Двурога матка

  • 8 733
  • 19
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 1 003
Здравейте момичета!
Търсих доста по темата, но не открих достатъчно подробна информация, затова ще бъда благодарна на всяка отзовала се, която има моя проблем.
На кратко историята ми. Имам 3 аборта, първия по желание и два спонтанни. И трите пъти не съм имала проблеми със забременяването, ставаше бързо след 1-2 месеца опити. Първият ми спонтанен аборт беше миналата година в 6-ти месец (беше си направо раждане, но бебчето беше само 350 гр. и естествено без шансове да оцелее). Вторият ми аборт беше миналата седмица - мисед в 10 г.с. Сега след толкова посещения все при прехвалени лекари във Варна, след догадки, че имам къса шийка и т.н., най-после попаднах на точния лекар, на който дължа живота си и който най-после ми откри основния проблем - двурога матка - причина за недоизносване или трудно закрепяне на плода. И този лекар обеща да направи всичко възможно за да имам успешна бременност следващия път.
Въпросът ми е какви лекарства ви даваха преди да забременеете, какви изследвания ви направиха, как протече бременността ви, налагаше ли се много да лежите, да се пазите и каквото още се сетите да ми споделите ще ми е от полза.
Благодаря ви предварително  Hug

# 1
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
Съжалявам, миличка, много съжалявам за трагедията, която преживяваш няколко пъти. Дано следващия път е успешен, ще се моля!  Praynig

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 512
н

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 512
Дано това, което напиша сега да се побликува, защото предния път толкова писах и ми даваше ,че не мога да публикувам в този форум. Аз съм с двурога матка. Имам 1 спонтанен аборт в % г.с. и 1 успешно раждане. Двурогата матка ми откриха още на 23 г. и тогава лекарката ми каза, че нямало проблеми да родя и някои жени с такива матки рждат 2 деца и не разбират ,че имат такъв проблем. Значи аз имам и СПКЯ. Лекарят ми следи овулацията, казам кога да водим полов живот и след това 3 дни пусна дуфастон, за да се задържи плода по-успещно в случай на бременност. Но нищо не стана този път. На следващият месец беше в отпуск по това време и нито ми определя ову нитопих дуфастон и забременях.Отидох на 6г. с. и той потвърди бремеността.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 512
веднага ми назначи дуфастон3 по 1 и но-шп. Каз ,че ако получа кървене веднага да се обадя.Това се случи след 2 днии и ми прибави ирутаскорбин , бусколизин и вит Ц1000. Кървенето си капеше все по малко и докторът каза да спра лекарствата, но в 10 г. с след полов контакт и разходка(беше ми казал по време на кървенето да лежа) изкървих обилно и пак ми пусна всички лекарства.окончателно спря при формиране на плацентата-14 гс.В 20 г.с. ми установи скусена шийка и ми пусна магнерот, без ограничение на движението. В 28 гс добави гинепрал# по 1 -много гадно лекарство, слава богу след 4 седмици спряя всички лекарства. Родих с планово секцио по мое желание.  Дпкторът каза, че мога да пробвам да родя ноемално, при все че двурогите матки често показвали родова слабост и се налагало секцио, но аз предпочетох да не рискувам

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 512
Сега се радвам на здраво и хубаво момиченце,родено6 дни преди термин. Надявам се да съм ти била от полза. Ако мога да ти помогна с информация -питай!Извинявай за разхвърляния пост, но не мисе щеше да пиша толкова много и поради грешка в сиситемата да не се публикува.желая ти от все сърце здраво и хубаво бебче!!!

# 6
  • Мнения: 902
Късният аборт установи ли се, на какво се дължи?
Помисли за премахване на преградата.
Късмет.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 512
На мен не са ми предлагали да ми махнат преградата

# 8
  • Варна
  • Мнения: 1 003

vev благодаря ти за подробния отговор. Може би грешката е там, че на мен не ми даваха никакви лекарства, а и аз нямах никакви оплаквания, ходих си на работа, чувствах се добре и изведнъж..........
Късният аборт установи ли се, на какво се дължи?
Помисли за премахване на преградата.
Късмет.
Не можаха да ми кажат конкретни причини за първия аборт, освен, че шийката ми е била силно скъсена и, че следващия път може да се наложи серклаж. Сега след втория аборт, лекарят който откри, че имам двурога матка ми направи и кюртажа и според него причините са късната ми овулация, непълноценно оформената плацента и оттам недобре закрепване на плода. Цикълът ми е редовен на 28 дни, но може би овулацията се е объркала от предишния аборт....незнам. Сега този лекар ще ми прави периодични прегледи, ще ми дава утрогестан за регулиране на овулацията и ще ми направи всички необходими изследвания преди опити за следваща бременност. Иначе не ми каза да имам преграда, защото ме гледа на 4D ехограф и след кюртажа ми каза, че е успял безпроблемно да изчисти и двата рога на матката.

# 9
  • Пирдоп
  • Мнения: 127
Аз също съм с двурога матка. За щастие септума не е силно изразен, но всички лекари са на мнение, че това няма да ми попречи при износването на плода.  Знам момичета които имат силно изразен септум и въпреки това са износили живо и здраво дете.

# 10
  • Мнения: 26
Сестра ми е с двурога матка..Ей сега ще я натиря да дойде да ти пише..

# 11
  • Варна
  • Мнения: 1 003
Благодаря ви, че следите темата всичко, което можете да ми кажете ще ми е е от полза  Hug

# 12
  • Мнения: 2 237
ЗДравей мило момиче !   Hug
След като бях "натирена" от сестра ми,сядам да ти пиша.(това в кръга на майтапа) .
Аз съм с двурога матка.Също така съм и с палава две годишна дъщеря  Grinning Но,накратко моята одисея :
Със съпруга ми опитвахме около 9-10 месеца да си направим бебче и все не ставаше.Уж бях здрава,той също,спазвахме всички процедури и т.н.Но бебето се бавеше.Слава на Бога,в края на юни 2004 забременях.Бях на седмото небе.Някъде около 10 г.с. отидох на ехограф в Студентска поликлиника.Лекарката отначало попита: "Имате ли в рода близнаци ?" Казах "Да,самата аз имам близначка"Тя каза че съм бременна с близнаци,но не видя второ сърчице,само едно.И тогава,като се вгледа по-внимателно откри че имам двурога матка.До тогава не знаех,а тя беше удивена че никой не ми е казал.Но кой да ми каже,до преди да забременея не бях ходила на ехограф.Тогава си казах - е,какво толкова,двурога матка....И сякаш забравих.Тогава не разбрах защо лекарката ме изгледа така тъжно...Не знаех и почти нищо за този "феномен"В последствие прочетох доста материал  и започнах да изпитвам истински ужас.Оказа се,че при двурогата матка трудно се забременява,а шанса да се износи здарво дете е минимален.На всичкото отгоре матката ми беше и чуствителна и при всеки допир контрахираше.При всеки преглед лекарката скептично ме питаше "А,ама ти още ли си бременна ? Нали знаеш че всеки момент може да изхвърлиш бебето ?" Това ме съсипваше.В 4 месец получих бъбречна криза и ме приеха в болница.Молех се да запазя бебчето.Слава Богу така и стана,но от тогава разбрах че състоянието ми не е шега работа.Спрях да работя.Затворих се в къщи и си почивах.Рядко излизах освен на преглед.Молех се всеки ден на Господ да запазя бебето,при всяка контракция си казвах "Краей,сега ще абортирам" и избухвах в сълзи.Броех всеки час,всеки ден и всяка седмица на бременността си.Беше кошмарно.Аз съм с изразен септум,доста ясен,дебел и пречещ на бебето.Даже по едно време лекарите се усъмниха дали нямам две отделни матки,слепени една зад руга.Но беше едена,с един голям,и с един по-малък рог.
Лекарства пиех следните - магнезий (Магне В6),Папаверин,витамини и Неоренал (за бъбреците) Почивах си,стоях си у дома и гледах да не се напрягам.И се молех.Много се молех.Друго по-специално не съм спазвала.
В 37 г.с. родих със секцио прекрасно оформено момиченце,живо и здраво.Свърши се.Бях облекчена.Значи може !Значи мило момиче избий от главата си всички негативни мисли и знай че и ти можеш ! Да,сега не се е получило,но ще стане,ще видиш !
Знаеш ли,на мен лекарите ми казаха че забременяването ми е било чудо.Това че бебето се закрепи и износи също.Тя беше заела такава странна форма в в матката ми,че по време на операцията дълго се чудиха кака е успяла.Малката излезе хитрец още от малка  Grinning
Доктора при който родих (Д-р Велев от Шейново,Бог да го поживи !!!) каза че до последно го е било страх какво ще се случи с мен.Но също така ми каза,че като шеф на патологията е видял и доста по-страшни неща.Каза че има и много пациентки като мен със родени здрави дечица.
Стана дълго.Но това е моята история.
Не са ми предлагали да махат преградата (септума)Мъничето го беше разтегнало докато е растяло в мен и той беше доста разтегнат и не пречещ вече.Уж ме увериха че бих могла да имам и второ дете.
не се отчайвай,това се води аномалия,но я ме виж мен - успях !
Намерих точния лекар,дадох си много сила и кураж и запазих живота на детето си ,родих го !
Давай смело напред и вярвай че ще стане !
Успех,много успех и скоро да се похвалиш !
  bouquet  bouquet  bouquet

# 13
  • Мнения: X
Хайде и за да си напиша - с двурога матка съм, даже според някои лекари двойна. Д-р Яков от Майчин дом във Варна ми каза още в 7-ма седмица, че най-вероятно няма да мога да износя бебето или ще родя още в 6-7 месец. За радост нищо подобно не се случи - имах много лека бременност, тренирах до 8-мия месец с леки тежести, пътувах в чужбина със самолет, изобщо вичко беше ОК. Редовно ходих на прегледи за фетална морфология на бебето като следихме и състоянието на матката, която с напредването на бременността се разширяваше и преградата почти беше изчезнала. Родих съвсем нормално 3 дена преди термин прекрасно дете, сега си го гледам. Никакви лекрства не съм пила, но щом имаш такива усложнения задължително трябва да ти предпише лекар какво точно да приемаш. Успех!

# 14
  • Мнения: 6
Fever,
Здравей и от мен. Прочетох за проблема ти и реших да се отзова, защото аз също съм с двурога матка и вероятно ще ти е от полза да чуеш и моята история. Всъщност история на практика няма. Установиха проблема ми, заедно с констатирането на бременността. Слава Богу, докторът ми ме пощади и реши да ми спести всички ужасяващи подробности относно вероятните рискове. Напротив, увери ме, че в досегашната си практика е имал и други такива пациентки и нещата не трябва в никакъв случай да се драматизират излишно. Разбира се, обясни ми и възможните рискове от спонтанен аборт, но в никакъв случай не искаше да ме плаши, а по-скоро да ме информира за това като един вид теоретична възможност. Така го приех и аз – като възможна опция, хипотеза, но не и като нещо, което задължително ще ми се случи. Всеки път, когато се сещах за двурогата си матка, си повтарях, че спонтанни аборти се случват и на напълно здрави жени и че гаранция никога няма. Не се задълбочих в четене на разни неща по темата. Попрехвърлих само няколко статии и реших, че няма смисъл да се травмирам излишно. Продържих си живота както преди. Вярвах, че щом това бебе стана от ПЪРВИЯ ОПИТ, значи му е писано да живее. Нищо не съм пила, освен витамините, фолиевата киселина и малтофера – само задължителните неща. Работех здраво, позволих на живота си да тече с нормалните си темпове. Не се щадях излишно, не гледах на себе си като на жена с рискова бременност, а по-скоро като на най-щастливата бъдеща майка на този свят, не оставях на лошите мисли да ме съборят. Просто не исках да се приемам като човек с проблем, дори не бях казала на повечето хора покрай мен, за да не предизвиквам излишно съжаление. И явно наистина съм излъчвала някаква ведрост и живец, защото като си помисля колко хора покрай мен се „изпозаразиха” и взеха да бременеят... Просто вярвах, че съм една щастлива и обичана бъдеща майка. Износих бебето си до последно. Не усетих нищо от бременността, нито от секциото. Бебето си беше нормално, здраво и хубаво... Така че, история наистина няма. Струва ми се, че ми се падна най-леката и безпроблемна бременност, за което благодаря на Господ!
Това е и моето послание към теб, Fever, бебета от двуроги матки са се раждали и ще продължават да се раждат. Въпреки всичко, което си преживяла до момента (и за което имаш най-искрените ми съчуствия), трябва да продължиш напред и да се настроиш, че и при теб ще стане. А то ще стане, със сигурност. Казвам ти го от личен опит!
Увлякох се, а бебето вече протестира. Поздрави и кураж!!!

Общи условия

Активация на акаунт