Предсрочно погасяване на кредит-какъв е смисълът?

  • 16 442
  • 41
  •   1
Отговори
  • Мнения: 230
Здравейте!
Моля ви, споделете с мен мнението си и опита си по следния въпрос: Има ли финансов смисъл за кредитополучателя от предсрочно погасяване на кредит? (Моралният смисъл е ясен)
Ето как разсъждавам аз (уточнявам: банковото дело не е моята материя, така че, извинете ако ви се сторя прекалено голям лаик, защото всъщност съм  Embarassed)
Значи.. Взел си сумата Х за еди-колко си години. В каря на периода на кредита ще си върнал сумата У. Ако, дай боже, ти паднат пари от някъде и погасиш частично, избираш м/у 2 варианта:
Вариант 1 - периодът на кредита се намалява (да речем с 5 месеца, или година),
Вариант 2 - периодът на кредита се запазва, а се намалява самата сума на дължимите месечни вноски

По мое мнение, така или иначе, ти ще им върнеш толкова пари, колкото те искат..т.е. с предсрочното погасяване не се намалява крайната дължима сума, като цяло, но вместо , да речем за 10 години, ще я върнеш на банката за 9...
(В такъв случай, аз лично си мисля, че ако имаме излишни пари, по добре да си ги харчим и тихо и кротко да си плащаме, както сме се уговорили с банката, вместо да ги излеем там...)

Правилно ли разсъждавам, пропускам ли нещо съществено, като инфо, което ме кара да стигам до неправилни изводи?

Благодаря предварително! Нали знаете, трябва да се поддържаме! Защото представете си нелепата ситуация- да отида да питам за тези неща в банката и те да ме светнат от добро сърце.

# 1
  • Мнения: 8 999
Ако ми изпаднат отнякъде въздушни пари, веднага ще си погася кредитите предсрочно. Много мразя да дължа пари. И няма да намалявам срока за погасяване, а на секундата ще изплатя цялата сума - наказателната лихва е смешна.

# 2
  • Мнения: 1 655
Сумата, която се погасява е върху главницата.
Ако си погледнеш разпечатките, които банката би трябвало да ти изпраща всеки месец, виждаш каква част от главницата погасяваш и колко е лихвата. На практика погасяваш минимална част от главницата, а по голямата част от вноската е лихва. Ако предсрочно погасиш главницата (или част от нея) си спестяваш лихвите, които би трябвало да плащаш за тях. Съществува наказателна лихва върху сумата която погасяваш предсрочно, но тя е минимална в сравнение с лихвите, които ще плащаш всеки месец по главницата.

# 3
  • Мнения: 229
Спестяваш си лихвите, защото погасяваш главницата. Лихви плащаш само за срока, който ползваш кредита.

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 1 520
Освен, че спестяваш пари от лихви, при безсрочно погасяване, дори частично, до известна степен също се застраховаш, че изобщо ще върнеш кредита, защото утрето винаги е неизвестно.
Особено е важно при дългосрочни ипотечни кредити.
Може в момента, а и в близко бъдеще вноските да не са ти проблем и да мислиш за тях като инвестиция /защото кредитите се обезценяват, девалвират, въпреки лихвата/, но ако не дай Боже утре се случи нещо непредвидено...
Застраховките у нас от всякакъв характер, все още не предлагат добра услуга, почти са безсмислени..
Т.е. , поне според мен, /също пълен лаик Grinning/, можеш да си позволиш да разсъждаваш, така както го правиш, само ако имаш парите за погасяване на кредите в кеш, оборот, активи, за да ги изтеглиш при необходимост...
Ако е така, плащай си кротко кредита и пей сърце, иначе си мисля, е риск..

# 5
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 047
Ако ми изпаднат отнякъде въздушни пари, веднага ще си погася кредитите предсрочно. Много мразя да дължа пари. И няма да намалявам срока за погасяване, а на секундата ще изплатя цялата сума - наказателната лихва е смешна.

Абсолютно  Naughty

# 6
  • Мнения: 10 514
Ако си взел кредит за 20г. например и си плащал 10 - за тези пъри 10 си изплатил по-голямата част от лихвите и малко от главницата. Тогава има ли финансова изгода да погасиш цялата останала сума предсрочно?

# 7
  • Мнения: 544
Наказателната лихва за предсрочно погасяване съвсем не е пренебрежимо малка.  Naughty Скоро за погасяване на 10 000лв платих 600лв наказателна.
Е, разбира се, не може и дума да става за сравнение с лихвите, които иначе бих платила.

# 8
  • Мнения: 22 343
Реално погледнато не е лошо предсрочното погасяване на кредита.
Но почти всяка банка, или поне 99% от банките в страната слагат клауза - че при предсрочно погасяване на кредита се дължат наказателни лихви.
Първо провери дали твоята банка, и по-конкретно дали условията по твоя кредит имат такава клауза и след това вече обмисляй варианта с предсрочното погасяване.
Добре е да си намалиш срока на кредита, или сумата. Така или иначе ще знаеш къде си вложил тези пари.

# 9
  • София
  • Мнения: 18 679
Естествено, че има смисъл. Спестяваш си лихвите просто...Уф, що не ми припаднат от някъде петдесетина хиляди евро, пък да видиш има ли смисъл Joy

# 10
  • Мнения: 4 406
винаги има наказателна лихва при предсрочно погасяване. трябва да ти кажат в банката точната сума. може и съвсем да не ти е на сметка да ги наринеш парите наведнъж, вместо да си плащаш вноските всеки месец

# 11
  • Мнения: 4 300
Естествено, че има смисъл. Спестяваш си лихвите просто...Уф, що не ми припаднат от някъде петдесетина хиляди евро, пък да видиш има ли смисъл Joy
И аз на толкова горе долу бих се зарадвала Laughing

Икономията на пари ще е равна на лихвения процент по кредита минус наказателната лихва за предсрочно погасяване. Ако кредита ти е с 8% лихва, а наказателната е 4% - очевидно е изгодно да се погаси предсрочно, щото спестяваш 4% лихви. Ако имаш начин обаче да вложиш тея пари и д ати носят повече от 4% доход- недей погасява.

# 12
  • Мнения: 230
Спестяваш си лихвите, защото погасяваш главницата. Лихви плащаш само за срока, който ползваш кредита.

Това означава ли, че ако сме взели от банката 20 000 и сме изплатили...1000 и сега се появяваме с.. 4000, те ще постъпат така:

20 000 -1000=19 000 след което от главницата ще приспаднат парите,които изплащаме пресрочно, т..е 19 000 - 4000--> остатък за изплащане 15 000, в/у които се начисляват лихвите (което вече прави и крайната сума по-ниска) ?

# 13
  • Мнения: 4 300
Спестяваш си лихвите, защото погасяваш главницата. Лихви плащаш само за срока, който ползваш кредита.

Това означава ли, че ако сме взели от банката 20 000 и сме изплатили...1000 и сега се появяваме с.. 4000, те ще постъпат така:

20 000 -1000=19 000 след което от главницата ще приспаднат парите,които изплащаме пресрочно, т..е 19 000 - 4000--> остатък за изплащане 15 000, в/у които се начисляват лихвите (което вече прави и крайната сума по-ниска) ?
Именно.

# 14
  • Мнения: 230
Благодаря, рокси.

А  лихвите, които си плащал досега, които действително са повече от изплатената главница, как се третират?

Общи условия

Активация на акаунт