Ингвинална херния -грижа за нея и за операцията

  • 125 547
  • 406
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 589
 Мами на които  децата им са  минали през това споделете опит ,че ми е много притеснено .
Разбрах вече че само операцията е решение , но гледам да е отложа ,че много му се събра на моето момче.
Хернията е долу от дясно над слабините лежахме в болница по друг повод и там я откриха.
За тези въпроси се сещам в момента , а вие пишете  и за всичко което помните от вашия случай.

Когато излезе ако повдигна за 10 мин дупето му върху възглавничка прибира ли се от това?
Какви са рисковете знам че повече от 6 ч не трябва да е неприбрана , ами ако се появи през нощта и не я забележа?
Когато се появи обикновенно след колко горе долу време сама си влиза ,че аз много се панирам ,и винаги ли е напълно или остава лека подутина?
Той е във възраст в която често се тръшка и плаче това влияе ли?
А след операцията какво следва като болка ,раздвижване и  хранене?

# 1
  • София
  • Мнения: 6 268
Нашият син го оперираха по спешност от ингвинална херния, беше на 1 месец. Оправи се бързи (да чукна на дърво и да благодаря на докторите от Пирогов). Сега безега почти не се вижда, той е от дясно точно на гънката под коремчето.

Мога да си представя какво изпитваш, не съм мислела, че мога да изпитам такъв страх.

Не знам къде сте лежали, но аз ти препоръчвам Пирогов (и по-специално д-р Георгиев), мисля, че там ще ти отговорят на всички въпроси.

Имаше и тук някъде тема по въпроса, потърси я.

Всичко ще се оправи, само спокойно.  Hug Hug Hug

# 2
  • Мнения: 1 044
Моето момче направи херния от плач на 1 месец. Просто каналчето от дясно е по-широко и се случи. Ходихме в Пирогов, там хирург ни я прибра и ни каза следното: до 6тия месец в организъма се извършват адапционни процеси и е ВЪЗМОЖНО хернията да се затвори от самосебеси.Хирургът, който ни прие не посмя да я прибере сам и извика точно този хирург да се справи-явно той е спец и има опит.Та той ни каза, изчакайте до навършване на 1 годинка и тогава ще говорим. Още само един път е излизала тазе херния-когато Митко навърши 40 дни - пак ходихме в Пирогов и ни я прибраха.Тогава пък попаднахме на друг хирург, който каза, че няма такова нещо като прибаране на херния от самосебеси и операцията е наложителна. Но Митко сега е на 2г.7м.и не е имал повече такива проблеми, а си е плакал доста-колики, зъби...Вдига тежко-туба с вода от 2л веднъж помести!Мъжът ми е имал  като бебе, но от навършване на 6 -7 месеца не е излизала слабинната му херния, а е ходил в казарма, работил е в строителството и е на 35 години. Но знам че има различни случеи-едни хернии излизат през ден, други като нашата -супер рядко.Ние засега операция няма да правим-за мен не ни се налага. Но като бебе съм го пазила много - да не плаче най-вече.

# 3
  • Мнения: 88
Здравей,моят син беше на 3.5-4 год,когато го оперираха от ингв. херния-двустранна.По принцип херниите представляват опасност когато са заклещени-т.е. хернията е излязла,отворът се е стеснил и притокът на кръв към показалите се черва е недостатъчен вследствие на което те некрофират и ако се задържи по дълго това състояние ,некрофиралите черва трябва да се изрязват(това го знам от детската лекарка, която ни насочи за операция)Но това състояние няма как да остане незабелязано,защото е много болезнено.От възглавницата едва ли ще се намести,но съм слушала ,че детето се тръска за краката,които са вдигнати малко по нагоре(детенцето е легнало,а не с главата надолу Laughing Laughing Laughing)Но моят съвет е да не опитваш нищо сама.Принципно излязлата херния боли-така че ти сама ще можеш да прецениш дали трябва лекар.Ние винаги сме търсили хирург,когато се показваше хернията и тои с лекота я наместваше.Операцията не е никак сложна.Ако нама някакъв следоперативен проблем , възстановяването е бързо и лесно.За самата операция има доста неща във форума-можеш да се поровиш.Успех

# 4
  • Мнения: 662
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=171845.0
прочети цялата тема и много неща ще ти станат ясни и ще се поуспокоиш.
А моят син си ходи година и половина с много често излизаща херния,даже накрая преди да го оперират се прибираше само докато спи.Попринцип има шанс да се прибере хернията,но само до 1 годинка и то в много редки случаи.Ние затова и изчаквахме,но за съжаление ставаше все по-голяма.

