Замразяване vs стерилизиране

  • 1 204
  • 12
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 249
Здравейте!

Още не съм захранила беба, но вече събирам рецепти, идеи и мнения. Тъй като съм решила да й готвя, обмислям и вариантите на съхранение на храните. Та искам да ви попитам може ли всичко да се замрази (сготвено) или пък да се стерилизира? Как точно стерилизирате (никога не съм го правила и малко ми е мътна технологията). Колко време след замразяване/стерилизация могат да престоят сготвените храни?

Изчетох темата за замразяването в библиотеката, но имам нужда от конкретни мнения и малко кураж.

Благодаря предварително!  Simple Smile

# 1
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 379
Аз му слагам храната във фризера без да я стерилизирам.
Но като беше по-малък и правех зеленчуковите пюрета с мляко, правех само порция за едно хранене, а месните пюрета копувах.
Сега храната му е като яхния или супа и по-става да замразявам.
Кремче правя 2 порции и ги изяжда за 2 дена, грис правя само за едно хранене, мляко с ориз също.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 249
Мога ли примерно месо, което е било замразено, да го сготвя и после сготвеното да сложа във фризера или и тук важи правилото, че веднъж замразено, не се размразява повече?

Ако сложа в бурканче топла храна, после стерилизацията изисква ли варене на буркана или е достатъчно, че топлата храна ще изстине и ще "дръпне" капачката?

Ей тия тънкости не са ми ясни  newsm78

# 3
  • София
  • Мнения: 15 198
Аз съм за стерилизирането.
По-удобно ми е когато трябва да пътуваме, или да нося храна навън по някаква причина. От друга страна, размразена храна не обичам-не ми е същата на вкус.

Когато правех пюрета, стерилизирах. След сваряването на зеленчуците (заедно с месото, ако пюрето беше месно) пасирах и храната вече не беше съвсем гореща. Тогава сипвах в бурканчетата, слагах ги в съд с вода (така че водата да ги покрива) и ги оставях да врят минимум 10 минути.
Сега, когато готвя супи и по-течни манджи, още врящи ги сипвам в бурканчето, затварям добре с капачката, обръщам и когато капачката хлътне ги държа в хладилника-за всеки случай.
Така храната издържа поне месец и половина. За повече не мога да гарантирам, защото по-дълго храна неизядена не е оставала.

# 4
  • София
  • Мнения: 3 249
Виви, много ти благодаря!   bouquet  Когато ти стерилизираш храна, при отварянето после "пуква" ли ти капачката, както на бурканите, които купувам от магазина (че за мен това е признак, че бурканът е бил наистина добре затворен)?

# 5
  • Мнения: 5 362
Съгласна съм с Vivi.И аз така съхранявах вече сготвената храна.
Да,трябва да се чуе пукване,когато отваряш бурканчето.

# 6
  • София
  • Мнения: 3 249
И сега пак въпрос - от къде взехте бурканчета? Ще трябва да сръчкам някоя позната, която дава купешки пюрета, да ми пази бурканите, май.  Thinking

# 7
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 379
Аз използвам пластмасовите кутийки с капачка с винт. Но държа всичко във фризера

# 8
  • Мнения: 317
Аз приготвям пюрета и по двата начина:
1. Варя зеленчуците , пасирам ги и ги наливам във формичка за лед , след като замръзнат ги слагам в кутии с капак във фризера и като ми потрябва кубче го изваждам от предната вечер в хладилника или на същия ден размразявам на водна баня . Вкусът им според мен си е съвсем добър , нищо че са замразявани / особено като сравнявам с  някои от купешките зеленчукови пюрета /.Използвам кубчетата до 2-3седмици.

2. Онзи ден направих няколко стерилизирани бурканчета от картофи с тиквички и копър - сварих , пасирах и след това 10 мин. ги кипнах в тенджерата. Не зная колко могат да издържат , защото правя за седмица напред . Ако трябва да съм честна , като че ли стана по- добре от замразените кубчета. Иначе за бурканчета ползвам тези от  плодовите пюретата на Мандев -те са с винт.
  bouquet

# 9
  • София
  • Мнения: 15 198
Когато ти стерилизираш храна, при отварянето после "пуква" ли ти капачката, както на бурканите, които купувам от магазина (че за мен това е признак, че бурканът е бил наистина добре затворен)?

Да, пуква.

Пропуснах да кажа-не всички буркавчета стават за стерилизиране на храната. Стават само тези от типа на Мандев и старите на Ганчев. За другите-с по-тънкия винт, е чист късмет, ако се получи.

# 10
  • София
  • Мнения: 3 249
Пфуу, къде да ги търся сега тия бурканчета? Дали се продават някъде само буркани?

# 11
  • София
  • Мнения: 15 198
Виж из темите на майките, които търсят бурканчета за детска кухня. Там обикновено някой пише къде се продават.

# 12
  • София
  • Мнения: 3 249
Сърдечно благодаря!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт