Увеличаване на кърмата?!?

  • 647
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 373
Бебето ми е на 24 дена. Кърмя го на поискване като има интервали от половин час и интервали от 3 часа. Случва се да суче по час и половина - два, особено вечер. Гърдите ми са абсолютно меки. Когато бебка суче отначало гълта десетина пъти след това кърмата спира , след няколко минути пак тръгва кърмата за няколко глътки и пак спира и т.н. Дори и след 3 часов интервал гърдите ми са пак меки. Прочетох доста за кърменето и  по логиката на търсенето и предлагането би трябвало вече да се пръскам от кърма при това често сукане, но не е така. Въпреки това бебка често повръща ( имам чувството, че е по-голяма част от погълнатото) и  често пълни памперсите. За 18 дена обаче е наддала само 400 гр. и педиатърката препоръча да я дохранвам. Аз все още не съм склонна да й давам АМ.  Трябва ли да я оставям да прави паузи по- големи от 2 часа и ако спи по -дълго да я вдигам и да и давам да суче за да ми се увеличи кърмата и ако суче сънливо след това да се изцеждам?  Ако някоя мама пие чай от билки за лактация моля да ми препоръча.

# 1
  • София
  • Мнения: 2 734
Това,което описваш за мен е абсолютно нормално.Първоначалното гълтане за 10 мин. е предното мляко,то е в по-големи количества,но по-рядко и бедно на мазнини.Служи основно за утоляване на жаждата.Второто мляко,което усещаш да тръгва е задното мляко,по-малко като количество,но гъсто и богато на мазнини,то вече засища повече.Начинът по който описваш,че ти тече кърмата не ми прилича на недостатъчно кърма,напротив,мляко си имаш.Колко дълго суче зависи от темперамента на детето,много малки бебчета се нуждаят от почивки,сучат по час и повече,но това в никакъв случай не означава,че млякото не им стига.Много рядко се случва здраво бебе да се остави гладно,след като е спокойно и спи м-у храненията,значи е сито.Честото пълнене на пеленките също е знак,че бебето поема достатъчно.
Наддаването- повечето от педиатрите се водят по таблици за наддаване на бебета,хранени изкуствено.Бебетата на АМ винаги наддават повече от тези на кърма.Затова тя смята,че бебчето е наддало малко,но за мен върви добре!Щом за 18 дена е наддала 400 гр.,като сложиш още 12 дни,за да стане един пълен месец,тя ще е наддала близо 700,може и повече,което за едно кърмено бебе си е добре!А не се пръскаш от кърма,защото млякото ти е вече урегулирано.След първоначалния прилив на мляко,причинен от хормоналния бум след раждането,млякото се регулира според нуждите на бебчето,гърдите стават меки,но това в никакъв случай не означава,че в тях няма мляко!Просто произвеждат толкова,от колкото има нужда бебчо.
Лактогенни чайове можеш да си вземеш от билковите аптеки,правени там и по-евтини,или чаят на Хип,в почти всички аптеки,има го и в супермаркетите.
Съветвам те да продължаваш да предлагаш гърда винаги когато бебчо иска,не премахвай нощните хранения и не дохранвай!
Успех и здраво бебче!

# 2
  • Мнения: 2 829
Прочетох постинга ти много внимателно, обаче не успях да намеря нито една причина за тревога-явно при вас кърменето си върви съвсем добре Simple Smile
Не мисля, че 400 грама за 18 дена е малко-защо не изчакаш да видиш колко ще наддаде за месец? Доколкото знам 600 грама на месец е добро наддаване, а ако продължава така бебето сигурно ще наддаде повече.
На мен гърдите ми бяха напрегнати за много кратко време-може би десетина дни и след това спряха да се препълват, но ето че вече повече от 10 месеца кърмя. Много точноси описала потичането на млякото-при мен става по същия начин-винаги съм мисляла, че така и трябва да бъде.
Не се отчайвай от това, че бебето ти суче дълго и често-съвсем скоро това ще се промени-на мен също първия месец ми беше писнало да кърмя почти непрекъснато, но не усетих ога бебо започна да се наяжда за 5-10 мин. и вече ми оставаше време (първия месец нямах време да ям, да се изкъпя, често ходех до тоалетната със сучещо бебе в ръцете Grinning)
Моят съвет е-успокой се и следи колко пъти пишка бебето, оригвай го по-дълго. Ако много се притесняваш-може да и предлагаш да суче на 2 часа, въпреки, че ми се струва, че няма нужда от това.
Най-вече-спри да се притесняваш и евентуално питай педиатъра според него колко трябва да наддаде бебето? Защото ако пък наддаде повече може да те накара да го сложиш на диета, въобще на педиатрите трудно се угажда!!!

# 3
  • Мнения: 3 092
Наистина спри да се тревожиш.И моите гърди бяха меки още след първата седмица в родилния дом-а те такива трябва и да бъдат  yes.
400гр е добре , а може да наддаде още толкова или дори повече , защото при кърмените деца наддаването е скокообразно...така че няма какво да те тревожи.
Махни часовника от погледа си и започни просто да отглеждаш бебето си на гърдата.Не си мисли че млякото е недостатъчно ...пий колкото ти се пие вода , кърми легнала , за да не се изтощаваш много и пиши пак , за да кажеш как сте! Wink
Вярвам че ще бъдете много добре! Hug

# 4
  • Мнения: 373
Благодаря за отговорите. Мисля , че кърмещите мами имат нужда точно от такава положителна подкрепа, а педиатрите в повечето случаи по-скоро дават погрешни съвети. И все пак да уточня - като за почнем да се кърмим чувам бебка как гълта няколко пъти и след това спира да гълта и само предъвква, след няколко минути усещам как потича млякото и пак я чувам да гълта няколко пъти и пак след това само дърпа без да гълта. А навсякъде пише че трябва да се чува стабилно гълтане поне 5-10 мин.   И все пак смятам да продължа така и след 10 дена като отидем за първата ваксина пак ще проверим теглото - тата ще сме се мерили само на един кантар, защото ми се струва, че в родилния дом нещо не им бяха точни кантарите и имаше разлика между този на който мерят бебетата при раждане и този който ги мериха всеки ден при къпането с около 100гр. 

# 5
  • София
  • Мнения: 1 056
...А навсякъде пише че трябва да се чува стабилно гълтане поне 5-10 мин...


Това пък аз не бях го чувала, и за това ли има таблици вече?
Всяко бебе си е различно, както и гърдите и млекопроизводството на всяка майка са различни.
А бебето откъде да знае, че трябва точно толкова да сучи, горкото...То просто суче. Лапва, дърпа, дърпа докато потече предното мляко (то е по-рядко и нискокалорично, съответно "слиза"по-лесно/бързо), което утолява жаждата на детето, после, ако е гладно продължава да дърпа за да предизвика и задното мляко(може би това на теб ти се струва "празен ход"или дъвчене, но то е по-гъсто, по-мазно и по-калорично от предното млякото и затова "слиза по-бавно и иска повече труд от бебето). При мен задното слиза след доста усилия, бая трудно...Абе исках да кажа, че май нормално си суче твойто бебе.

Няма нужда да го будиш, то като си огладнее ще си поиска само.
В другата тема ти отговорих, но пак да кажа, ако има силен рефлукс (повръща на фонтан), трябва да надигнеш леглото, така че да му е нависоко главичката и другото което трябва да направиш го прочети в Библиотеката...

Още нещо се сещам, може щом суче често, но не наддава много, просто да изпива все предното мляко, а до задното да не стига, но май не е такъв вашия случай. Нека първо да изпива "до дупка"едната гърда и чак тогава предлагай втората.

Успех!

Общи условия

Активация на акаунт