# 5
  • Мнения: 13
Моят син го оперираха преди 1 месец оперираго д-р.Петришки за мен той е много добър хирург.Наистина можеш да прибереш хернията ако не е заклештена като повдигнеш дупето на по висока възглавница и натиснеш подутината с лек масаж аз лично съм го правила.Но няма начин да не разбереш ако е изскочила децата ги боли и плачат поне при нас беше така.Извинявам се че използвам темата но някой да се е сблъсквал с проблема ингвинална херния и запек?

# 6
  • Мнения: 4 589
благодаря ви момичета доста ми се изясниха нещата
лорита ние сме с такъв проблем и казват че когато има проблеми със запек  хернията е нещо обичайно
разкажи за операцията и след нея
а д-р петришки работи ли в терапията

# 7
  • Мнения: 13
Да точно в терапията работи в еднодневна хирургия но сега е в отпуска незнам до кога.Операцията е кратка по принцип първо им дават някакви капки да ги замаят и след това ги вземат за операция.Ицо го взеха в пълно съзнание защото е малък и ми го върнаха след 1час вече събуден.След операцията повечето време спът,слагат им и болкоуспокояващи по точно аналгин. Приемат ви на единия ден и на другия сутринта ви изписват след една седмица се махат конците а преди това сама му сменях превръзката.След 3 или 4 ден дори можеш да си го къпеш детето.Не се тревожи макар да знам че е невъзможно но всичко минава бързо.Ако мога да ти кажа още нещо питай.Аз само все още се боря със запека. newsm10

# 8
  • Мнения: 4 589
благодаря
щом изписват за 1 ден това е добре, много ми е притеснено най вече за това че като се събуди ще реве и от това ще го боли раната , а как става раздвижването ?
след това кога може да яде?

# 9
  • Мнения: 4 589
а и за запека незнам от кога ви е нас ни води д-р георгиева , а вие как се справяте/

# 10
  • Мнения: 2 768
На синът ми му дадоха да си изпие млякото три часа и половина след операцията. За болката не се притеснявай толкова. След операцията плакахме само на излизане от операционната - по-скоро от уплах и малко по-късно - за млякото. Иначе не е давал никакви признаци да го боли. Дадох му панадол само веднъж вечерта и то по-скоро за всеки случай.
А раздвижването за мъничетата не е проблем. Синът ми го изведоха от операция към 12 и към 5 следобяд вече не можех да го настигна по стаята, клякаше си съвсем спокойно и непрекъснато се опитваше да се катери някъде.
С малко повече течности и със запека няма да имате никакви проблеми. Първите дни гледах да му давам повече мляко и сокове. 

# 11
  • Мнения: 13
Запека му е от както въведох твърда храна и все още ни мъчи.Давам Дуфалакт вече 15 дни но май няма особен ефект засега сока от грозде действа най добре.На мен ми разрешиха да нахраня малкия веднага след операцията но само с 1/2 от млякото но за сметка на това го държаха цял ден гладен.Ако искаш мога да ти дам кординати за д-р Петришки.За раздвижване не сме говорили  думите му бяха да си го гледам като нормално здраво дете.

# 12
  • Мнения: 4 589
аз записах час при него пиши ми ако трябва на лични как става уговорката той да оперира.
и аз се спрях на него , не се сещам за друг добър е нали?
а колко време ви държаха в болницата?
много ми е притеснено защото постоянно реве и се тръшка , за всяко нещо  и се чудя от какво е newsm78 #Crazy

# 13
  • Мнения: 4 589
повдигам темата , за да могат и други майки да споделят как протича операцията и след нея
на нас ни предстои след месец - два

# 14
  • София
  • Мнения: 3 787
За грижата за дете с херния не мога да ти кажа нищо,защото на моя син първият път,когато се показа хернията,беше с ужасни болки и направиха веднага операция.
Иначе,операцията е много лека.Калоян беше на 2 години и 1 месец.Използваха пълна упойка.Разрезчето е много малко-около 3-4 см.Операцията трае двадесетина минути.Детето проспа излизането от упойката,събуди се 6 часа след операцията и започна да иска сокове и вода.Първия ден му слагаха свещички Ефералган,но болки не е имал.Веднага започна да иска да става,да го носим.Поизчакахме до вечерта/около 12 часа след операцията/и започнахме да го вдигаме на ръце.На втория ден сам стана в леглото,като се събуди сутринта,слезе и започна да ходи.До обед вече тичаше из коридора на отделението.
Престоя в болницата беще 2 дена.След това го пазехме да не се натоварва много още десетина дена.Свалиха конците на 7 ден след операцията.През тези 7 дни сменях превръзките в къщи сама.
За храненето-дадох му супичка около 8 часа след операцията.Два дена след това му давах по-течни храни,за да може по-лесно да ходи до тоалетна.
Вода дадох веднага,след като се събуди-значи,6 часа след операцията.

Спокойно,възстановяването при толкова малки деца е много бързо.Всичко ще е наред Hug

Общи условия

Активация на акаунт