Жълтеница и кърмене

  • 2 394
  • 30
  •   1
Отговори
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Може ли някой да ми даде информация за нивата на билирубина. Днес направихме изследване на Ема и се оказа, че стойностите на билирубина са й 165,2 при нормални 30. Педиатърката казва, че трябва да спра кърменето или да преварявам кърмата по 10 мин, защото билирубина се покачва от един ензим в кърмата.
Знае ли някой нещо по въпроса? До какво могат да доведат такива високи стойности на билирубина при толкова малко бебе?

# 1
  • Мнения: 117
имате ли резус-конфликт?

# 2
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Цитат на: Anna_D
имате ли резус-конфликт?


НЕ! Сега отивам да я водя в болницата... Стискайте палци!  Praynig

# 3
  • София
  • Мнения: 18 679
Трябва да спреш да кърмиш? Shocked Еееее, стига бе, не ти върви с пусто кърмене и това е...Колко жалко, дано да измислят нещо докторите, все пак Praynig

# 4
  • Мнения: 4 244
Зъхи, искам да ти кажа че това са същински глупости.
Щерката имаше много тежка жълтеница - нива не мога да ти кажа, че тук имат други мерни единици. беше си жълто до 40 дена.
Кърмила съм я нормално, без никакви преварявания или шишенца с глюкоза. Мина си и спонтанно.
Кажи какво ти казаха от болницата.

# 5
  • Мнения: 117
Цитат на: Зъхи
Цитат на: Anna_D
имате ли резус-конфликт?


НЕ! Сега отивам да я водя в болницата... Стискайте палци!  Praynig


Стискаме.. Пиши как сте, когато имаш възможност

Кърменето има смисъл да се спира само ако имате резус-конфликт Bulb

# 6
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Няма нужда да се спира кърменето,дори при много високи стойности на билирубина - не ти ли каза докторицата,че единствено ако е много тежко положението се спира кърменето само временно,за 2-3 дена и се дава преварена кърма или адаптирано от ЧАШКА или друго,не от биберон!След това кърменето се възобновява,защото ензимните процеси за това време се нормализират,макар че докато отзвучи жълтото оцветяване,може да минат седмици.
А на нагревки пратиха ли ви?Бързо да се оправят нещата Simple Smile

# 7
  • Мнения: 554
Не спирай кърменето!
На моя приятелка и казаха също,че бебето е със силна жълтеница и трябва да спре да кърми.Тя послуша педиатъра,бебето се отби и минаха на адаптирано.
Няколко месеца след това лежаха в болница с друг проблем,тогава тя сподели с докторите там защо е спряла да кърми и те казаха,че това е абсолютна глупост!

# 8
  • Мнения: 366
Зъхи, дано имаш късмет и сериозно ти препоръчвам фото-терапия, ще споделя какво се случи на нас:
На 6-я час след раждането Руми пожълтя като портокалче и изследванията показаха, че имало някаква кръвна несъвместимост, но не РН, а Нулева - АБ... На следващия ден сложиха бебето ми на фототерапия в нещо като кувиоз. На третия ден на мен ми дойде кърмата и отидох да ги моля да ми я дават поне да я кърмя, но ми отказаха с довода, че коластрата повишавала нивата на билирубина в кръвта й. Съветът им беше да се цедя в часовете, в които би трябвало да я кърмя - послушах ги. На четвъртия ден след два дни престой под лампи кръвните проби на детето бяха добри и я извадиха от кувиоза, като ми я носеха през 3 часа за кърмене. На петия ден сутринта се прибрахме у дома и от тогава сме все на кърма.
Така че не се притеснявай, поддържай приток на кърма с цедене и не би трябвало да имате проблем след лечението ...
Успех!!! Simple Smile

# 9
  • Мнения: 366
P.S. Забравих да добавя, че видях персонала да я храни под лампите с биберон с огромна дупка, от която млякото буквално за секунди изтичаше всичкото. Плаках часове наред от страх, че ще ми я отбият, но напразно - откакто е при мен тя отказва дори биберона с водата, иска си само моята гърда Simple Smile

# 10
  • Мнения: 2 529
Мога само да добавя, че и моят син беше на фототерапия в кувьоз заради жълтеницата, а после беше жълт повече от месец. Започнах да го кърмя едва на 6-ия ден след като се беше родил, но за щастие и двамата се справихме, не без помощта на педиатърката, де. Simple Smile Беше адски поспалив и го будех за хранене в началото, както и нямаше сили да изсуква по-големи количества кърма, та съм му додавала кърма с шише и въпреки всичко ето, че още си суче и всичко е наред Wink

# 11
моята дъщеричка също имаше по-продължителна жълтеница и нашата лекарка/а също почетох доста по темата/ ми каза да не спирам кърменето дори за 1 ден! Предписа ни фенобарбитал и всичко отшума за 5 дни!

# 12
  • Мнения: 2 807
Зъхи,
мама Venda имаха подобен проблем - високи нива на билирубина...

Беше пуснала и тема: "хемолитична анемия + хипербилирубинемия? " в "Здравословни проблеми, здравна каса, здравеопазване"

Ако искаш й пиши на лични, предполагам ще има време да ти обясни как е преминало всичко при тях.

Успех, и по-скоро да сте "белички"  Wink

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 2 449
Зъхи, не е чак толкова висок билирубина, че да спираш кърменето. Мартин беше с много силна жълтеница, заради кръвногрупова несъвместимост - на фототерапия и системи,но дори и тогава го кърмех  - прекъсваха му облъчването за кърмене и после пак. Изписаха ни с вискок билирубин, но педиатърката никога не ни е казвала да спирам да кърмя или да преварявам кърмата. Ако имате кръвногрупова несъвместимост жълтеницата ви може да продължи дълго - на Мартин мина през третия месец. Спиране на кърменето може да се наложи, ако жълтеницата е причинена от майчината кърма, но се правят изследвания за целта. На англиийски ако можеш да почетеш - "breas milk jaundice" e тази,причинена от кърмата, появява се около седмица след раждането.

# 14
  • Мнения: 1 586
Аз вече тотално се обърках с тия жълтеници последните дни с всички теми за тях и седнах да прочета нещо повече за видовете такива.

Накратко:
има 3 вида жълтеници на новородените
-физиологична - карат я почти всички, пиковете са между 3-5 ден, обикновено до 12мг/дл, рядко над 15мг/дл.
-патологична - причинена от съпътстващи медицински проблеми (проблеми с черния дроб, кръвна несъвместимост и др.), диагностицира се още при раждането или първите 24ч. понеже нивата на билирубина скачат много бързо. В много редки случаи тук се налага и кръвопреливане.
-от кърмата - до сега не е установено какво точно в кърмата я причинява, проявява се около втората седмица и може да продължи няколко седмици.

Нива до 20мг/дл (милиграма на децилитър кръв) през първата седмица и до 25мг/дл след това са установени за абсолютно безвредни за децата (у нас май се борави с мг/л, т.е стойностите са умножени по 10). При по-високи се счита, че има опасност от мозъчно увреждане. Такива увреждания при физиологична и жълтеницата от кърмата не са наблюдавани до сега.

При нито един от тези видове не се налага спиране на кърменето, освен в изключително редки случаи на съпътстващи сериозни метаболични болести. Обикновено често кърмене и излагане на бебето голичко на дневна светлина (зад стъкло, прозорец) е достатъчно за постепенното отшумяване на жълтеницата. Понякога лекарите предписват фототерапия, която рязко подобрява стойностите на билирубина за 2-3 дни, но това е в по-крайни случаи. В тези случаи (само) се повишава нуждата на детето от течности - повече кърма, вода, вода със захар. Спирането на кърменето също води до рязко намаляване на нивата, но се счита за напълно излишно, дори опасно в някои случаи.

Никакви други начини за лекуване не открих освен споменатите. У нас май се подхожда доста радикално по въпроса. Фенобарбиталът ми се струва доста екстремен начин за справяне с един толкова лек проблем (ако изобщо може да се нарече проблем).  

Това е, което аз разбрах. Ето 2 хубави по-подробни сатии по въпроса:
http://www.breastfeeding-basics.com/html/jaundice.shtml
http://www.kellymom.com/newman/07jaundice.html
Трябва да се преведе нещо такова за библиотеката според мен. Бу, ако не си предвидила, може да ми зачислиш и първата статия Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт