие човешко.

# 8
  • Мнения: 2 401
Все повече се учудвам от последващите реакции от романа и филма. Хрумва ми все по-остро, че май има какво да крият и да защитават Confused
Общо взето това е и мойто мнение, но не искам да задълбавам, щото не искам да съм крайна, а не мога да не съм по такива въпроси.

# 9
  • София
  • Мнения: 5 720
А защо делото е само срещу филма?  Rolling Eyes Дали защото е по-слаб от книгата и наистина искат да му правят реклама...

# 10
  • Мнения: 391
Католическата църква-най-голямото лицемерие човешко.

То да беше само католическата... Всички религии са такива.

# 11
  • Мнения: 8 999
Реклама, реклама и пак реклама. Но от друга страна църквата, достатъчно често за своето съществуване, се е поставяла в смехотворни ситуации /от съвременна гледна точка/ по отношение на много нейни твърдения, които са били оспорвани в последствие с научни аргументи. Ако наистина вярваше в истинността и необоримостта на своите постулати, едва ли щеше толкова да се обиди от едно литературно произведение.

# 12
  • Мнения: 503
Помислих, че става дума за книгата в първия момент. За филма не ми пука особено. Ама що пък трябва екипа на филма да си го отнася?

# 13
  • Мнения: 3 268
Католическата църква-най-голямото лицемерие човешко.

То да беше само католическата... Всички религии са такива.
Католическата няма равна.Препоръмвам ви "Братството".То са лъжи,конспирации,алчност.Страшна работа!

# 14
  • Мнения: 7 837
Да ги осъдят.
Няма по-бозав филм с Том Хенкс.
Англичаните осъдиха ли вече и Дан Браун? Дано го направят.

Общи условия

Активация на акаунт