А има ли БИЛКАрки сред нас?

  • 9 997
  • 41
  •   1
Отговори
  • Мнения: 985
Уважаеми ХОБИти, има ли сред вас такива, дето да събират билки по поляните? Аз не съм от най-запалените, нито пък от най-разбиращите, но винаги, когато имам възможност- бера разни ароматни треви. Последно, преди 2 дена, се случи така, че в 15 часа, в най-голямата жега, се оказах на високо в Родопите над един язовир. Няма да мога да ви опиша как миришеше там. Разкошно. Може би, защото стъпяхме върху мащерка.

Накъсах си и жълт кантарион
,
и бял равнец
,
и парички (така наричам плодовете на храста драка- много полезни като чай срещу кашлица). Сигурно съм настъпила още поне 10-тина билки, но като не ги познавам?
Тази година изпуснах лайката,

Липата също.


И така. Хайде да обменим опит- кой какви билки познава, събира и как ги използва. Аз обичам чай, но предпочитам да НЕ го правя с купешко пакетче , а сама да избера от какво и колко да сложа. Може би затова имам гости, които дойдат ли вкъщи, задължително пият чай, подсладен с мед от Ламбух.

# 1
  • Мнения: 1 426
А и наближава Еньов ден!

# 2
  • Мнения: 985
А и наближава Еньов ден!

(емотикон " пляс по челото") Верно бе. При това съвсем скоро- на 24-ти е Еньовден. Ще има "сутрин рано билки брала"...

# 3
  • Мнения: 11 307
Най-добре се берат рано сутрин, преди изгрев слънце, когато целият аромат и лечебна сила са в тях.
Аз откакто съм тук, не бера, защото почвата е различна, миришат малко по-различно, лечебните им свойства са други. Много ми беше странно, но - факт!

# 4
  • Мнения: 985
Най-добре се берат рано сутрин, преди изгрев слънце, когато целият аромат и лечебна сила са в тях.
Аз откакто съм тук, не бера, защото почвата е различна, миришат малко по-различно, лечебните им свойства са други. Много ми беше странно, но - факт!

Странно наистина newsm78. Дори  и тревите имат претенции, значи. Не съм ходила по чуждите балкани, но по нашенските мирише на...на моето детство, когато дядо ме мъкнеше с него до кошерите. Аз втори ден се ровя, за да открия едно растение, което прилича на дива мента, но мирише на мащерка и на чубрица.

# 5
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Имам възможност да си набера, но не зная как да ги суша в домашни условия. Има ли някакви правила?

# 6
  • Мнения: 985
Имам възможност да си набера, но не зная как да ги суша в домашни условия. Има ли някакви правила?


Е, то сушенето не е кой знае каква философия. Постилаш хартия или памучен плат, разстилаш отгоре билката на тънък пласт, за да не се спари и за седмица тя е изсушена. Ето моите треви вече са сухи, а ги брах преди 3 дена, но е много горещо и затова стана така бързо.

# 7
  • Мнения: 11 307
Любознателна, най е удобно над гардероба да разпънеш вестници. Там въздуха по принцип е сух и топъл, достатъчно, за да изсъхнат без проблем и да не ти се врат малки деца между треволяците.

# 8
  • Мнения: 668
Има и друг начин - връзваш билките на стегнати китчици (да не са много накуп и ги окачаш на опънато въже/тел с цветовете надолу да съхнат на тъмно и проветриво място.

Аз пък не си падам много да пия билкови чайчета - освен от липа, но около нас на вилата няма - че каквото и да забъркам горчи Embarassed, но все пак си имам няколко корена мащерка за всеки случай Laughing

Отделно в мястото растат жълт и червен кантарион, бял равнец и доста други, обаче незнайни за мен. А, сетих се, и маточина има, но за какво се използваше не помня newsm78

А вие знаете ли, че извлек от червен кантарион, киснат в зехтин на слънце, много добре помага при херпеси и рани Simple Smile

# 9
  • Мнения: 3 810
Билкарка плоскогърда аз
завчас нареждам се сред вас! Peace

У нас пием само домашен чай.
Вече съм събрала бъз, градински чай, маточина, мащерка, лайка, липата още се суши.
Понякога събирам и шипки, глог, бял равнец, невен, разбира се жълт кантарион, не забравям и коса от царевица- придава сладникав вкус на чая и е полезна за пикочната с-ма.

# 10
  • Мнения: 1 065
Аз тази година пропуснах най- миризливите времена и растения, но от миналата година имам малко мащерка, лист и цвят глог и листа от къпина и ягода. Маточина съм пила, когато заспивах трудно и ми беше неспокойно като цяло преди 2-3 години.
За жълтия кантарион исках да питам. Откакто се лекуваме с хомеопатия съм фен на арниката и много исках да си направя нещо сама. Голямо търсене беше, но до рецепта за приготвяне на масло, тинктура или каквато и форма да има, така и не се добрах. Мъжът ми само пее дитирамби за звъничевото масло и ме кара да съм още по- нетърпелива. Та ако имате идея как точно се приготвя- дайте рецепта моля.  Heart Eyes

# 11
  • Мнения: 985
Билкарка плоскогърда аз
завчас нареждам се сред вас! Peace

У нас пием само домашен чай.
Вече съм събрала бъз, градински чай, маточина, мащерка, лайка, липата още се суши.
Понякога събирам и шипки, глог, бял равнец, невен, разбира се жълт кантарион, не забравям и коса от царевица- придава сладникав вкус на чая и е полезна за пикочната с-ма.

Ай, забравила съм да отговоря тук. Бързо поправям грешката.
Миме, бях забравила колко е вкусен чаят от бъз. Аз няма и от къде да го бера вече. Храстът, от който си събирах, го отсякоха. Кажи как събираш косата от царевица? И с какви билки я комбинираш?

chiges , на времето колко чай от маточина съм изпила само. Дядо беше пчелар и поради тази причина имаше много насадена в двора. От различни билки съм правила предимно козметични настойки (да ги нарека). Най-простото е в тъмен стъклен съд да сложиш билката и да я залееш със спирт, зехтин, преварена вода- зависи какво ти трябва. Престоява на хладно и тъмно около месец и се прецежда. Преди година така залях лайка със зехтин и после мацах на косата си. Ефект имаше и то какъв. Не зная как се прави качествен извлек, още повече, че всички домашноприготвени настойки ги ползвам с цел козметика. За лечение не смея да експререментирам, защото съм неука. Иначе на времето пак дядо ми е имал маслобойна. До колкото знам е добивал ментово и босилково масло.

# 12
  • Мнения: 985
Жълт кантарион


срещу безсъние
Полезен е при язва, болна жлъчка и хрема

Жълтият кантарион е многогодишно тревисто растение, което достига до височина 50-60 см. То се среща в цялата страна, но най-често може да се открие в храсталаците, тревистите места, сечищата и редките гори, както и покрай пътищата. С лечебна цел се използват стръковете на растението, които се берат по време на цъфтежа (юли-август). Трябва да се срязват само цъфтящите връхчета с дължина не повече от 30 см. Те се връзват на китки и се сушат на сянка.
--------------------------------------------------------------------------------
Приложение
--------------------------------------------------------------------------------
Използването на жълтия кантарион е многообразно. При вътрешно приемане запарката от него притежава противовъзпалително, противовирусно, бактерицидно, кръвоочистващо, противоглистно свойство. При появяване на хрема в ноздрите се слагат памучни тампони, напоени със запарка или друг извлек от жълт кантарион. Тази процедура се повтаря 3-4 пъти през половин-един час. Ако гърлото ви дращи или се е появило възпаление на устната кухина, не пропускайте да си направите гаргара със запарка от растението. Освен това ще се избавите от неприятния дъх, ще укрепнат зъбите, а може да помогне и при кървящи венци.
--------------------------------------------------------------------------------
При киселини
--------------------------------------------------------------------------------
Твърде популярни са чайовете от жълт кантарион при повишено газообразуване, киселини, гадене, колики. Противовъзпалителното, епителотоничното и спазмолитичното действия на растението се дължат предимно на съдържащите се в него флавоноиди. Вкусът му е леко горчив. Затова жълтият кантарион придава на чая специфичен аромат и вкус. Когато става въпрос за лечение на язвена болест, гастрит и колит е добре жълтият кантарион да бъде смесен с невен, лайка и джоджен. Запарката от жълт кантарион се използва и като жлъчетворно и жлъчегонно средство при жлъчно-чернодробни заболявания. Високото съдържание на витамин РР и флавоноиди в жълтия кантарион го правят ценен помощник на хората със съдови заболявания.
--------------------------------------------------------------------------------
Употреба
--------------------------------------------------------------------------------
Билката притежава и изразено успокояващо и антидепресивно действие. 1 супена лъжица изсушени и наситнени стръкове от растението се залива с 200 мл кипяща вода. След 15-20 мин така приготвената запарка се прецежда и се пие на гладно. С лечебна цел е препоръчително това да се прави 2- 3 пъти дневно. Маслото от жълт кантарион се приготвя от 200 г свеж смлян кантарион, който се оставя да престои в продължение на две седмици в 0,5 литра зехтин. Маслото се използва като стимулатор за заздравяване на рани и язви. Жълтият кантарион се използва и като подправка в домашната кулинария. Тя се приготвя от свежи стръкове (50 г) и стар лук (25 г). Растенията се смесват, добавя се една супена лъжица растително масло и сокът на една трета изцеден лимон. Размесват се (във вид на пюре) и се използват като подправка към второто ястие.

