Ръб на главата - какво може да значи!

  • 7 631
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 757
Може би някои знаят, че вече си имам 2 малки сладки близначета. Забелязах странен ръб на главата на дъщеря ми, може би там дето се захващат костите на черепа. Доста груб ръб и издаден. Какво може да означава това! Върти ми се в главата, че бях чела че не е нормално, но нищо повече не си спомням.  newsm78

# 1
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Да са ти живи и здрави дечицата!
Мисля, че виждаш костния шев.
При бебетата лесно се вижда.
Костите не са срастнали, първо, защото при раждането могат да приплъзнат една спрямо друга, и второ, за да може да се расте. При някои бебета се вижда много ясно, при други не толкова, но е нормално.

# 2
  • София
  • Мнения: 4 412
Честито!!! Мислех си кога ще се появят, прекрасна новина!  Да са здрави, много красиви, щастливи, послушни!!!  bouquet  bouquet  bouquet

# 3
  • Мнения: 5 668
 HugВсъщност не знаех, но да са ти живи и здрави. Това е чудесна новина   bouquet. Как е малкия, как приема малките бонбони  baby_neutral baby_neutral

# 4
  • Мнения: 3 914
Бравооооооооо HugЧестити две слънчица  bouquet  bouquet  bouquet
Да са ти живи и здрави бонбончетата newsm51
На въпроса ти,дано е нещо маловажно Hug

# 5
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
...Костите не са срастнали, първо, защото при раждането могат да приплъзнат една спрямо друга, и второ, за да може да се расте. При някои бебета се вижда много ясно, при други не толкова, но е нормално.

НЕ Е нормално да има подобен ръб. Да, черепните шевове не са сраснати и именно затова няма подобни ръбчета по главичката на едно бебе. Или поне не би трябвало... Ако има се търсят причините. Могат да са няколко...
Нормално ли ражда?
Ако да - възможно е да са възседнати едно върху друго ръбчетата на шевовете и с времето да се изгладят, но трябва да се следи.
Фонтанелата на бебката как е?

# 6
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Това имах предвид, ако е нормално раждане, може да се застъпят костите, но ще се изгладят.

# 7
  • Мнения: 1 710
Честито Ники, пожелавам ти да са ти здравички и по-малко да се тревожиш за тях. И разказвай как ги приема баткото.

# 8
  • Мнения: 4 585
NikiFin, честито бебета! Да ти са живи и здрави.
Който търси ненормалности, намира.
 
 

# 9
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Ники, мнооооооого щастие с трите дечица ти желая! Много, много любов и лесно да се гледате   bouquet

Това имах предвид, ако е нормално раждане, може да се застъпят костите, но ще се изгладят.

Да, дано си права!
Но за съжаление са по - чести случаите, в които подобни ръбчета са показател за други проблеми. Но при всички положения не е нормално да се напипват на главичката. Ако ги има се следят някои други показатели: състояние на фонтанелата, форма и размер на главичката, както и с какви темпове тя нараства.

Волф, по - добре да търси в повече и да се окаже излишно притеснението, отколкото да не забележи проблема.

 

# 10
  • София
  • Мнения: 323
Честито. Нека бъдат здрави,палави и непослушни. И не се притеснявай излишно. Със сигурност ги наблюдава педиатър, а той знае какво да гледа. А и са изписани от болница, където явно съвсем скоро са оценявали здравния им статус. Има много причини, които да доведат до ръбове по главата на бебета. И повечето не водят до сериозни проблеми и не са признак на увреждания. Често механичен натиск може да промени формата на главичката за дълго време. Така ми обясниха в Пирогов, когато заведох 5-месечната си дъщеря с травма на главата. От удар в количката /имаше метален ръб/ главата и имаше дупка с остри и ясно очертани ръбове. Оказа се, че с времето - няколко месеца, нещата се оправиха. Бъди спокойна и им се радвай.

Общи условия

Активация на акаунт