 

# 13
  • Мнения: 1 065
Благодаря, LidiS. Мъжът ми каза, че още имало в блатото. Миналата година по това време бяхме на планина и беше в разцвета си, но тази, в равнината, май попрецъфтява вече.

# 14
  • Мнения: 985
 

МАЩЕРКА
(бабина душица, воленика, майчина душица, махра, овчарски босилек, шапово биле, шеркъ, овчарска мерудия, ябълкиня, яребичина)

Разпространение. Растенията от този вид се срещат по сухи тревисти и скалисти припечни места из горските поляни и пасища, а по-рядко в ливадите из цялата страна. Най-широко са разпространени в предпланинските и средновисоките части на планината.

Използваема част. Цъфтящите надземни части. Билката се бере по време на цъфтежа май - септември. Суши се на сянка или в сушилня, до 350. Срок на годност: цели стръкове - 3 г., рязани - 2 г.

Химичен състав. Съдържат етерично масло с твърде различен състав в зависимост от таксономичната принадлежност и екологичните условия.В състава му влизат главно тимол, карвакрол и ρ-цимол, терпинен, терпинеол, борнеол и др., както и органични киселини, дъбилни и горчиви вещества, минерални соли, смоли, флавоноиди, витамин С, пигменти и др.

Лечебно действие и приложение. Поради богатото съдържание на етерично масло, мащерката притежава антисептично, противовъзпалително, отхрачващо, спазмолитично и газогонно действие, а така също болкоуспокояващо, нервоуспокоително, противогъбично, противоглистно. Прилага се при всички видове кашлица (като отхрачващо, бронхоразширяващо и дезинфекциращо средство при остри катари на горните дихателни пътища, хроничен бронхит, коклюш, бронхиална астма, суха и спастична кашлица, белодробни възпаления). Широко приложение намира и за лечение на различни заболявания на храносмилателната система (включително от нервен произход) - хронични гастрити и язви на стомаха, колики на стомаха и червата, газове в червата, диарии, гнилостни процеси, чревни паразити.

В българската народна медицина мащерката се използва и при отслабване на сърдечната дейност, задух на нервна почва, епилепсия, липса на апетит, анемия, киселини в стомаха, безсъние, диария.

Начин на употреба. Вътрешно: Приготвя се запарка от 2 супени лъжици ситно нарязана билка и 1/2 л вряща вода (ври около 5 мин.) След изстиване запарката се прецежда и се пие студена по 1 кафена чашка 3-4 пъти на ден преди ядене. Прилага се и като чай, приготвен от 1 чаена лъжичка мащерка и 250 см3 вряща вода, подсладен със захар или мед. Външно (за бани, компреси, гаргара): запарка от 100 г билка и 2 л вряща вода, която се прецежда след като изстинел Прилага се при гнойни рани, циреи и абсцеси; скрофули. Изсушени и стрити листа - за посипване при незаздравяващи рани.

Общи условия

Активация на акаунт